A Napi Gazdaság olvasói közül a GfK Hungária útmutatásai alapján kiválasztott reprezentatív mintán elvégzett kutatás részletes elemzéséből kiderül, hogy a 250 millió forint árbevétel alatti vállalkozások vezetői az átlagosnál rosszabbnak látják cégük kilátásait, míg a nagy, egymilliárd forintot meghaladó árbevételű, ötvennél több főt foglalkoztató vállalatok esetében az adatok már csekély derűlátásról tanúskodnak. Meglepő módon a külföldi hátterű társaságok jóval optimistábbak a beruházásaik várható alakulását illetően, mint a magyar tulajdonú vállalkozások.
A cégvezetők a munkavállalói juttatásokra fordítandó erőforrások esetében várják az egyik legnagyobb emelkedést a következő negyedévben, mindeközben azonban az alkalmazotti létszám csekély csökkenését valószínűsítik.
A működési költségekre, informatikai-, gépjármű-beszerzésre szánt összegek egyértelműen tovább csökkennek majd, az üzemanyag-költés esetében viszont – persze kényszerűségből – jelentős kiadásemelkedést várnak a cégvezetők.
A vállalkozások továbbra is barátságtalan pénzügyi környezetre számítanak a következő negyedév során, az erre vonatkozó százas skálán mért részindex ugyanis -18 ponton áll – derül ki a GfK Hungária-Napi Gazdaság közös kutatásából.
Korábbi kutatás szerint a vállalatvezetők 64 százaléka úgy látja, hogy cége likviditási helyzete a következő hat hónap során nem fog változni. Azok körében viszont, akik változást prognosztizálnak, valamivel nagyobb arányban vannak azok, akik tartanak tőle, mert likviditási helyzetük romlását várják (20%), mint azok, akik reménnyel telve várják a változást, ami javulást hoz számukra e téren (16%). Részletek>>
A cégek beruházási szándékait elsősorban a jövőt illető bizonytalanság, valamint az elégtelen belső kereslet fogja vissza. A legfontosabb hátráltató tényező, a bizonytalan jövő, amely a vállalatvezetők 15 százaléka szerint ellehetetleníti a beruházások tervezését, illetve megvalósítását, és további 31 százalékuk szerint is nagy mértékben korlátozza azt. De csaknem a biztos jövő és a megfelelőnek ítélt belföldi kereslet hiányához fogható mértékben hátráltatják a beruházásokat a finanszírozási nehézségek és a magas hitelkamatok is.
Privátbankár