Egy kereskedő figyeli a zuhanó tőzsdei árfolyamokat a tajvani tőzsdén, miután kiderült: Nagy-Britanniában győztek a brexit-pártiak a népszavazáson. Fotó: EPA / David Chang |
Nem csak politikailag, de gazdaságilag is megviseli Európát a britek kilépése – a nagyobb jegybankok már most a kivárást pedzegetik, a piacokon pedig máris 0,2-0,5 százalékkal lassabb GDP növekedéssel számolnak. A K&H Alapkezelő szenior portfolió-menedzsere szerint ugyanakkor túlzás lenne a jelenlegi helyzetet párhuzamba állítani a 2008-as válsággal. A döntés ugyanis nem érte teljesen váratlanul a piacokat, és amennyiben sikerül a „fertőzést” megfelelő mederben tartani, úgy előbb-utóbb helyreáll majd a régi rend, ezt közölte Kovács Mátyás a Privátbankár.hu-val.
Mentőövekbe kapaszkodunk
A bizonytalanságot jól mutatja, hogy a tipikus menekülőeszközök rendkívül jól teljesítenek; az arany ára több mint tíz százalékot erősödött az elmúlt hetekben, a kötvényhozamok pedig szinte mindenhol mélypontra süllyedtek.
A jegybankok is igyekszenek csitítani a kedélyeket, az EKB a tervek szerint folytatja az eszközvásárlási programját, a FED azonban várhatóan jövő év második fele előtt biztosan nem kezdi meg a kamatemelési ciklusát. „A megtakarítással rendelkezőknek is érdemes türelmesnek lenniük, és a hirtelen döntések helyett hosszabb távra gondolkodni, és meghatározni a portfólió összetételét” - javasolja a helyzetet vizsgálva a szakember.
Mennyire érintett Magyarország?
Hozzánk elsősorban a német gazdaságon és a hitelminősítőkön keresztül kígyózhat be a brexit hatása, például elmaradt a mindenki által várt Moody’s felminősítés, de az EU-s források alakulása is kihatással lesz majd az ország teljesítményére. A növekedés támogatása érdekében nem kizárt, hogy az MNB ismét különböző élénkítő, nem-konvencionális eszközökhöz nyúlhat majd. A hitelminősítők döntésére azonban még őszig biztosan várni kell.