4p
Az oroszok egyre nagyobb hányada tekinti a külpolitikai vonalvezetést hazája fejlődése gátjának. A Kínával határos, távol-keleti körzetekben két hete politikai földrengés történt. Kína és Észak-Korea szomszédjaként és a Japán-tengerrel határosan pont akkor bomlik fel Putyin közvetlen felügyelete a térségben, amikor az Ázsiával folytatott kapcsolatok egyre fontosabbakká válnak.

A közvélemény-kutatások szerint az orosz vezetők és az állami intézmények támogatottsága három éve folyamatosan hanyatlik. Az orosz futball világbajnokság ideje alatt, puccs-szerűen bejelentett nyugdíj reformtervek csupán felerősítették ezt a negatív trendet. A Kreml számára aggasztó lehet, hogy az oroszok egyre nagyobb hányada tekinti a külpolitikai vonalvezetést Oroszország fejlődése gátjának.

Felrúgott társadalmi szerződés

A független Levada Intézet július közepén készült felmérése szerint többen vélekednek pozitívan az USA-ról, mint negatívan. Ez először fordul elő 2013 decembere óta, azaz azóta, hogy Moszkva és a Nyugat összeakasztotta bajuszát az ukrajnai belpolitikai válság miatt és Oroszország 2014 februárjában bekebelezte a Krím félszigetet. Ez a hangulatváltozás hirtelen történt: májusban még csupán 21 százalék volt az USA-t pozitívan látók aránya, ami két hónap alatt 43 százalékra ugrott.

Az orosz szavazók csupán fél évvel ezelőtt adtak negyedszer is felhatalmazást Putyinnak országuk vezetésére olyan többséggel, amilyet a Szovjetunió összeomlása óta nem látott a világ. De júliusban az oroszok már csak 67 százaléka támogatta Putyint, holott ez az arány áprilisban még 82 százalékon állt. A nyugdíj korhatárának 5 éves megemelésével az orosz átlagember úgy érzi, hogy a Kreml felrúgta az íratlan társadalmi szerződést, amelynek keretében a kormány megőrzi a stabilitást, fenntart szerény társadalmi juttatásokat, támogatja a nemzeti büszkeség érzését, cserébe pedig a köznép elnézi a burjánzó politikai korrupciót és nepotizmust.

Brutális választási csalás

A Kínával határos, távol-keleti körzetekben két hete aztán politikai földrengés történt. Szeptember 9-én az Oroszországi Föderáció 26 régiójának az élére választottak vezetőt, 16 régióban a helyi törvényhozás összetételéről szavaztak, az Állami Duma (parlamenti alsóház) hét képviselői körzetében pedig pótválasztást tartottak. A Kreml nagy döbbenetére négy távol-keleti régióban - a Habarovszki és a Tengermelléki területen, Vlagyimir megyében és a Hakasz Köztársaságban - egyik jelölt sem szerzett abszolút többséget, így ott második fordulót kell tartani. Az állampártnak tekinthető Egységes Oroszország hivatalban lévő helyi vezetőinek két-két kommunista, illetve liberális demokrata riválissal kell majd versenyezniük. Jakutszk kormánypárti polgármesterének sem sikerült újraválasztatnia magát. Sajtóértesülések szerint Uljanovszk és Irkutszk megye és Hakaszföld törvényhozásában feltehetően a kommunistáknak nagyobb frakciójuk lesz, mint az Egységes Oroszországnak.

A stratégiai fekvésű Tengermelléki határterületen olyan szintű arcátlan választási csalást követtek el az Egységes Oroszország emberei a kommunista befutó jelölttel szemben, hogy az elementáris felháborodás hatására múlt szerdán a terület kormányzóválasztását érvénytelennek hirdette ki a Központi Választási Bizottság, egyben súlyos vádakat fogalmazva meg a helyi választási bizottsággal szemben. Ilyen Oroszországban 20 éve nem történt…

Jó lesz vigyázni, elvtársak!

Holott Vlagyivosztok és az egész Tengermelléki Határterület (165 900 km²) kiemelt stratégiai jelentőséggel bír Moszkva számára. Kína és Észak-Korea szomszédjaként és a Japán-tengerrel határosan pont akkor bomlik fel Putyin közvetlen felügyelete a térségben, amikor az Ázsiával folytatott kapcsolatok egyre fontosabbakká válnak.

Oroszország távol-keleti perifériáján mindig élénken élt az emberekben érzés, hogy ők valójában a birodalom elfeledett peremvidékén élnek, ahol nem kell feltétlenül engedelmeskedni Moszkva parancsainak. Ez a hozzáállás most politikai ellenálláshoz vezetett Putyinnal szemben, ha szeparatizmusról még nincs is szó. De míg Vlagyivosztok és Peking között csupán 1300 kilométer a távolság, addig Moszkva és Vlagyivosztok között 6400 kilométer. Moszkva tehát jobban teszi, ha kemény eszközök helyett inkább jó szóval próbálja visszaédesgetni a nyájba a Putyin-ellenes távol-keleti területeket.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rohamoznak a török cégek Moszkvában, és nyernek is
Elek Lenke | 2024. szeptember 7. 17:31
A nyugati márkák kivonulása Oroszországból fellendítette a török textilipart.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elárulta, Keletre vagy Nyugatra nyitna-e
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 16:33
A kötcsei piknikre érkező Orbán Viktor elárulta, miről fog beszélni zárt körben, és válaszolt pár újságírói kérdésre is.
Makro / Külgazdaság Lehetett volna nagyobb áresés a kutakon?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 13:17
Kisebb áresést láthattunk a hazai kutakon, pedig a nemzetközi tőzsdei árak alapján akár komolyabb csökkenés is lehetett volna. Tovább mérséklődhet az üzemanyagok ára a jövő héten.
Makro / Külgazdaság Ezt mondták Amerikában a magyar jenkötvényekről
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 08:34
Befektetésre ajánlott, stabil kilátású osztályozással látta el a Moody’s a jenben kibocsátott 3 és 10 éves futamidejű magyar állampapírokat. Pozitívan értékelték az államháztartási konszolidációt, kockázat viszont a viharos EU-kapcsolat, illetve a részben felfüggesztett uniós pénzek kérdése.
Makro / Külgazdaság Brüsszelből a magyar kormánynak is üzentek Kínával kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 18:29
Már a belgák szerint is túl erős a függés az ázsiai óriástól.
Makro / Külgazdaság Csaba László: A NER vezető rétege bizonyos szempontból emlékeztet a kínai vezetőségre (videó)
Csabai Károly | 2024. szeptember 6. 15:06
Ezzel a közgazdász, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja a Klasszis Klubban arra utalt, hogy az Orbán-kormány hangosan hirdet bizonyos elveket, amelyeket nem feltétlenül vesz komolyan - elég csak a családpolitikájukra gondolni. A beszélgetés során Csaba László egyebek mellett elmondta, miért nem igaz az a kormányzati állítás, miszerint most már itt a fellendülés, minden jó lesz, minden mutató javul. Valamint azt is, hogy helyes-e az a megközelítés, miszerint a belső piac növekedése képes ellensúlyozni a külpiacok gyenge teljesítményét, s - látva a zsákutcába került európai gazdaságot - tudunk-e függetlenedni annak legerősebb tagjától, Németországtól. A Klasszis Klub 4. évfolyamának 58. adását most visszahallgathatja.
Makro / Külgazdaság Nagy ígéretet tett Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 11:32
Szijjártó Péter Kisinyovban tartott közös sajtótájékoztatót moldáv kollégájával, ahol szóba került Moldova európai Uniós csatlakozása is.
Makro / Külgazdaság Miért nem lő ki a magyar gazdaság?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 10:45
Bod Péter Ákos elemezte a hazai gazdasági mutatók hátterét.
Makro / Külgazdaság Itt az újabb üzemanyagár-változás, ez mindenkit érint
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 10:04
Ismét változik a benzin és a dízel nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság A lengyel jegybank idén már nem enyhít
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 09:13
A lengyel jegybak szerint az infláció a jövő év elejéig még emelkedni fog, ezt követően lehetséges újabb alapkamatvágás.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG