1p
Az Ecostat gazdaságkutató összevont konjunktúra indexe 2009 decemberében az előző hónaphoz képest két százalékponttal nőtt, de nem érte el az őszi szintet
Az Ecostat gazdaságkutató összevont konjunktúra indexe 2009 decemberében az előző hónaphoz képest két százalékponttal, 74,7 százalékra nőtt, de nem érte el a szeptember-októberi hónapok 77-78 százalékos eredményeit - közölte az Ecostat csütörtökön az MTI-vel.

A havi konjunktúra indexekből kirajzolódó trendvonal az év elején regisztrált mélyponthoz képest (63,1) júliusig szerényen, 68,5 százalékra, azt követően érezhetőbben nőtt, a múlt évi csúcspontot szeptemberben érte el (78,1), novemberben 72,6 százalékra esett vissza, ahonnan decemberben 74,7 százalékra emelkedett.
   
Az Ecostat számításai szerint 2010-ben a havi mutatók változékonysága fennmarad, összességében javuló tendencia várható, elsősorban a külső kereslet élénkülése eredményeként. A mostani előrejelzések azt mutatják, hogy a hazai kereslet termelésnövelő hatása várhatóan 2010 végén, 2011-ben lesz érezhető.
   
A most közölt 2009. decemberi részindexek közül a lakossági bizalmi mutató a januári 70,9 százalékról márciusra 64,4 százalékra csúszott vissza, azóta emelkedő trendvonal jellemzi, a decemberi 94,8 százalékos index alig marad el az októberben mért 96,5 százalékos legmagasabb mértéktől.

A TOP-100 nagyvállalatok konjunktúra indexe 2009 utolsó hónapjában 68,6 százalékra állt be, az előző hónaphoz képest javult, az októberi 73,2 százalékos tavalyi csúcstól ugyan elmaradt, de jóval magasabban áll, mint az év elején (57,0), nem is szólva a márciusi 50 százalék alatti mélypontról.
   
A hazai nagyvállalatok termelési előrejelzései mérsékelt optimizmust jeleznek: 2010 első negyedévére termelése növelésében a TOP-100 vállalatok 23 százaléka, szinten tartásában 51 százalékuk bizakodik. Csökkenő teljesítményt a cégek negyede prognosztizál. A működésük szempontjából meghatározó gazdasági környezet romlásának elsődleges előidézőjét a körbetartozások terjedésében, a hitelhez jutás nehézségeiben és a magas elvonásokban jelölték meg a nagyvállalatok. Jövőbeni fejlődésük legfőbb akadályát az elégtelen hazai vásárlóerőben és a bizonytalan gazdasági kilátásokban látják a cégek.
   
A beruházási szándékot jelző nagyvállalatok aránya a júliusi mélypont óta javul. Decemberben minden második (51 százalék)nagyvállalat tervezett beruházás indítást a következő egy év során. A gazdasági válság hónapjaiban az erőteljes piaci és árverseny mellett a nagyvállalatok jövedelmezősége is romlott. Közöttük mindössze 16 százalékuk számít likviditási helyzete kismértékű javulására, pénzügyi helyzete gyengülését negyedük tartja valószínűnek. A cégek teljesítményét meghatározó rendelésállományt a TOP-100 csoport 43 százaléka az ilyenkor szokásosnak, 11 százalékuk annál magasabbnak minősítette. Átlagosat el nem érő megrendelésről a nagyvállalatok 46 százaléka számolt be.
   
A kis- és középvállalatok konjunktúra-indexe decemberben több mint 2 százalékkal 60,8 százalékra csökkent. A vállalatcsoport havi konjunktúra előrejelzései meglehetősen szubjektívek, az üzleti klíma változásaira érzékenyek. A kkv-k üzleti várakozásainak tendenciája a februári mélypont óta a nagyvállalatokénál határozottabban emelkedik, a szeptemberi közel 70 százalékos csúcspontról folyamatosan csúszott le a decemberi szintre.
   
A cégek termelési előrejelzéseiben növekvő teljesítményt 16 százalékuk, változatlant 44 százalékuk jelzett. A termelés csökkenését feltételező kkv-k aránya viszonylag magas, az előző hónapokhoz képest 6 százalékponttal 40 százalékra növekedett.
   
A fejlődésük legfőbb akadályát a hazai vállalkozások hosszabb ideje a gyenge belföldi vásárlóerőben, a változó gazdasági környezetben és a túlzott központi elvonásokban látják. Az üzleti környezet egyes elemei értékelésekor a vállalatok döntő többsége a körbetartozásokat és a hitelhez jutás nehézségeit tartotta kiemelkedően problémásnak.
   
Saját vállalata létszámát a megkérdezettek 56 százaléka a jelenlegi üzletmenethez megfelelőnek, 13 százalékuk bővíthetőnek minősítette. Az indokoltnál nagyobb létszámot a cégek harmadánál foglalkoztatnak. A decemberi felmérés szerint a hazai kkv-szektor viszonylag széles köre, mintegy harmada tervezi egy éven belül új beruházás indítását.

Új év, új remények: mit lép a következő kormány?
Lassul a GDP csökkenése, de jövőre se gyarapodunk 
Kifogytak a tartalékok, ránk tört a rossz kedv

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG