"A mikrohitelt elsősorban azoknak a társadalmi csoportoknak szánjuk, akik a legrászorultabbak, akik a válság miatt elveszítették vagy könnyen elveszíthetik a munkahelyüket, vagy még nehezebben jutnak munkához, mint korábban, és szívesen fognának vállalkozásokba. Az ehhez szükséges kezdő tőkét biztosítaná az a legföljebb 6 millió forint, amelyet az EU elsődleges kockázatvállalása mellett nyújtanának nekik bankok és mikrohitelezést végző egyéb intézmények, szervezetek" - mondta Göncz Kinga a parlamenti szavazást követően. A képviselő szerint az effajta pénzügyi segítség "minden pénzügyminiszter álma", hiszen a kihelyezett pénz sokszorosan, egyes számítások szerint ötszörösen megsokszorozódik.
Az Európai Parlament döntése értelmében 2010-13 között az EU összesen 100 millió eurót biztosítana a mikrohitel keretre. Ez az összeg az esetlegesen felmerülő veszteségek elsődleges fedezetéül is szolgál majd. Számítások szerint az alapot legalább 500 millióra egészíthetik ki az Európai Beruházási Bank (EIB), más európai és nemzetközi pénzintézetek, valamint kereskedelmi bankok forrásai.
"A parlament a döntésével a maga részéről lehetővé tette, hogy akár már a jövő év elején elindulhasson az uniós mikrohitel program, több tízezer ember számára biztosítva a munkaerőpiacra való visszatérés lehetőségét" - fogalmazott Göncz Kinga, arra utalva, hogy az EP a 2010-es költségvetési javaslatában a négy évre szóló összeg egynegyedét, 25 millió eurót különített el a keretre. Arról, hogy a fennmaradó összeget milyen forrásokból fedezik majd, várhatóan a jövő év elején születik megállapodás a parlament, az Európai Bizottság és a tagállamközi Tanács között. A kormányok a már meglévő közösségi támogatási programokból vonnának el a mikrohitel céljaira, ezt azonban a képviselőtestület elutasítja. "Elfogadhatatlan, hogy a Bizottság és a Tanács inkább a társadalmi befogadást szolgáló alapokat kurtítaná meg, semhogy megpróbálna legalább részben új forrást találni a mikrofinanszírozásra" - fejtette ki a szocialista képviselő.
A tervek szerint 2010 elején induló mikrohitel programban nem csak bankok, hanem egyéb, hitelnyújtással megbízott szervezetek, nem kormányzati és állami szervek is részt vehetnek. Az EP által jóváhagyott Göncz-jelentés a hitelnyújtók számára kötelezővé tenné a kedvezményezett társadalmi csoportokat segítő civil szervezetekkel való együttműködést. A hitel nagyságáról, futamidejéről és kamatáról a szerződő felek állapodnának meg a pályázatban vállalt feltételek mellett, a jogszabály erre nem tartalmaz előírásokat, de a hitelfelvevő számíthatna az Európai Szociális Alapból származó kamattámogatásra.
A banki hitelállomány romlása a fő kockázat
Oszkó: mindenkinél jobban haladunk
Befektetők varázsgömbje: mi lesz velünk 2010-ben?
Az építési vállalkozóknak jövőre is rossz lesz
Sokba kerül nekünk, hogy nincs eurónk
Privátbankár