.jpg)
A hitelminősítő ugyanakkor azzal számol, hogy a kockázati besorolási folyamat a következő negyedévekben már "vegyesebb" lesz, mint az előző két évben, amikor a felminősítések száma rendre meghaladta a leminősítésekét.
A leminősítést valószínűsítő negatív kilátások százalékos aránya az S&P-nél besorolással szereplő európai bankok körében valószínűleg növekedni fog a következő negyedévekben, mivel több bank "jövedelmezőségi nyomás alá kerül", vagy romlani kezd eszközminősége, áll az elemzésben. Az S&P szerint a likviditásszűke jó eséllyel legalább 2008 elejéig eltart.
A hitelminősítő várakozása szerint azonban összességében az 50 vezető európai nagybank továbbra is erőteljes eredményekről fog beszámolni, mivel tevékenységük elsősorban a lakossági és vállalati bankpiacra összpontosít (vagyis nincsenek olyan mértékben kitéve a nem teljesítő jelzáloghitel-konstrukciók miatt beragadt nagybani, bankközi piacoknak, mint az amerikai bankrendszer).
A Standard & Poor"s szerint az európai bankok eszközminősége továbbra is szilárd, az elmúlt évek kedvező hitelpiaci környezete és a kockázatkezelés javulása miatt. A nem teljesítő kintlevőségek aránya az idén történelmi mélységekben jár, és az átlagos hitelkockázati felárak is "rendkívül csekélyek".
Profitnövekedés a lakossági bankoknál
A nagy európai bankcsoportok közül, eddig közölt időszaki beszámolóik tanúsága szerint, csak az erős befektetési ágazattal rendelkezőket viselték meg a nem elsőrendű válság következményei, de az amerikai konkurenciától eltérően jobbára nem nagy értékleírások, hanem az általános tőkepiaci lejtmenet miatt.
A Credit Suisse harmadik negyedévi adózott eredménye 31 százalékkal kevesebb volt az egy évvel korábbinál, a Société Générale-é 11,5 százalékkal csökkent.
Viszonylag rossz a német köztulajdonú tartományi bankok helyzete is, mert - közületi kötelezettségeik miatt átlagosnál rosszabb profittermelők lévén - a kereskedelmi bankokban szokásosnál nagyobb vakmerőséggel próbálkoztak az utóbbi években sajátszámlás ügyletekkel, így jobban ki vannak téve az amerikai jelzálogkölcsönökre alapozott származékos termékek értékvesztésének.
Ezzel szemben a lakossági üzletágban és Kelet-Európában erősebb bankcsoportok látványosan növelték profitjukat az idén is, és külön az amerikai eredetű "nem elsőrendű válság" okozta aggodalmak nemzetközi elterjedésével terhelt harmadik negyedévben is.
A Deutsche Bank az első kilenc hónapban 30 százalékkal, a harmadik negyedben 31 százalékkal több adózott eredményt ért el, mint egy évvel azelőtt. A Commerzbank az első kilenc hónapban átlagosan 37,8 százalékkal, a harmadik negyedben 56,2 százalékkal növelte adózott eredményét az egy évvel korábbihoz képest.
A BNP Paribas az első háromnegyed évben átlagosan 22 százalékkal, a harmadik negyedben 21 százalékkal növelte adózott eredményét éves összehasonlításban.
Az Erste Bank adózott eredménye az első kilenc hónapban átlagosan 27,9 százalékkal, a harmadik negyedben 35 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
A Raiffeisen International adózott eredménye az első kilenc hónapban átlagosan 43,1 százalékkal, a harmadik negyedben, leszámítva a tavalyi harmadik negyed eredménynövelő egyszeri tételeit is, 51 százalékkal lett több az egy évvel korábbinál, negyedéves rekordot érve el.
Az ING - biztosítási üzletágára is támaszkodva - az első félévben 10,7 százalékkal, a harmadik negyedévben 46,8 százalékkal növelte adózott eredményét.
A KBC csoport adózott eredménye az első kilenc hónapban 8 százalékkal elmaradt ugyan az egy évvel korábbitól, de ezt tavalyi tőkenyereség okozta csak, enélkül 14 százalékkal nőtt az adózott eredménye.
Az UniCredit csoport adózott eredménye az első kilenc hónapban 3,8 százalékkal több, az idei továbbterjeszkedés költsége nélkül 26,8 százalékkal több volt a tavalyi első kilenchavinál. Az UniCredit csoport Közép- és Kelet-Európát kezelő, osztrák BA-CA részlegének adózott eredménye az első kilenc hónapban átlagosan 72,5 százalékkal, a harmadik negyedben 65,1 százalékkal volt több az előző évinél.
Az Intesa Sanpaolo adózott eredménye az első kilenc hónapban egyszeri tőkenyereséggel együtt 80 százalékkal, a harmadik negyedben egyszeri tételek nélkül is 25 százalékkal több adózott eredményt ért el, mint egy évvel korábban.
A Magyarországon bejegyzett bankok összesített adózott eredménye az első kilenc hónapban átlagosan 5,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a PSZÁF összesítése szerint. Tavaly az első háromnegyed évben 1,5 százalékkal nőtt a profitjuk, az éves növekedés végül 13,5 százalék lett.
A válság nem csapta agyon az európai GDP-t
Beszivárgott Európába a borúlátás
Az EKB nem változtatott a kamaton
Sokba kerül a sokk: felköthetik a bankok...
MTI