3p

A Nemzetközi Valutaalap arra számít, hogy az évtized végére a világ országainak pénzügyei ugyanolyan ramaty állapotban lesznek, mint az évtized elején voltak, amikor a covid miatt eladósodtak.

A megemelt amerikai vámtarifák hozzájárulnak ahhoz, hogy a világ országainak eladósodása megközelítse GDP-jük 100 százalékát – idézte az IMF szakértőinek előrejelzését a Reuters. Öt évvel ezelőtt azért szálltak el költségvetési hiányok, mert a koronavírus-járvány leültette az országok gazdaságát, és a kormányok hitelekkel hidalták át az ebből fakadó bevételi hiányt. A Nemzetközi Valutaalap legfrissebb Fiscal Monitor előrejelzése szerint a világ országainak eladósodottsága 2,8 százalékponttal, GDP-jük 95,1 százalékra fog emelkedni 2025-ben.

Ez a növekedési trend tovább fog folytatódni, így 2030-ra eléri a világgazdaság GDP-jének 99,6 százalékát. Ezzel lekörözi a 2020-as 98,9 százalékos adatot. Akkor az év elején kirobbant covid miatt szálltak el az adósságok, majd két év alatt tíz százalékponttal csökkentek. Azóta ismét növekedésnek indultak. Az IMF szakértői szerint erre rátesznek egy lapáttal az új amerikai vámtarifák és az azokra adott külföldi válaszok. 

Lehet még sokkal rosszabb is az eleve rossz pénzügyi helyzet

Emellett a költségvetési kiadásokon belül növekednek a védelmi költések, erősödik az igény a szociális támogatások iránt és emelkedik az adósságok finanszírozásának költsége is. A kormányok éves átlagos költségvetési hiánya 2025-ben a GDP 5,1 százaléka lesz a 2024-es 5 százalék és a 2022-es 3,7 százalék után. Ez a mutató 9,5 százalék volt 2020-ban.

Borús jóslat jött
Borús jóslat jött
Fotó: IMF

Mindez az átlagos forgatókönyv. A legpesszimistább várakozás szerint az adósság 2027-re eléri a GDP 117 százalékát. Ez akkor következhet be, ha a kereskedelmi háború a vártnál nagyobb gazdasági visszaeséshez vezet. Az IMF szakértői szerint az Egyesült Államok rövid távon jól járhat az emelkedő vámbevételekkel. A költségverési hiány a 2024-es GDP arányos 7,3 százalékról 2025-ben 6,5 százalékra, majd 2026-ban 5,5 százalékra csökkenhet. Fordulatot hozhat azonban a Donald Trump elnök előző ciklusában hozott adócsökkentések kifutása az év végén. A régi-új elnök ezt vélhetően meg akarja majd hosszabbítani, amivel 4 ezer milliárd dolláros lyukat üthet az Egyesült Államok költségvetésén a következő tíz évben.

Régi recept

Kína költségvetési hiánya a 2024-es GDP arányos 7,3 százalékról 2025-ben 8,6 százalékra nőhet, majd 2026-ban 8,5 százalék lehet. A háttérben a pekingi kormány gazdaságösztönző intézkedéseiből fakadó kiadási többlet áll.

A Nemzetközi Valutaalap nem hazudtolta meg magát, amikor mindezek alapján tanácsot adott a világ kormányainak, hogy mit tegyenek. A régi receptet elővéve azt javasolják, hogy ne növeljék költségvetési kiadásaikat, vagy ha mégis ezt teszik, akkor minden egyes kiadási tétel mellé tegyenek egy azonos összegű kiadáscsökkentő intézkedést, azaz megszorítást.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kettős szorításba került Orbán Viktor szerb kollégája
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 12:12
Aleksandar Vučić, Szerbia elnöke még nem döntötte el, hogy elmegy-e a május 9-ei moszkvai győzelmi katonai parádéra. Orosz kollégája, Vlagyimir Putyin meghívta, az EU eltanácsolta ettől.
Makro / Külgazdaság Putyin mellébeszél: a tűzszünetről papol, közben lebombázza Kijevet
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 11:52
Miközben Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke a napokban arról beszélt, hogy nyitott lenne egy tűzszünetre a jelenlegi frontvonal mentén, az orosz hadsereg megszórta drónokkal Kijevet és Harkivot.
Makro / Külgazdaság Tovább zaklatja az amerikai egyetemeket Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 10:04
Az Egyesült Államok elnöke újabb lépéssel gyalogol bele országa egyetemeinek függetlenségébe. Úgy véli, kormánya dolga kipurgálni a baloldali-liberális elhajlást az intézmények működéséből.
Makro / Külgazdaság Litvánia felkészül az orosz invázióra, leporolták a légvédelmi szirénákat
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 08:56
Vilnius önkormányzata evakuálási tervet készített arra az esetre, ha az országra támadó orosz csapatok egy invázió során közel kerülnének Litvánia fővárosának elfoglalásához.
Makro / Külgazdaság Elhúzódnak a buszon az utasok a megcsonkított orosz exkatonáktól
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 07:49
Halvány élet vár azokra az orosz katonákra, akik elvesztik egyik végtagjukat az ukrán fronton. Egy állami támogatással működő alapítvány hivatott segíteni rajtuk, amit Vlagymir Putyin rokona vezet.
Makro / Külgazdaság Hány magyar cég szeretne árat emelni és mire számítanak?
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 06:35
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett – felmérése szerint áprilisban a fogyasztók és az üzleti világ kilátásai is javultak kissé márciushoz képest. 
Makro / Külgazdaság Jaksity György: A vámháború csak egy álca, a fő cél az amerikai demokrácia lebontása
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 24. 05:44
A közgazdász, a Budapesti Értéktőzsde egykori elnöke, a Concorde Értékpapír alapítója, elnöke az április 22-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 74. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Most tényleg rossz hírt kapott Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 16:03
Kellemetlen eredményre jutott egy felmérés.
Makro / Külgazdaság Megéri gyorsan tankolni, mert fordulat jöhet a kutaknál
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 09:54
A héten csütörtökön a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is emelkedni fog bruttó 3-3 forinttal.
Makro / Külgazdaság IMF: árnyék vetül a 2025-ös gazdasági növekedésre
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 16:59
Csökkentette globális növekedési előrejelzését a Nemzetközi Valutaalap (IMF) az Egyesült Államok vámintézkedései és a kialakult, jelentős kockázati tényezőkkel terhelt nemzetközi környezetre reagálva, egyben javaslatokat fogalmazott meg a kereskedelempolitika irányainak módosítására kedden kiadott World Economic Outlook (WEO) jelentésében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG