A Stop.hu többszöri érdeklődésére hozta nyilvánosságra megbízási szerződéseit a Miniszterelnökség, melyből kiderül, hogy igen jó üzlet Orbán Viktornak dolgozni.
Orbán ismét hívta Szapáryt
A nevek között találjuk Szapáry György elismert közgazdászét, a Nemzeti Bank korábbi alelnökét, akit Orbán Viktor még 2008-ban felkért, hogy "nemzetközi kapcsolatrendszert" építsen ki, mindezt azért, hogy Fidesz kormányra kerülésének idejére a forint árfolyama stabilizálódjon. Szapáry szerződése datálódik a legkorábbra, tavaly június 2-án kötötték meg (sőt rögtön kettőt is), s melyben a megbízó ezt kérte: "jogalkotás-előkészítési és kodifikációs ügyekben nyújtott szakmai tanácsadás, nemzetközi gazdasági és pénzügyi folyamatok értékeléséhez kapcsolódó tanácsadásról, különös tekintettel a nemzetközi gazdasági és pénzügyi folyamatok magyar gazdaságra gyakorolt hatására, valamint tanácsadás kormányzati összeállítások elkészítésében". Szapáry februárban mondta fel a megbízást nagyköveti kinevezése miatt. Addig viszont több mint bruttó 18 millió forintot tehetett zsebre - ez több mint, amit a kormányzat a semmiségi törvény tanácsadóinak fizetett ki (lásd lejjebb).
A szintén a kormánypárthoz közeli szociológus, Hegedűs Zsuzsa még ennél is jobban keresett, júliusban szerződött a Miniszterelnökséggel majd´ 11 millió forint értékben. Megbízása szerint tanácsokkal látta el a kormányt a "társadalmi felzárkóztatás és társadalmi konfliktusok kezelésével kapcsolatban, valamint ezek megoldására szolgáló jelen és jövőbeli stratégiák kidolgozása, gyakorlatba való átültetése tárgyában".
Nem semmi a semmiségi törvény
Eddig pontosan 17 millió 380 ezer forintjába került az adófizetőknek a 2006. október 23-ai események kivizsgálása, a semmiségi törvényt kidolgozó Balsai István tavaly nyár óta öt megbízási szerződést is kötött különböző cégekkel és magánszemélyekkel. A szerződések mindegyike irattanulmányozásról, jogi tanácsadásról és szakértői véleményezésről szól.
Fiatal káderek is kaptak megbízást
A szerződő felek között van dr. Völgyesi Miklós ügyvéd, aki korábban a Civil Jogász Bizottság tagja is volt., nem mellesleg a semmiségi törvény egyik atyja. Henter Lilla nevével legkorábban 2006-ban halhattunk, "tanulóként" aláírója volt egy politikai nyilatkozatnak, melynek kezdő mondata így szólt: "Mi, ennek a nyilatkozatnak a megfogalmazói kijelentjük, Orbán Viktort a XX.-XXI. század Európa-szerte legkiemelkedőbb politikusának tartjuk". Ő a Fidelitas Közéleti Akadémiáján is dolgozott, most pedig bruttó 2 750 ezer forintért adott tanácsokat Balsainak. Szintén jól járt egy másik fiatal, Vida Viviána Ildikó, ki eddig többek között a Fidelitas Bál főszervezőjeként szerzett tapasztalatokat, melyeket talán a 3 millió 850 ezer forintos megbízása közben is fel tud használni.
A korábbi Fidesz-gyűléseken is rendre feltűnő Balogh Gábor, korábbi háromszoros világbajnok öttusázó is szépen keresett a tanácsadással, ő júliusban szerződött a Miniszterelnökséggel több mint 8 millió forintért. Az ő feladata, hogy a sporttal kapcsolatos koncepciókat véleményezze, illetve, hogy elősegítse a minisztériumok közötti munkát a sportot érintő kérdésekben.
Mennyit költött "magára" Orbán Viktor?
A dokumentumból továbbá kiderül, hogy a miniszterelnök magára sem sajnált a pénzt. A Qualiton Alkotó, Művészetszolgáltató Kft. például a miniszterelnök nyilvános szerepléseiben segédkezik és beszédeit készíti elő nettó 6 millió 875 ezer forintért. A miniszterelnök szűkebb köréhez tartozó régi tanácsadó-vállalkozó Győri Tibor, aki most is segíti Orbán Viktor munkáját, vele közel 6,5 millióért szerződött a Miniszterelnökség még tavaly szeptemberben.
A Miniszterelnökség vezető tisztségviselőinek részvételével tartott rendezvények lebonyolításában segédkezett Kérdő Zsuzsa Jolán, aki mindezt 8 millió forintért vállalta. Neve onnan lehet ismerős, hogy a tavalyi országgyűlési választásokon a Fidesz országos listájának 60. helyén szerepelt. Ő két szerződést is kötött a Miniszterelnökséggel, ebből az egyiket a felek közösen felbontották még tavaly októberben.
A Stop.hu cikkében kiemeli, hogy a kormányfő honlapját, az orbanviktor.hu-t a Vármegye Média és Kiadó Kft. gondozta tavaly július 29-e és december utolsó napja között, nettó 4,13 millió forintért - ezt már a "Vállakozói szerződések" között találjuk a kormányzat honlapján. A társaság két tulajdonosa Balogh Ákos Gergely, a Mandiner közéleti blog főszerkesztője, és Novák Tamás, a Biszku Béla-film alkotója.
A miniszterelnök a fotózásra sem sajnálja a pénzt, a kormányfőt már korábban - például a választási kampány alatt - is fotózó Burger Barna cége 7,5 millió forintért dolgozik Orbánnak. A szerződést tavaly júniusban kötötték, a végteljesítés dátuma pedig idén március. Ezek alapján Orbán Viktor ugyanannyit fordít a nyilvános szerepléseinek fotódokumentációjára, mint az emiatt épp a Fidesz által támadott Gyurcsány Ferenc. Fotózásra ezen felül is költött még a Miniszterelnökség további 850 ezer forintot két művészeti cégnek.
A legtöbb, még érvényben lévő szerződés lejáratának ideje az EU-elnökség vége.
Privátbankár - Zsiborás Gergő