A teljes postai piacnyitás legkésőbb 2012. december 31-ig valósul meg, de a minisztérium már 2010-ben kidolgozza az átfogó kormányzati postastratégiát, a stratégia elfogadását követően pedig 2011-ben megkezdődhet a kapcsolódó jogszabályok előkészítése.
A nem kellően előkészített piacnyitás ugyanis jelentős terheket róhat a költségvetésre a közszolgáltatást jelentő egyetemes postai szolgáltatás finanszírozása miatt. A KHEM sajtóanyaga emlékeztet arra, hogy 2007-ben már elkészült a stratégiát megalapozó hatástanulmány.
A közlekedési szakterületen folytatódik a közösségi közlekedés átalakítása az idén. Az összeállítás utal arra, hogy a 2009-ben megkezdett átalakítást három évre tervezték. Már az eddig megtett intézkedések is költségvetési megtakarítást eredményeztek. A minisztérium a korábbiaknál közvetlenebb ellenőrzést gyakorol a MÁV működése felett, vizsgálja a cég beszerzési gyakorlatát, aminek eredményeként például a MÁV ötmilliárd forintot takarít meg az áramvásárlásaiban.
Folytatódott a vasút fejlesztése: 2009-ben 89 kilométer vasútvonal újult meg 65,5 milliárd forint ráfordítással. A korábbi évek autópálya-központú fejlesztései után a közúthálózat megújítása került előtérbe, amit azt tett lehetővé, hogy a gyorsforgalmi úthálózat hossza öt év alatt megduplázódott, és ma már eléri az 1100 kilométert. További 260 kilométeren már megkezdődtek, vagy hamarosan megkezdődnek a munkák. A 28 átadott, illetve a közeljövőben befejeződő városi elkerülő út hossza 140 kilométer. Az Új Magyarország Fejlesztési Terv Regionális Operatív Programjainak 74 projektje 1100 kilométer közút korszerűsítését irányozta elő 50 milliárd forint értékben. Ebből 2009 végéig 931 kilométer valósult meg. A további 176 kilométer hosszú mellékútvonal korszerűsítése legkésőbb az év tavaszáig befejeződhet.
Az energetikában 2009 az energiaellátás biztonságának megteremtése és a gázpiac teljes liberalizációjának éve volt. A piac teljes megnyitásával egy időben a lakosságot, a kisfogyasztókat és a közüzemeket ellátó egyetemes szolgáltatás körben az árak állami ellenőrzése megmaradt a Magyar Energia Hivatalon keresztül.
A januári gázválság tapasztalatai alapján módosították az erre vonatkozó szabályozást. Most már egyetlen kormányrendelet tartalmazza a válsághelyzetek minősítését, az intézkedésre jogosult szervezeteket, azok felelősségi és hatáskörét, a gázkorlátozás sorrendjét, szabályait, a felek jogait és kötelezettségeit. Az 1,2 milliárd köbméter stratégiai gáztároló a törvényi előírásoknak megfelelően elkészült, és az év végére teljes egészében fel is töltötték.
Az energiatakarékosság ösztönzésére 2009-ben a Nemzeti Energiatakarékossági Program (NEP) keretében a beérkezett 5.234 pályázatból december közepéig 1.798 kapott közel egymilliárd forint vissza nem térítendő támogatást. Ezekhez a pályázatokhoz 360 millió forint kedvezményes hitelt igényeltek. A NEP támogatott pályázatai 2,9 milliárd forint értékű beruházást generáltak, ami összesen 200 ezer lakásban eredményez energia megtakarítást. A Környezet és Energia Operatív Program áprilisban és augusztusban kiírt pályázataira 271 pályázat érkezett 18,5 milliárd forint értékben.
Az összefoglaló megjegyzi, hogy a Magyar Energia Hivatal 410 megawatt szélerőmű kapacitásra írt ki tendert 2009 augusztusában. Megvalósításuk 2009. évi árakon számolva megawattonként 400 millió forint közvetlen beruházást jelent.
Közösségi közlekedés: 27 milliárdot sikerült megspórolni
Volán, MÁV: tarifaemelés az inflációt meghaladó mértékben
Hónig: már az is siker, hogy a "hajó nem süllyedt el"
MTI