A legnagyobb bírságot, 20 millió forintot egy gyógyszercéggel szemben szabták ki, mert a társaság hosszú ideig mindenféle engedély nélkül végzett gyógyszerismertető tevékenységet - mondta a háttérbeszélgetésen Holchacker Péter, hozzátéve, hogy a döntés ellen nem érkezett bírósági felülvizsgálati kérelem, a cég befizette a bírságot. Közölte, hogy november 30-ig csaknem négyezer esetben fordultak a felügyelethez, mintegy háromezer esetben tájékoztatást kértek.
Holchacker Péter elmondta: november 30-ig 517 közigazgatási eljárást tudtak lezárni, 166 esetben szabtak ki egészségügyi szolgáltatókkal szemben pénzbírságot, ami több mint 40 millió forintot tesz ki. A legnagyobb bírság itt 5 millió forint volt, ezt a szolnoki Hetényi Géza kórházra rótták ki, mert több jogszabályi előírást és szakmai szabályt nem tartott be az intézmény belgyógyászati osztálya. Emellett megállapították az elvárható gondosság elvének és a megfelelő egészségügyi ellátáshoz való jog sérelmét - közölte a felügyelet elnökhelyettese.
A gyógyszerpiaci felügyelet kapcsán szólt arról, hogy az előző évekhez képest jelentősen nőtt az orvoslátogatással kapcsolatosan kiszabott bírságok mértéke. A gyógyszerpiacon 43 esetben összesen 112,5 millió forint büntetést szabtak ki. Ez több mint kétszer annyi, mint amennyi az előző időszakban volt - jegyezte meg Holchacker Péter.
Elmondta, hogy a felügyelethez befolyó bírságbevétel nyolcvan százalékát automatikusan vissza kell küldeni az egészségbiztosítási alapba, a fennmaradó húsz százalékot pedig betegtájékoztató programokra kell fordítaniuk.
A felügyelethez a legtöbb panasz a szülészet-nőgyógyászat, a belgyógyászat, valamint a sebészet területéről érkezik. A megkeresések a leginkább arról szólnak, hogy nem volt megfelelő az ellátás.
Tízezrek lépnek vissza az állami tb-be?
Kamu gyógyszerért büntetett a GVH
MTI