Ötmillió éves szabályozási mechanizmusunkat próbáljuk felrúgni, amikor az alvásidőnkből lecsippentve próbálunk időt nyerni vagy felborítjuk napi ritmusunk, ami által egyre kevesebbet alszunk éjjel – hangsúlyozta a professzor.
Az elektromosság felfedezésével minden adott ehhez, hiszen gyakorlatilag akkor van „nappal” számunkra, amikor csak akarjuk. Ráadásul sok munkahely is megköveteli életritmusunk felborítását, így például egy orvos, medikus, vagy éppen éjjeliőr nem teheti meg, hogy este „időben” aludjon el.
Pedig az alváshiány, illetve a napszakok eltolódása sok egészségügyi problémát okozhat.
A professzor a teljesség igénye nélkül elmondta, hogy ezek közül melyek a legsúlyosabbak. A memóriafunkciókat jelentősen befolyásolja az alváshiány, talán mondani sem kell, hogy negatívan. A testtömeg indexünk akkor legkisebb, ha rendszeresen 7 és fél órát alszunk. Ha ennél többet vagy kevesebbet, illetve „rosszkor” alszunk, akkor nagy eséllyel számolnunk kell elhízással. Az alvásidő felborulásával növekszik az éhség, csökken az energialeadás, felborul a hőháztartás, fáradtak leszünk – ezek pedig végső soron a testsúlyunk növekedéséhez vezethetnek. Az elhízásnak pedig sorolni sem kell, hogy milyen további káros egészségügyi következményei lehetnek.
Alakítsuk át életmódunkat – tanácsolja Dr. Halmy László. Kifejtette: ha tehetjük, feküdjünk le korán, aludjunk hűvös szobában, legyen üres a fejünk (nem ez a problémamegoldás ideje!), a gyomrunk (legkésőbb 2 órával lefekvés előtt vacsorázzunk) és húgyhólyagunk is! Törekedjünk a tudatos testsúlycsökkentésre, ebben pedig a megfelelő alvásmennyiség és -minőség nagy segítségünkre lehet, megelőzve későbbi komoly egészségügyi problémákat. Ezáltal pedig közérzetünk is javul és munkánkban, valamint az élet minden területén sikeresebbek lehetünk.
Privátbankár - Szilágyi Balázs