4p
Egyes ausztrál nagyvárosok is romhalmazokká válnának az esetleges konfliktus során. 2011 óta az USA, Ausztrália és Japán külön-külön is megerősítette katonai kapcsolatait Indiával. Tavaly ősszel Ausztrália és India megtartotta első közös tengeri hadgyakorlatát a Malakka-szoros közelében, idén májusban pedig Szingapúr bővítette védelmi megállapodását az ausztrálokkal. A stratégiai jelentés kiemeli, hogy Európába visszatértek az 1930-as évek kísértetei.

Alig pár héttel a július 2-i általános választások előtt az Ausztrál Stratégiai Intézet (ASPI) egy kutatási anyagot rakott le az asztalra június 7-én, amely a következő kormány számára írja le a kontinensnyi ország biztonsági környezetét és vázolja fel a lehetséges válaszokat. Az ASPI stratégái lehetséges forgatókönyvként elemzik, hogy a kormányzat – a parlament következő három éves ciklusa alatt – a Dél-kínai-tenger feszültsége miatt nyílt háborúba sodródhat Kínával, amelynek eredményeképpen támadások érhetik az ausztrál szárazföldet.

Mely városok lennének a célpontok?

A stratégiai dokumentum megállapítja, hogy „a Dél-kínai-tengeri viták - különösen az Egyesült Államok és Kína között - konfliktussá fajulhat, amelynek részese lesz Ausztrália. Az amerikai erőkkel együttműködő ausztrál hadihajók és az ausztrál területen állomásozó amerikai erők komoly eséllyel támadások célpontjaivá lennének.” Az ASPI nem részletezi, hogy az ausztrál földön állomásozó amerikai erők technikailag miként kerülhetnének támadás alá. Valójában azonban a kínai támadás vagy egy interkontinentális rakétatámadás útján valósulhatna meg, vagy pedig tengeralattjárókról indított – adott esetben nukleáris - csapások eredményeképpen.

Káncz Csaba

A legfontosabb amerikai bázis a Pine Gap-ben található lehallgató és kommunikációs központ, amely Ausztrália belső, ritkán lakott területén található. De az amerikai haditengerészet olyan sűrűbben lakott városok közelében működik, mint Perth, Darwin, Townsville és Brisbane. Az ASPI jelentés gyakorlatilag nyilvánosságra hozta, hogy ezek a területek egy konfliktus esetén romhalmazzá válhatnak.

A jelentés előszavát Kim Beazley írta, aki 1984 és 1990 között védelmi miniszterként szolgált. 1992 és 1996 között miniszterelnök-helyettes, majd 1996 és 2006 között kisebb megszakítással az ellenzéki Munkáspárt vezetője volt. Miután elhagyta a parlamentet, Beazley lett Ausztrália washingtoni nagykövete, ahol tavaly járt le a mandátuma.

Az elkövetkező három évre kitekintve így összegez a jelentés: „A kormányzatnak fel kell készülnie új műveletekre az Ausztrál Védelmi Erők (ADF) részéről. Ezek magukban foglalhatnak alacsony intenzitású humanitárius segítségnyújtástól kezdve jelentős műveleti feladatokig a Közel-Keleten. Délkelet-Ázsiában – különösen a Dél-kínai-tengeren – magas intenzitású katonai műveletekre kerülhet sor a koalíciós partnerekkel, nagyobb művelet lehetőségével a Koreai-félszigeten.”

Aggasztó tendenciák Európában és az USÁ-ban

A jelentés hangsúlyozza, hogy Európában újra a kísérteties 1920-as és 1930-as évekre emlékeztető reakciós politikák térnek vissza. Az Egyesült Államokkal kapcsolatban pedig az ASPI kiemeli, hogy „Trump az elnökválasztási kampányban egy bizarr elegyét tálalja fel a harcias izolacionizmusnak” és „felmerül a kérdés, hogy az Egyesült Államok hajlandó-e azt a nemzetközi szerepet játszani, amit megtett az 1940-as évek óta.”

Egy esetleges katonai konfliktus esetén Ausztráliára jutna a konkrét feladat, hogy blokád alá vegye a Kínát ellátó déli tengeri szállítási útvonalakat, amelyen keresztül az ország olajkereskedelme zajlik. A kulcsfontosságú Malakka-szoros, amelyen keresztül Kína tengeri kereskedelmének 80 százaléka bonyolítódik, szintén lezárásra kerülne. 2011 óta az USA, Ausztrália és Japán külön-külön is megerősítette katonai kapcsolatait Indiával és támogatták regionális hatalmi ambícióit. Tavaly ősszel Ausztrália és India megtartotta első közös tengeri hadgyakorlatát a Malakka-szoros közelében.

A Malakka-szoros. Kép forrása: Google Maps

Idén májusban pedig az ausztrál és a szingapúri miniszterelnökök jelentették be, hogy a szingapúri védelmi erők a jövőben kiterjedten fognak ausztrál területen gyakorlatozni. 2017-től évi 14 ezer szingapúri katona érkezik Ausztráliába, ahol 1,7 milliárd dolláros költséggel kibővítik a gyakorlóbázisokat. Szingapúr rendelkezik Délkelet-Ázsia egyik legnagyobb védelmi költségvetésével, amely a tavalyi év során 9.4 milliárd dollárt tett ki.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Most szembesültünk azzal, hogy kozmetikázott az állam hivatala
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 08:30
A KSH hétfő reggeli közlése szerint az októberi külkereskedelmi többlet magasabb lett a korábban nyilvánosságra hozottnál. 
Makro / Külgazdaság Valaki megmagyarázná, mi történik a forinttal?
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 07:39
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Makro / Külgazdaság Autópályás rekord született Romániában
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 15:33
Romániában megdőlt az autópálya-építés 11 éves rekordja. A hálózat 2024-ben jelentősen bővült. 
Makro / Külgazdaság Íme Trump legújabb fenyegetése
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 14:02
Trump visszavenné a Panama-csatornát a magas használati díjak miatt.
Makro / Külgazdaság Az ukránok felé billen a legfrissebb matek, előzik az oroszokat
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 10:11
Az ukrán vállalatok alkalmazkodtak a katasztrofális üzleti környezethez, így a gazdaság külföldi támogatását kihasználva működőképesek maradtak. Egy évig még amerikai támogatás nélkül is kihúzhatják.
Makro / Külgazdaság Valakinek 394 milliárd forintos ajándékot hozhat a Jézuska
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 09:19
Különleges éve volt a szerencséseknek 2024 az Egyesült Államokban, ugyanis a Mega Millions játékban, ami a magyarországi ötöshöz lottóhoz hasonlít, sokan lettek multimilliomosok.
Makro / Külgazdaság Magyarország is szeretne róla példát venni, Németországból viszont egy pofon jöhet
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 08:22
Az OECD elkészítette a különböző országokra vonatkozó GDP-előrejelzéseit. India jókora előnnyel vezeti a mezőnyt. 
Makro / Külgazdaság „Nem vagyok biztos benne, hogy megvan az a 280 milliárd forint” – milyen csontvázak vannak Matolcsy György szekrényében?
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:35
Úgy tűnik, szabad elvonulást engedélyezett Matolcsy Györgynek Orbán Viktor, cserébe a távozó jegybankelnök is szépeket mond róla búcsúzóul. De mi van, ha esetleg mégis megkapargatják kicsit az ügyeit, például a a Kúria és az Alkotmánybíróság döntése szerint „közpénz-jellegüket el nem vesztett” milliárdokat kezdik keresni?
Makro / Külgazdaság Több tucatnyian kerültek kórházba romlott osztriga miatt
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:05
Több mint 80 beteg lett rosszul, miután nyers osztrigát ettek a Los Angeles-i étterembemutató rendezvényén. 
Makro / Külgazdaság Egy napja nem kap olajat több uniós ország sem a Barátság vezetéken keresztül
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:35
Magyarország is érintett, de a vezetéket üzemeltető orosz cég nem reagál.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG