1p
Újabb bizalmi válságot indíthat el, ha az Egyesült Államokat leminősítik, márpedig ez akkor is megtörténhet, hogyha 8 napon belül elfogadásra kerül az új adósságplafon
Újabb bizalmi válságot indíthat el, ha az Egyesült Államokat leminősítik, márpedig ez akkor is megtörténhet, hogyha 8 napon belül elfogadásra kerül az új adósságplafon

"AAA" - a hitelminősítés világában ez a három betű jelzi azt az elit klubot, amelynek tagjait a piac gyakorlatilag kockázatmentes adósnak tekinti.

Eddig magától értetődően e klub tagja volt az Egyesült Államok, a világ legnagyobb gazdasága, egyben a világ legnagyobb adósságkibocsátója is, amelynek azonban - ha nem sikerül a következő néhány napban dűlőre jutni a törvényesen megszabott adósságlimit emeléséről - a hitelminősítők már a héten ajtót mutathatnak.

Az amerikai kormány már május 16-án elérte a jelenleg meghatározott, 14 ezer milliárd dollárt meghaladó felső államadósság-limitet, ám a pénzügyminisztérium számára ilyen esetekben rendelkezésre álló kifutási idő augusztus 2-áig még lehetővé teszi a kormányzati hitelfelvételek és az esedékes kifizetések folytatását.

Az amerikai államadósság-limitet a Kongresszus határozza meg, rendszerint a kormánnyal folytatott alkudozás után. A törvényi adósságlimitet az utóbbi hét évtizedben 89 alkalommal emelték. A demokrata irányítású Fehér Ház és a republikánus többségű képviselőház között most azonban olyan ádázzá fajult a vita a kiadáscsökkentő és a bevételnövelő intézkedések arányáról, hogy elemzői és hitelminősítői körökben már felmerült az újabb szükséges emelésről szóló egyezség elmaradásának lehetősége. Múlt hét pénteken a republikánusok kivonultak a Fehér Házzal folytatott megbeszélésről, így az Egyesült Államoknak már csak alig pár napja van, hogy a szemben álló felek megegyezzenek az adósságplafon mértékéről. A fiaskó után Obama igen csalódott és dühös volt.

Augusztus 2-án leminősíthetik az USA-t

A nemzetközi hitelminősítők azonban már egyértelmű jelezéseket adtak arról, hogy fogytán a türelmük, és az egyezség elmaradása esetén nem lesznek tekintettel az Egyesült Államok különleges világgazdasági és pénzügyi státusára.

A Három Nagy közül a legtürelmesebb a Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő, amely a világ vezető szuverén adósainak kilátásairól összeállított, minap Londonban kiadott átfogó helyzetértékelésében leszögezte, hogy ha az augusztus 2-ai határidőig nem jön létre egyezség az államadósság-plafon megemeléséről, akkor negatív - vagyis leminősítést valószínűsítő - figyelőlistára veszi az amerikai szuverén adósbesorolást.
A másik kettő, a Standard & Poor´s és Moody´s Investors Service azonban ezt már e hónap közepén megtette: mindketten negatív megfigyelés alá vették az Egyesült Államok elit adósosztályzatait.

Először a Moody´s jelentett be leminősítést valószínűsítő felülvizsgálatot az Egyesült Államok - e cég módszertanában "Aaa"-val jelölt - kormánykötvény-besorolására. A Moody´s véleménye szerint ugyanis fennáll a lehetősége annak, hogy az adósságlimitet a Fehér Ház és a Kongresszus közötti vita miatt nem sikerül időben megemelni a kamat- vagy tőketörlesztési mulasztás elkerüléséhez, és így megvan egy "rövid ideig tartó" törlesztési hátralék kialakulásának "csekély, de növekvő kockázata".

A Standard & Poor´s az amerikai adósosztályzat negatív felülvizsgálatának két nappal későbbi bejelentéséhez fűzött elemzésében kiemelte, hogy véleménye szerint a jelenlegi helyzetben "komoly mértékben bizonytalanná vált" az Egyesült Államok hitelképessége.

Az S&P közölte azt is: az adósságplafon körüli politikai vita jelenlegi dinamikája alapján "legalább egy a kettőhöz" az esélye annak, hogy 90 napon belül leminősíti az Egyesült Államokat. Ez akár abban az esetben is bekövetkezhet, ha megszületik az egyezség az adósságlimit-emelésről, ám az S&P megítélése szerint az nem segíti elő a hosszú távú költségvetési és adósságkonszolidációt.

A Standard & Poor´s hozzátette: ha az amerikai kormány "akármilyen rövid időre is" elmarad piaci adósságának törlesztésével, az azt eredményezheti, hogy a cég a hosszú és a rövid lejáratú amerikai államadósságra egyaránt "SD" - szelektív nem teljesítő - besorolását ad.

Ez példátlan lépés lenne az Egyesült Államok esetében, és súlyos globális piaci hatásai is lehetnek, mivel az eddig korlátlannak - és a világpiaci kockázati megítélés alapmércéjének - tekintett amerikai hitelképesség válna kérdésessé.

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG