"AAA" - a hitelminősítés világában ez a három betű jelzi azt az elit klubot, amelynek tagjait a piac gyakorlatilag kockázatmentes adósnak tekinti.
Eddig magától értetődően e klub tagja volt az Egyesült Államok, a világ legnagyobb gazdasága, egyben a világ legnagyobb adósságkibocsátója is, amelynek azonban - ha nem sikerül a következő néhány napban dűlőre jutni a törvényesen megszabott adósságlimit emeléséről - a hitelminősítők már a héten ajtót mutathatnak.
Az amerikai kormány már május 16-án elérte a jelenleg meghatározott, 14 ezer milliárd dollárt meghaladó felső államadósság-limitet, ám a pénzügyminisztérium számára ilyen esetekben rendelkezésre álló kifutási idő augusztus 2-áig még lehetővé teszi a kormányzati hitelfelvételek és az esedékes kifizetések folytatását.
Az amerikai államadósság-limitet a Kongresszus határozza meg, rendszerint a kormánnyal folytatott alkudozás után. A törvényi adósságlimitet az utóbbi hét évtizedben 89 alkalommal emelték. A demokrata irányítású Fehér Ház és a republikánus többségű képviselőház között most azonban olyan ádázzá fajult a vita a kiadáscsökkentő és a bevételnövelő intézkedések arányáról, hogy elemzői és hitelminősítői körökben már felmerült az újabb szükséges emelésről szóló egyezség elmaradásának lehetősége. Múlt hét pénteken a republikánusok kivonultak a Fehér Házzal folytatott megbeszélésről, így az Egyesült Államoknak már csak alig pár napja van, hogy a szemben álló felek megegyezzenek az adósságplafon mértékéről. A fiaskó után Obama igen csalódott és dühös volt. |
Augusztus 2-án leminősíthetik az USA-t
A nemzetközi hitelminősítők azonban már egyértelmű jelezéseket adtak arról, hogy fogytán a türelmük, és az egyezség elmaradása esetén nem lesznek tekintettel az Egyesült Államok különleges világgazdasági és pénzügyi státusára.
A Három Nagy közül a legtürelmesebb a Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő, amely a világ vezető szuverén adósainak kilátásairól összeállított, minap Londonban kiadott átfogó helyzetértékelésében leszögezte, hogy ha az augusztus 2-ai határidőig nem jön létre egyezség az államadósság-plafon megemeléséről, akkor negatív - vagyis leminősítést valószínűsítő - figyelőlistára veszi az amerikai szuverén adósbesorolást.
A másik kettő, a Standard & Poor´s és Moody´s Investors Service azonban ezt már e hónap közepén megtette: mindketten negatív megfigyelés alá vették az Egyesült Államok elit adósosztályzatait.
Először a Moody´s jelentett be leminősítést valószínűsítő felülvizsgálatot az Egyesült Államok - e cég módszertanában "Aaa"-val jelölt - kormánykötvény-besorolására. A Moody´s véleménye szerint ugyanis fennáll a lehetősége annak, hogy az adósságlimitet a Fehér Ház és a Kongresszus közötti vita miatt nem sikerül időben megemelni a kamat- vagy tőketörlesztési mulasztás elkerüléséhez, és így megvan egy "rövid ideig tartó" törlesztési hátralék kialakulásának "csekély, de növekvő kockázata".
A Standard & Poor´s az amerikai adósosztályzat negatív felülvizsgálatának két nappal későbbi bejelentéséhez fűzött elemzésében kiemelte, hogy véleménye szerint a jelenlegi helyzetben "komoly mértékben bizonytalanná vált" az Egyesült Államok hitelképessége.
Az S&P közölte azt is: az adósságplafon körüli politikai vita jelenlegi dinamikája alapján "legalább egy a kettőhöz" az esélye annak, hogy 90 napon belül leminősíti az Egyesült Államokat. Ez akár abban az esetben is bekövetkezhet, ha megszületik az egyezség az adósságlimit-emelésről, ám az S&P megítélése szerint az nem segíti elő a hosszú távú költségvetési és adósságkonszolidációt.
A Standard & Poor´s hozzátette: ha az amerikai kormány "akármilyen rövid időre is" elmarad piaci adósságának törlesztésével, az azt eredményezheti, hogy a cég a hosszú és a rövid lejáratú amerikai államadósságra egyaránt "SD" - szelektív nem teljesítő - besorolását ad.
Ez példátlan lépés lenne az Egyesült Államok esetében, és súlyos globális piaci hatásai is lehetnek, mivel az eddig korlátlannak - és a világpiaci kockázati megítélés alapmércéjének - tekintett amerikai hitelképesség válna kérdésessé.
MTI, Privátbankár