A jegybank október 25-én sem változtatott az irányadó kamaton, amely így idén január 24 óta változatlanul 6 százalék. A döntés hátteréről Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke elmondta, hogy két javaslat volt: a tartás és egy 25 bázispontos emelés. A tanács többsége az előbbire szavazott.
A jegybanki alapkamat alakulása
Forrás: MNB/Privátbankár
Simor András szerint az infláció a költségsokkok kifutásával 2013-ra elérheti a 3 százalékos célt, azonban ha a forint gyengülése tartóssá válik, akkor a hiány ennél kedvezőtlenebbül is alakulhat.
A szeptemberben publikáltakhoz képest romlottak az inflációs kilátások, főként a forint gyengülése miatt.
A jegybankelnök elmondta, hogy a magas nyersanyag-, élelmiszer- és üzemanyagárak begyűrűztek a feldolgozott termékek árába, illetve a maginflációba. A Magyar Nemzeti Banknál bíznak abban, hogy az indirekt adóemelések hatásának kifutásával javulnak majd a kilátások, azonban 2011-ben és 2012-ben is átlagban a cél fölött alakulhat az infláció.
Talán utoljára maradt érintetlen az alapkamat>> |
Simor András emlékeztetett rá, hogy exportunkat meghatározza a globális konjunktúra visszaesése. A jövedelmekkel kapcsolatos kilátások, a lakosság adósságcsökkentése, valamint a végtörlesztés egyaránt kedvezőtlenül hathat a fogyasztásra.
A kamatdöntés követően tovább gyengült a forint. Délután háromnegyed 4-kor az eurót 298 forint környékén jegyezték. |
Magyarország kockázati megítélése az utóbbi egy hónapban érdemben nem változott, az árfolyamgyengülés miatt azonban kissebb romlás tapasztalható. A bizonytalanságokat tovább növelte a végtörlesztés lehetősége is.
Az MNB szerint a magas volatilitás fennmaradhat a pénzügyi piacokon, ezért a jegybanknál úgy látják, hogy a kiváró monetáris politika indokolt.
Privátbankár - Szilágyi Balázs