A Dow Jones hírügynökség által megkérdezett 12 elemző 6,6 százalékos éves GDP visszaesést vár idén július és szeptember között, szemben az előző negyedév 7,5 százalékos zuhanásával.
A GDP a harmadik negyedévben 1,8 százalékkal csökkent az előző negyedévhez képest, alig valamivel enyhébben a második negyedévi 2,0 százalékos visszaesésnél.
A bruttó hazai termék a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint 2008 második negyedéve óta csökkent.
A KSH tájékoztatása szerint a GDP-becslés korlátozott információs bázisra épül, így a végleges adatok eltérhetnek a most közöltektől.
Szabó Péter, a KSH főosztályvezetője elmondta: a gazdaság gyakorlatilag az előző negyedéves szinten stagnál, sőt talán már egy nagyon enyhe javulás jelei is mutatkoznak.
Az idei harmadik negyedévben egyértelműen a mezőgazdaságban mutatkozott a legjelentősebb visszaesés. Az ágazatban tavaly ilyenkor kiugróan magas, mintegy 70 százalékos növekedést lehetett mérni az előző év hasonló időszakához képest, addig idén július-szeptember között átlagos terméssel zárt az agrárium, ami még így is "elég masszív visszaesést" produkált.
A jólét gazdasági, társadalmi és környezeti tényezőket egyaránt figyelembe vevő, új mérőszámának kidolgozásáról egyeztettek szakértők az OECD négynapos dél-koreai fórumán. Az új mérőszám a GDP egyeduralmát hivatott megdönteni. Részletek... |
Hozzátette: a közigazgatás, oktatás szintén enyhén csökkenő teljesítményt mutat az előző negyedévhez képest, míg a továbbra is recesszióban lévő pénzügyi szektor már a lassú kilábalás jeleit mutatja.
Bajnai: nehéz, de elviselhető év lesz 2010
Bajnai Gordon az FN.hu-nak adott interjúban kifejtette: a gazdasági növekedéshez három dolog kell: egyensúly, növekedési potenciál és be kell indulniuk az exportpiacoknak. Kiemelten fontosnak nevezte a növekedésre, a fejlődésre való képesség megteremtését. "Éveket vesztegettünk el 2000 óta: fontos döntéseket halogattunk."
Csehországban, Szlovákiában és Romániában is jobb a GDP
Németországban 0,7 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) a harmadik negyedévben az előző három hónaphoz képest az export emelkedése és az építőipari beruházások eredményeként. A német statisztikai hivatal előzetes adata némileg elmaradt a Reuters által megkérdezett elemzők által várt 0,8 százalékos bővüléstől.
Éves szinten a GDP 4,7 százalékkal csökkent. Ez jóval kisebb az előző három hónap 7,0 százalékos visszaesésénél. Az elemzők nagyobb, 4,8 százalékos éves szintű harmadik negyedévi GDP-csökkenést vártak.
A vártnál jóval kisebb mértékben, 0,3 százalékkal nőtt a francia GDP a harmadik negyedévben az előző három hónaphoz képest. Az elemzők 0,6 százalékos növekedést vártak.
Felgyorsult a gazdasági növekedés üteme Csehországban a harmadik negyedévben a másodikhoz képest, bár a bővülés kisebb volt a vártnál. Éves összevetésben is kissé mérséklődött a visszaesés. A statisztikai hivatal pénteken közzétett adatai szerint a GDP 0,8 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben - elemzők 1,0 százalékot vártak -, míg a másodikban még csak 0,3 százalékkal. Éves szinten 4,1 százalék volt a csökkenés július-szeptember között, az előző negyedévben 4,7 százalék.
Szlovákiában a harmadik negyedévben 1,6 százalékkal nőtt a GDP az előző negyedévhez képest a második negyedévi 2,2 százalékos emelkedés után. Az éves szintű harmadik negyedévi GDP-csökkenés 4,9 százalékra mérséklődött a második negyedévi 5,3 százalék után.
Romániában lassult a GDP csökkenése a harmadik negyedévben: 7,1 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz, és 0,7 százalékkal az előző negyedévhez képest. Elemzők 9 százalékos éves, és 0,5 százalékos negyedéves csökkenést vártak. Április-június között 8,7 százalékkal zsugorodott a GDP az egy évvel korábbihoz viszonyítva, a negyedévre vetített visszaesés 1,1 százalék volt.
Bulgáriában tovább mélyült a recesszió, de a GDP-jük így is jobb, mint a magyar
A július-szeptember közötti időszakban a bruttó hazai termék (GDP) 5,8 százalékkal esett éves szinten a második negyedévi 4,9 százalékos csökkenés után - közölte a bolgár statisztikai hivatal pénteken előzetes adatként.
A románok estek a legnyagyobbat
Válságban is növekednek a lengyelek - a tőzsdéjük az élvonalban
Töretlenül nő az eurózóna ipara, de ez is kevés
Lehet hogy vége a recessziónak, csak még nem érezzük
MTI