Már jövő januárban megkezdődhetnek a koronavírus ellenes oltások nyugati szomszédunkban az osztrák kormány reményei szerint.
Jöhet az oltóanyag
A kabinet azzal számol, hogy addig mintegy 300 ezer ember beoltására elég oltóanyagot tud beszerezni.
Jelenleg elég jól áll ez a dolog
- mondta Rudolf Anschober osztrák egészségügyi miniszter. Az első oltásokat az egészségügyben és az idősgondozásban dolgozók kapják majd meg.
Ausztria még múlt héten jelentette be, hogy részt kíván venni az AstraZeneca gyógyszeripari konszernnel kötött uniós megállapodásban. Ennek keretében Németország például 54 millió adag oltóanyagot biztosított magának a Die Welt információi szerint.
Brüsszel a brit-svéd tulajdonban lévő gyógyszergyárral összesen 400 millió adag oltóanyag beszerzéséről írta alá szerződést 27 uniós tagállam nevében augusztusban.
Emellett tárgyalásokat folytat a francia Sanofival és az amerikai Janssen Pharmaceuticával is annak érdekében, hogy több oltóanyag is rendelkezésére álljon.
Orbán Viktor augusztus elején azt mondta, hogy Magyarország ötmillió adag vakcinát kötött le egy közös uniós program keretében. A kormányfő azt nem közölte, hogy pontosan melyik vakcináról van szó.
Korábbi közlések szerint az AstraZeneca oltóanyag-fejlesztési projektje a háromfázisú tesztelési folyamat második szakaszába lépett, miután az első vizsgálati szakasz pozitív eredménnyel zárult.
Hogyan alakul a járvány a szomszédban?
Ausztriában eddig 734-en hunytak el a koronavírussal összefüggésben. Jelenleg 30 embert kezelnek intenzív osztályon, és összesen 149-en vannak kórházban. A regisztrált aktív fertőzöttek száma meghaladja a 3300-at, a fertőzöttek összes száma csaknem 28 ezer.
A napi új, diagnosztizált fertőzöttek száma június közepéig csökkent, azóta ismét növekszik.
Igaz, eközben emelkedett a napi tesztek száma is.
A kórházban, illetve az intenzívosztályon fekvők száma viszont alacsonyan maradt az elmúlt hónapokban.
Nagyjából ugyanez mondható el a koronavírussal összefüggő halálesetek számáról is: míg március és május között 668-an vesztették életüket, addig június és augusztus között „csupán” 66-an. Hasonló trend figyelhető meg más európai országokban is.
Globális helyzet
Ami a globális helyzetet illeti, Európán belül eddig Nagy-Britanniában járt a legtöbb halálesettel a koronavírus: csaknem 42 ezren hunytak el. Olaszországban 35,5 ezren, Franciaországban csaknem 31 ezren, Spanyolországban pedig 29 ezren haltak meg.
Az egyetlen, a járvány egész ideje alatt karanténmentes nyugati államban, Svédországban mintegy 5800 áldozatot regisztráltak. (Háttéranyagunkat a svéd helyzetről itt olvashatják.)
Globálisan a legtöbb áldozat az Egyesült Államokban (185 ezer), Brazíliában (123 ezer), Indiában (66 ezer) és Mexikóban (65 ezer) van.
Világszerte eddig csaknem 26 millió koronavírus-fertőzöttet diagnosztizáltak. 857 ezren veszítették életüket, 17 millióan meggyógyultak.