Az április 8-i országgyűlési választás egyéni és listás szavazólapjait, valamint a szavazás napján használt egyéb kellékeket tartalmazó szállítódobozok a nyíregyházi városházán. MTI Fotó: Balázs Attila |
A szavazást a legkorábban indító külképviseleti szavazókör megnyitásáig, közép-európai idő szerint szombaton 11 óráig léphetnek vissza az egyéni választókerületben induló jelöltek az áprilisi országgyűlési választáson.
A Nemzeti Választási Bizottság március végén fogadta el ezzel kapcsolatos iránymutatását; eszerint a szavazás megkezdésének időpontja a voksolást legkorábban indító külképviselet kezdési időpontja, azaz - Magyarország külképviseleteinek elhelyezkedésére tekintettel - a szavazást megelőző napon közép-európai idő szerint 11 óra. (Az időeltolódás miatt az amerikai kontinensen már szombaton megtartják a szavazást, legkorábban a brazíliavárosi, a Sao Paulo-i, a Buenos Aires-i és a Santiago de Chile-i külképviselet nyit ki, közép-európai idő szerint szombaton 11 órakor.)
Kihúzzák, akire nem lehet szavazni
Annak érdekében, hogy a külképviseleteken és a magyarországi szavazókörökben azonos adattartalmú szavazólapokon történhessen a szavazás, az egyéni választókerületi jelölt tehát szombaton 11 óráig teheti meg a jelöltségről lemondó nyilatkozatát.
A lemondott jelölt nevét ilyenkor "lehúzzák" a szavazólapról, és a jelölt kieséséről a szavazatszámláló bizottság a szavazóhelyiségben elhelyezett hirdetményen is tájékoztatja a választópolgárokat.
Ki marad? Kire szavazzon, aki kormányt akar váltani?
Az ellenzéki pártok egyébként a "taktikai szavazás" stratégiáját javasolják azoknak, akik kormányváltást szeretnének - ez azt jelenti, hogy míg pártlistán a legszimpatikusabb párta, egyéniben a legesélyesebb ellenzéki jelöltre érdemes behúznia az X-et annak, aki nem szeretné az elmúlt 8 év folytatását. Hogy ki a legesélyesebb ellenzéki jelölt, azt több internetes portál is gyűjti, egyebek közt a rendszervaltas2018.hu, a taktikaiszavazas.hu, a kireszavazzunk.hu. A 106 körzetből a legtöbb esetben egybevágnak a portálok ajánlásai, csak néhány körzetben van eltérés a különböző módszertan miatt.
Az ellenzék számára optimális esetben csak egy esélyes jelölt marad a szavazás idejére a Fidesz-KDNP jelöltjével szemben - szombaton 11 óráig kiderül, hány helyen lesz sikeres az ellenzéki egyeztetés. Persze ez sem gatancia sehol az ellenzéki győzelemre, a kormánypártok által elfogadott választási rendszerünk sajátosságai miatt ugyanis sok esetben a választóknak politikai beállítottságuktól jelentősen eltérő értékrendű jelöltre kellene szavaznia ahhoz, hogy leváltsák a kormányt - ez pedig biztosan nem vezet 100 százalékos átszavazáshoz.
A választás kimenetele még az utolsó órákban is rendkívül bizonytalan, a közvéleménykutatók előrejelzéseiben rendkívül nagy a szórás, mindenesetre abban megegyeznek, hogy kormányváltásra csak rendkívül magas, 70 százalék fölötti részvételi arány esetében van esély.