A magas olajár alternatívákra ösztönöz
Az IEA havi olajpiaci jelentése szerint a kereslet csak 2,03 millió hordóval nő naponta a negyedik negyedben, a tavalyi megfelelő időszakkal összevetve, ez a növekedés napi 320 ezer hordóval kisebb lenne, mint azt korábban valószínűsítette a szervezet. A keresletcsökkenésben az olajhelyettesítés mellett a kissé visszafogottabb globális növekedési ütemnek is szerepe lesz - állítják az IEA szakértői.
A szervezet jelenlegi várakozásai szerint az utolsó negyedben 87,64 millió hordó lesz naponta az olajkereslet, szeptemberben még 87,8 millió hordót valószínűsítettek. A negyedik negyedben az OPEC olajára 32,2-32,7 millió hordós keresletet várnak, 200 ezer hordóval kevesebbet, mint a korábbi előrejelzésben.
Az IEA azt is közölte, hogy az OECD-országok olajtartalékai 21 millió hordóval csökkentek augusztusban, 53,5 napi keresletnek megfelelő szintre, az ötéves átlag alá.
A nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta, a West Texas Intermediate a legközelebbi, novemberi határidőre az IEA-jelentés közzététele után hordónként (159 liter) 81,69 dollár volt a New York-i árutőzsde (NYMEX) CME Globexen folytatódó elektronikus jegyzésében, 39 centtel drágább a szerdai New York-i zárónál.
Az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta a legközelebbi, novemberi határidőre ekkor 79,15 dollár volt az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében, 55 centtel drágább a szerdai zárónál.
Tegnapi szintje körül hintázik az olajár
Az olaj szárnyaltatja a norvég GDP-t
Minden együtt van az olajár emelkedéséhez (hanganyag)
MTI