1p
Továbbra is a banki hitelállomány romlását tekinti az egyik fő üzleti kockázatnak a pénzpiaci szereplők között a PSZÁF. A tisztességes piaci magatartás is kockázat forrása
Továbbra is a banki hitelállomány romlását tekinti az egyik fő üzleti kockázatnak a pénzpiaci szereplők között a PSZÁF. A tisztességes piaci magatartás is kockázat forrása Magyarországon - tudtuk meg a felügyelet mai budapesti sajtótájékoztatóján, ahol bemutatták a 2009 második félévéről készült kockázati elemzést.

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete elkészítette féléves átfogó jelentését, melyet a mai budapesti sajtótájékoztatón mutattak be. Dr. Farkas Ádám, a felügyelet elnöke rövid bevezetőjében jelezte, hogy a jövőben negyedévenként kívánnak a mostanihoz hasonló kockázati elemzéseket közzétenni.

A PSZÁF idén májusban tette közzé első kockázati jelentését a felügyeleti szektorokról. A mostani összegzésből Farkas Ádám kiemelte, hogy a magyar pénzügyi közvetítőrendszer tőkehelyzete szilárd maradt 2009-ben, sőt nemzetközi példákkal ellentétben Magyarországon egyetlenegy nagy piaci szereplő sem "dőlt be" és nagy állami beavatkozásra sem volt szükség. Ugyanakkor a pénzügyi szolgáltatók teljesítménye már az első félévben is csökkent, az átlagos jövedelmezőséggel együtt, a veszteséges piaci szereplők száma pedig számottevően nőtt. Az állományi expanzió mind a biztosítók, mind pedig a bankok lelassult vagy megszűnt. A hitelező intézmények teljesítményére az eszközminőség romlása nyomta rá a bélyegét, ezen cégek 2010-ben sem számíthatnak jobb teljesítményre. A PSZÁF elnöke kedvezőnek ítélte meg a részvény - és állampapírpiac fellendülését, hozzáfűzve, hogy a jövőben nem várható ettől a szektortól ilyen teljesítmény.

A második féléves felügyeleti kockázati elemzést Rácz István, a felügyelet vezető közgazdásza mutatta be, a jelentés középpontjában a hazai bankszektor áll, de természetesen kitér a pénzügyi szektor további szereplőire is.

Előadásában kiemelte, hogy a bankrendszer teljesítménye meghaladta a hazai és nemzetközi várakozásokat, a szektor stabil maradt a válságban is. 2009 szeptemberében a hazai bankszektor átlagos tőkearányos nyeresége 12,7% volt, minden nagybank nyereséges volt. Rácz elmondta, hogy az utóbbi néhány hónapban a bankok strukturális likviditás mutatói is jelentősen javultak, de ez mind főleg a külföldi anyabankok stabil háttér miatt alakult így. A tőkejövedelmezőség viszont tovább süllyedt (január-szeptember évesítve 12,7%).

Rácz István kedvezőtlen fejleménynek ítélte meg, hogy csökkent az ügyfélhitel-állomány és folyamatosan romlik a banki hitelállomány minősége is. A 90 napon túli késedelemben lévő hitelek aránya a tavly évvégi duplájára nőtt, az összes kölcsönállomány 5,4%. A vezető közgazdász 2010 végére teszi, hogy a problémás hitelek arányának növekedése megáll, a trend megfordul.

Kritikus a helyzet több pénzügyi vállalkozásnál is, e szektor szereplőinek 45% veszteséges volt az I. félévben, és helyzetük az évvégére sem javult. Alapvető probléma itt is, hogy elakadtak az eddigi pénzforrások, a gépjármű - és az ingatlanhitelezés drasztikusan visszaesett 2009-ben.

Rácz elmondta, hogy egy nagyobb "sokk" sem lenne képes megrendíteni a magyar pénzügyi szektort, bár komoly problémákat okozna. A PSZÁF vezető közgazdásza szerint ennek nagy ma is a kockázata, újra előállhat, hogy több gazdasági "sokk" is éri a magyar pénzügyi szektort, egymás hatásait felerősítve.

Előretekintve, a felügyelet közgazdásza elmondta, 2010 végéig a legnagyobb probléma és egyben kockázati tényező is a hitelminőség markáns romlása lesz, ezzel együtt a hazai és a nemzetközi hitelpiaci szolgáltatók nagyarányú veszteségének lehetősége. A pénzügyi és az eszközpiacoknál továbbra is magas a piaci kilengések veszélye.

Rácz azt is elmondta, hogy a tisztességes piaci magatartás normáinak megszegése továbbra is nagy kockázattal bír Magyarországon: igaz ez a túl kockázatos hiteleket kínáló piaci szereplőkre (a nem-teljesítési ráta növekedésével pedig a szektor jövedelmezősége romlik tovább).

Két alelnöke lesz a PSZÁF-nak
Visszadobták Soros keresetét a PSZÁF ellen
Jó, ha az ember végre bízik a bankjában
Befutó: a PSZÁF vagy az MNB lesz majd a főellenőr?
Rés a pajzson? Az AXA nem írja alá a banki kódexet

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG