1p
Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője sikeres EU-elnökséget kívánt Magyarországnak; a rosszindulatú bírálatokat nem kommentálta
Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője sikeres EU-elnökséget kívánt Magyarországnak, miután pénteken a Parlamentben megbeszélést folytatott Martonyi János külügyminiszterrel. A főképviselő az MTI kérdésére nem kívánta kommentálni azokat a bírálatokat, "amelyek alapvetően azt célozzák, hogy aláaknázzák ezt a Magyarország számára nagyon fontos pillanatot és szerepet".

Elmondta, hogy a magyar külügyminiszterrel kinevezése óta szorosan együttműködött kül- és biztonságpolitikai kérdésekben, és az a cél, hogy ez a kooperáció folytatódjon a magyar EU-elnökség idején a közös uniós célok megvalósításáért. Úgy fogalmazott: az EU-ban nem 27 tagállam beszél egy hangon, hanem egy üzenet hangzik el 27 hangon.

A főképviselő kifejtette: tárgyalásaikon téma volt az előző napon befejeződött közel-keleti útja (Catherine Ashton a tervezettnél később, csak csütörtök este érkezett Budapestre sürgős közel-keleti útja miatt), az Iránnal Isztambulban folytatandó tárgyalások, a Szudánnal kapcsolatos kérdések, továbbá az EU keleti partnerség programja. Utóbbi témakörben Magyarország az elkövetkező hónapokban nagyon fontos csúcstalálkozót rendez - jegyezte meg a főképviselő a magyar külügyminiszterrel közösen tartott sajtótájékoztatón.

Martonyi János megerősítette, hogy kettejük együttműködése nagyon jó. Kifejtette: az elmúlt hónapok tapasztalatai meggyőzték arról, hogy a Lisszaboni Szerződés által teremtett rendszer a külkapcsolatokban és a biztonságpolitikában jól működik, és ez alapvetően a főképviselő érdeme.

A külügyminiszter azt mondta, a magyar EU-elnökség az elkövetkező hat hónapban támogató-segítő szerepet kíván betölteni, "a mi feladatunk itt nem az irányítás", hiszen a Lisszaboni Szerződés értelmében megvan az a személy, aki irányítja, összefogja, koordinálja a közös külpolitikát - a kül- és biztonságpolitikai főképviselő. Ugyanakkor a soros elnökségnek is megvan a maga nagyon fontos szerepe - tette hozzá.

"Eddig is, amikor szükség volt ránk, segítettünk, a jövőben ugyanez lesz a helyzet, és természetesen folyamatos párbeszédben vagyunk, minden érzékeny és kevésbé érzékeny kérdésben egyeztetünk a megfelelő szinten" - mondta a magyar diplomácia irányítója, aki megjegyezte, hogy az EU-bővítésről is beszéltek.

Catherine Ashton az MTI azon kérdésére, hogyan kommentálná azokat az utóbbi hetekben megfogalmazott bírálatokat, amelyek szerint Magyarország nem alkalmas az EU rotációs elnökségének betöltésére, úgy válaszolt: "nem reagálok azokra a véleményekre, amelyek alapvetően azt célozzák, hogy aláaknázzák ezt a Magyarország számára nagyon fontos pillanatot és szerepet". Azt mondta, nagyon büszke arra, hogy szorosan együttműködik a magyar külügyminiszterrel, és ezt a jövőben folytatják. Megjegyezte, reméli, hogy a sajtó "nagyon büszke arra, amit Magyarország képes lesz elérni az elkövetkező hat hónapban".

Az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője arra a kérdésre, hogy az EU elfogadja-e az iráni meghívást atomlétesítményeinek meglátogatására, azt mondta: az unió álláspontja az, hogy ezen létesítmények vizsgálata a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) feladata. Hozzátette, hogy az EU üdvözli Irán szándékát atomlétesítményeinek meglátogatásával kapcsolatban, de ez a NAÜ feladata és felelőssége.

Catherine Ashton pénteken tárgyalt Hende Csaba honvédelmi miniszterrel is, majd részt vesz a magyar kormány és az Európai Bizottság együttes ülésén.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG