Az uniós illetékes szóvivője közvetlenül az előtt nyilatkozott, hogy megkezdődött az EU-, illetve euróövezeti tagországok háromnapos találkozósorozata, amelynek fő témája az euró stabilitásának megóvása, a piaci bizalom helyreállítása. A tervezett menetrend szerint az eurózónához tartozó országok pénzügyminisztereinek péntek délutáni találkozóját szombaton a teljes EU pénzügyminisztereinek, illetve külügyminisztereinek ülése követi, majd vasárnap az állam- és kormányfők tárgyalnak, előbb 27-es, majd 17-es körben. A sorozatot - amennyiben vasárnap csak részleges megegyezésig jutnak - szerdán újabb euróövezeti csúcstalálkozó zárhatja le.
Barroso néhány nappal ezelőtt ismertette a bizottság ötpontos tervét a válságból kivezető útra, és szóvivője most úgy nyilatkozott, hogy az elnök eltökélten igyekszik hozzájárulni a hosszú távra szóló megállapodások kidolgozásához.
Rehn és Juncker is bizakodik
Átfogó intézkedéscsomag kidolgozását várja az Európai Unió vasárnapi állam- és kormányfői találkozójától Olli Rehn, az Európai Bizottság pénzügyi felelőse, az euróövezeti országok pénzügyminiszteri csoportját (Eurogroup) elnöklő Jean-Claude Juncker szerint pedig az uniónak jelentősen javítania kell kommunikációján.
Az Eurogroup péntek kora délután kezdődött brüsszeli találkozójára érkezve Rehn különösen fontosnak nevezte, hogy a csúcsértekezleten olyan intézkedések szülessenek, amelyek révén megelőzhető az adósságválság átterjedése olyan országokra, amelyeket eddig még nem sújtott mélyen a krízis.
Juncker úgy vélte, hogy az EU lesújtó jeleket küld magáról azzal, hogy megosztottnak mutatkozik az adósságválság kezelését illetően.
Derűlátónak mutatkozott ugyanakkor abban, hogy hamarosan döntés születik a Görögországnak szánt újabb hitelrészletről.
Jelen volt a találkozón a Nemzetközi Valutaalap (IMF) főigazgatója, Christine Lagarde is, aki úgy nyilatkozott, hogy az IMF mindenben igyekszik segítséget nyújtani az EU-nak a pénzügyi problémák megoldásában.
Sietni kell
Wolfgang Schauble német pénzügyminiszter Brüsszelben súlyosnak nevezte a helyzet, különös tekintettel arra, hogy a pénzpiacokon tapasztalható bizonytalanság egyre érezhetőbb hatással van az egész reálgazdaságra. Felhívta a figyelmet az unió felelősségére, és arra is, hogy legkésőbb a november eleji G20-csúcstalálkozó előtt minden fontos döntést meg kell hozni az EU-ban.
Bővítenék az EFSF tűzerejét Tíz pénzügyi óriáscég sorakozott fel pénteken a maratoni uniós tanácskozás kezdetére annak az elképzelésnek a támogatására, hogy az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) kötvénybiztosítási funkcióval felruházva működjön közre az euróövezeti államadósság-válság megoldásában. Az egyebek között az Allianz - a legnagyobb európai biztosítótársaság -, az Axa, a Banco Popular Espanol, a Deutsche Bank - a legnagyobb német bank -, a Generali és a PIMCO - a világ legnagyobb kötvényalap-kezelője - által jegyzett levél szerint nagyban megkönnyítené az euróövezeti tagállamok számára a hozzáférést a piaci forrásokhoz, ha az EFSF biztosítóként garanciát vállalhatna a tagországok kötvényeire. A levélírók szerint a biztosítói funkció révén az euróövezet tagjai elviselhető feltételekkel, tűrhető kamatozással juthatnának finanszírozáshoz a tőkepiacon, ezért az EFSF felruházása e funkcióval alapvető eleme kell hogy legyen bármiféle válságkezelési tervnek, amelyet az EU kormányai kidolgoznak. A tíz társaság mellett további európai pénzügyi vállalkozások is pártolják az elképzelést, és csak a szoros határidő miatt nem tudtak csatlakozni a támogató levélhez. |
MTI