1p
A hazai magánbefektetői réteg részvénypiaci aktivitása érzékelhetően megnőtt az utóbbi időszakban: ma már több mint 13 ezer hazai kisbefektető napi rendszerességgel kereskedik a tőzsdén
A hazai magánbefektetői réteg részvénypiaci aktivitása érzékelhetően megnőtt az utóbbi időszakban: ma már több mint 13 ezer hazai kisbefektető napi rendszerességgel kereskedik a tőzsdén, nőtt a részesedésük a tőzsdei forgalomban, és emelkedett a háztartások által birtokolt részvényállomány is - derül ki a Budapesti Értéktőzsde felméréséből.

A kisbefektetők aktivitásának növekedése különösen 2008 utolsó negyedévében, és 2009 első negyedévében volt megfigyelhető,
ami azt jelzi, hogy a válság kitörése után kialakult alacsony részvényárfolyamok sokak számára meghozták a befektetési kedvet.

A hazai részvények tulajdonosi szerkezetében a háztartások részesedése 7,42 százalékra emelkedett 2008 negyedik negyedévében az előző negyedévi 5,09 százalékról. A hazai magánbefektetők súlya a részvénypiaci forgalomban 45,2 százalékra nőtt 2009 első négy hónapjában a tavaly egész évi 24,8 százalékról. A magánbefektetők által vezetett értékpapírszámlák száma a tőzsdei szekciótagoknál egy év alatt - 2008 áprilisa és 2009 áprilisa között - 22 százalékkal nőtt.

A hazai magánbefektetők részvénytulajdonosi részesedése 1998-ban, az orosz válság kitörésekor volt a legmagasabb, 11,8 százalékos. Ezt követően a háztartások súlya részvénypiacon fokozatosan csökkent, és 7 százalék fölött utoljára 2001-ben volt. Az orosz válság mélyen érintette a magyar tőkepiacot, és a tavaly októberben begyűrűző pénzügyi válságtól is hasonlóan kedvezőtlen hatásokat vártak a szakemberek.

A válságnak azonban - amelynek számos negatív hatása volt a pénz- és tőkepiacokra, a reálgazdaságra és a magánemberek életére is - úgy tűnik, pozitív hozadéka is volt, amennyiben felkeltette a magánemberek érdeklődését a tőkepiaci folyamatok iránt.

Amellett, hogy megugrott az értékpapírszámlát nyitók száma, még nagyobb ütemben nőtt azon magánbefektetőké, akik napi rendszerességgel kereskednek a részvénypiacon. A valós idejű tőzsdei adatokat felhasználók száma például 2008 októberében 45 százalékkal volt magasabb, mint a megelőző hónapban, és az emelkedés a következő hónapokban is folytatódott. Az idén szeptemberben 13.393 hazai magánbefektetői végfelhasználója volt a tőzsdei adatoknak, míg egy évvel korábban 6 ezer alatt volt a számuk.

A befektetők aktivitásának növekedését jelzi az is, hogy bár a részvénypiac forgalma forintértékben csökkent a kiemelkedő teljesítményt hozó 2007-es évhez képest, viszont a havi átlagos kötésszám jelentősen emelkedett: a tavalyi 163 ezerrel szemben, az idén január-októberben már 300 ezer volt.


 

Úgy tűnik, hogy a magánbefektetők a részvénypiaci be- és kiszállást is jó időzítették: míg 2008 negyedik negyedévében és 2009 első negyedévében - amikor estek a részvényárak - nettó részvényvásárlók voltak, addig 2009 második és harmadik negyedévében nettó eladóként jelentek meg a részvénypiacon. A BUX index e két időszak alatti átlagos értékét összevetve 30 százalékos átlagos hozamot kapunk.

A magánbefektetők nettó részvényvásárlásai tavaly a negyedik negyedévben 106 milliárd forintot, az idén az első negyedévben 27 milliárd forintot tettek ki, ami szembetűnően magas a korábbi negyedévekhez képest. Az árfolyamesések következtében azonban ebben az időszakban 23, illetve 29 milliárd forinttal csökkent a háztartások részvényállománya. A következő két negyedévben a nettó eladások értéke 48 milliárd, illetve 82 milliárd forint volt, az elért hozamok következtében viszont 62 milliárd, illetve 12 milliárd forinttal nőtt a háztartások tulajdonában lévő részvények piaci értéke.

A tőzsde az idén jelképesen díjazta a magyar magánbefektetőket az utóbbi másfél évben tanúsított aktív és tudatos piaci részvételükért, amellyel jelentősen hozzájárultak a tőzsdei forgalomhoz.

Új elektronikus bróker szolgáltatás az OTP-től
November a tőzsdén: kevesebb tánc a parketten
Csak kósza ábránd, hogy minden rendben van
Semmi alapja a tőzsdei árfolyamoknak
Jeges feles: ennyit produkáltak a tőzsdei cégek
Profitlesen: felére összement a Mol

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG