Az EU reményei szerint már az idei év végére befuthatnak az AstraZenecától rendelt koronavírus-ellenes oltóanyag első „adagjai”. Ez mintegy 30 millió egységet jelent.
Az oltóanyag arányosan lesz elosztva az uniós tagállamok között, amíg el nem érjük a 300 millió adagot
- mondta az Európai Bizottság egyik tisztségviselője a Die Welt szerint.
Az osztrákok már készülnek
Ezzel párhuzamosan az osztrák kormány hét elején azt közölte, hogy már jövő januárban megkezdődhetnek a koronavírus-ellenes oltások. Bécs szerint addig mintegy 300 ezer ember beoltására elég oltóanyagot kaphatnak.
Brüsszel összesen
400 millió adag oltóanyag beszerzéséről írta alá szerződést 27 uniós tagállam nevében a brit-svéd tulajdonban lévő gyógyszergyárral augusztusban.
Emellett tárgyalásokat folytat a francia Sanofival és az amerikai Janssen Pharmaceuticával is annak érdekében, hogy több oltóanyag is rendelkezésére álljon.
Korábbi közlések szerint az AstraZeneca fejlesztési projektje a háromfázisú tesztelési folyamat második szakaszába lépett, miután az első vizsgálati szakasz pozitív eredménnyel zárult.
Orbán Viktor augusztus elején azt mondta, hogy
Magyarország ötmillió adag vakcinát kötött le egy közös uniós program keretében.
A kormányfő azt nem közölte, hogy pontosan melyik vakcináról van szó. (Háttéranyagunk: lesz még gond a vakcinával is.)
Az uniós tagállamok azért is szeretnének mielőbb oltóanyaghoz jutni, mert az elmúlt hetekben, hónapokban számos országban – köztük Magyarországon is – megugrott a diagnosztizált, új fertőzöttek száma. Igaz, a koronavírussal összefüggésben elhunytak száma eközben viszonylag alacsonyan maradt. (Háttéranyagunk: a halálozásokat tekintve nincs második hullám.)
Globális helyzet
Ami az aktuális helyzetet illeti, Európán belül Nagy-Britanniában járt a legtöbb halálesettel a koronavírus: csaknem 42 ezren hunytak el. Olaszországban 35,5 ezren, Franciaországban csaknem 31 ezren, Spanyolországban pedig 29 ezren vesztették az életüket.
Az egyetlen, a járvány egész ideje alatt karanténmentes nyugati államban, Svédországban mintegy 5800 áldozatot regisztráltak. (Háttéranyagunk: bejött-e a karanténmentes válságkezelés?)
Globálisan a legtöbb áldozat az Egyesült Államokban (187 ezer), Brazíliában (125 ezer), Indiában (68 ezer) és Mexikóban (66 ezer) van.
Világszerte 26,3 millió fertőzöttet diagnosztizáltak. Csaknem 870 ezren vesztették az életüket, 17,5 millióan meggyógyultak.
Szakértők már számos alkalommal felhívták a figyelmet arra, hogy a regisztrált fertőzöttek számára vonatkozó adatokat érdemes óvatosan kezelni, mivel a valós szám – beleértve azokat, akik enyhe tünetekkel vagy tünetmentesen vészelik át a betegséget – 5-, 10- vagy akár a 20-szorosa is lehet a hivatalos értéknek.