1p
A bőség évei véget értek: a reálgazdasági krízis keményen érinti a közép- és kelet-európai térséget, még ha eleinte az egyes országokra eltérő hatással jár is - írja a a Die Presse.
A bőség évei véget értek: a globális pénzügyi válság és a nyomában felcsapó reálgazdasági krízis keményen érinti a közép- és kelet-európai térséget, még ha eleinte az egyes országokra eltérő hatással jár is

A bőség évei véget értek: a globális pénzügyi válság és a nyomában felcsapó reálgazdasági krízis keményen érinti a közép- és kelet-európai térséget, még ha eleinte az egyes országokra eltérő hatással jár is - írta hétfői vezércikkében a Die Presse osztrák konzervatív napilap, hozzáfűzve, hogy egy biztos: egyetlen ország sem tudja elkerülni a válságot, amely különösen Ukrajnát, Magyarországot és Oroszországot viseli meg.

A címében "horrorforgatókönyveket" emlegető elemzés szerint Ukrajna és Magyarország azért süllyedtek olyan mélyre a bajban, mert kettős válsággal kell megküzdeniük. Az egyik oldalon ott van a már régóta húzódó tartós politikai válság, amelyet egy teljesen szétszakadt és felelőtlen elit váltott ki mindkét országban. Ehhez most még hozzájönnek a pénzügyi és gazdasági zavarok.

A gazdasági viharjelzések láttán sem Kijevben, sem Budapesten nem mutatott magától az elit készséget arra, hogy véget vessen belső vitájának, és közös kivezető utat keressen a válságból. Az eredmény a lakosság részéről tapasztalható gyors bizalomvesztés. És hogy ez mihez vezethet, ismert dolog: a választók radikalizálódásához, amely a legközelebbi alkalommal a szélsőséges erők malmára hajtja a vizet.

A Die Presse elemzője úgy látja, Ukrajnához hasonlóan Magyarországra is igaz, hogy az ország gazdaságilag a padlón, politikailag pedig szétzilált állapotban van. Az utóbbinak azonban van egy nagy előnye: az, hogy az Európai Unió tagja, és számíthat annak segítségére a krízis leküzdésében - húzta alá. De akárcsak Kijevben, Budapesten is egy önző politikai elit létezik, amely nem fogott össze, hogy a fenyegető gazdasági válság elé akadályokat emeljen, és amelynek most segélyhitelekért kell koldulnia a nemzetközi színtéren. És Magyarországon is nagy a politikai radikalizálódás veszélye.

A lap "Macskajaj az aranymámor után" címmel háromoldalas összeállítást is készített arról, hogyan reagálnak a közép- és kelet-európai térség országai a pénzügyi és gazdasági felbolydulásra. A Magyarországgal foglalkozó tudósítás egyebek között megemlíti, hogy az Orbán Viktor vezette fiatal demokraták a kormányzó szocialistákat teszik felelőssé a bajokért, és jelentős adócsökkentést javasolnak a krízisből való kilábalásra. Emellett szüntelenül követelik a kormányfő lecserélését. Az utóbbival azonban meglehetősen egyedül állnak pillanatnyilag, ugyanis a gazdasági válságra való tekintettel most senki sem kockáztatná meg az új választást és azzal együtt járó, hónapokig tartó kampányidőszakot.

Ezenkívül úgy tűnik, éppen hogy a nyomorúságos gazdasági helyzet erősítette meg Gyurcsány miniszterelnök és kisebbségi kormánya pozícióját - áll a beszámolóban. Az utóbbi két hétben mutatott határozott válságmenedzselésével a miniszterelnök szemmel láthatóan ismét valamivel biztosabban ül ma a kormányfői nyeregben. Még néhány héttel ezelőtt arról szóltak a találgatások, hogy Gyurcsánynak esetleg idő előtt meg kell válnia hivatalától, ma már arra is képesnek tartják, hogy ki tudja tölteni idejét kormányfőként a 2010-es választásig.

A pénzügyi válság közepén alaposan meg kell gondolni, mit kezdjünk megtakarításainkkal. Ön mit tesz / tenne, ha lenne? Szavazzon!

Így néz ki a jövő évi költségvetés
Költségvetés titkos IMF-szerződéssel?
Még mindig túl kockázatos a büdzsé
A válságtanácskozások hete jön 
Gyurcsány felelősebb, Orbán "kívánatosabb"
Gyurcsány válságkezelő alappal áll elő
Növekvő bizalom és beruházási kedv itthon 

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG