A legnagyobb európai hitelminősítő bejelentette, hogy a magánszektorbeli hitelezők bevonása a Görögország megsegítését célzó új pénzügyi programba besorolási szempontból "korlátozott nem fizetői eseménynek" minősül, és a Fitch Ratings ennek megfelelő - vagyis "RD" (restricted default) - szintre fogja módosítani az érintett görög kormánykötvények besorolását azon a napon, amikor a javasolt kötvénycsere-program ajánlati időszaka lezárul.
A Fitch "nem fizetési időszak utáni" besorolásokat fog megállapítani Görögországra és az új adósságpapírokra, amint a "nem fizetési eseményt" feloldja az új kötvények kibocsátása a programban részes kötvénytulajdonosok számára. A Fitch Ratings szerint ez az új osztályzat valószínűleg a spekulatív - vagyis nem befektetésre ajánlott, "bóvli" - sáv alján lesz.
Eddig harminc magánbank jelezte, hogy részt venne az új görög mentőcsomag finanszírozásában; a hitelminősítők már jóelőre jelezték, hogy - legalábbis szelektív - nem törlesztővé válásnak tartanának minden olyan kísérletet, amely arra irányulna, hogy a bajba jutott euróövezeti országok kisegítésében a magánszektorbeli kötvénybefektetők is vegyenek részt, veszteségeket vállalva.
Szakértők szerint mindazonáltal a résztvevők a brüsszeli csúcsértekezleten olyan átfogó csomagot fogadtak el, amelynek tényleges hatásai csak hosszabb távon mérhetők le. Rövid távon még az sem jelentene különösebb problémát, ha az euróövezeti csúcs adósságkönnyítő határozatai, különösen a magánbefektetők tervezett közreműködése nyomán, a hitelminősítő intézetek Görögországot időlegesen fizetésképtelennek nyilvánítanák.
MTI