1p
Az elmúlt évtized legaktívabb időszakát élte meg a 146 éve alapított BÉT, hat új részvénypiaci bevezetésre és két új vállalati kötvénykibocsátásra került sor
Az elmúlt évtized legaktívabb időszakát élte meg a 146 éve alapított BÉT, hat új részvénypiaci bevezetésre és két új vállalati kötvénykibocsátásra került sor - a válság kedvező hatása, hogy a kisbefektetők sokkal aktívabbak, mint 2008 előtt - derül ki a Budapesti Értéktőzsde évértékelő elemzéséből.

A 2010-es évben a Budapesti Értéktőzsde Zrt. sikeres évet tudhat maga mögött a annak ellenére, hogy a  tőkepiacokat inkább kivárás jellemezte és a kezdeti lendület az év második felére alábbhagyott. Az elmúlt  esztendő legfontosabb előremutató folyamata a tőzsdei forrásbevonás iránt ismét megnövekedő igény a  vállalatok részéről. Ennek eredményeként a kibocsátások, tőzsdei bevezetések terén az elmúlt évtized legaktívabb időszakát élte meg a BÉT, hat új részvénypiaci bevezetésre és két új vállalati kötvénykibocsátásra  került sor. A tőkepiac újjáéledését mutatta a kereskedő  cégek számának dinamikus növekedése,  amelyben a részvényszekció mellett a hitelpapír szekció is élen járt. Az ország iránt ismét növekedő külföldi  befektetői érdeklődést is tükrözi, hogy a hét új szekciótag között négy nemzetközi befektetési bank is  található.

Értékpapírpiacok 2010-ben

A 2009-es jelentős árfolyam-emelkedések után a tőkepiacokat inkább az oldalazó mozgás jellemezte,  amit azonban időről-időre növekvő volatilitás kísért. Míg tavaly az év eleji mélypontokról az árfolyamok  visszatértek a
A BUX index 0,5%-kal magasabban zárt a 2009.12.31-i  értékéhez képest, éves csúcspontját 2010. április 6-án érte el 25 323 ponton.
válság előtti szintek közelébe, 2010-ben csupán a meghatározó nemzetközi és hazai  hírekre reagáltak a piacok, de ezek az elmozdulások nem eredményeztek tartós változást az árakban.

A  válságból való kilábalás ütemét illetően megoszlanak a vélemények, amit a visszafogottabb piaci hangulat  is tükrözött. Az euróövezet körüli bizonytalanság, amelyet elsősorban a görög és az ír válság okozott,  szintén hozzájárult a befektetők óvatosabbá válásához. A 2010. május 6-án az Egyesült Államokban bekövetkezett  ’flash crash’, az árfolyamok hirtelen és nagymértékű  esése, ugyan jelentős visszhangot kapott,  de tartós hatása nem volt az árfolyamokra.


Forrás: BÉT

A befektetői aktivitás tekintetében az arányok visszarendeződése figyelhető meg 2010-ben. 2008  negyedik és 2009 első negyedévében a hazai magánbefektetők kedvét jelentősen meghozták az  alacsonynak tekinthető árfolyamok, ezért sokan kezdtek el aktívan kereskedni. 2010-ben a magánbefektetők részvénypiaci forgalmon belüli aránya csökkenő tendenciát mutatott, de még mindig a  válság előtti szint felett maradt – 25-30% között ingadozva -, ami tartósan megnövekedett aktivitásra utal.

Szintén ezt támasztja alá, hogy a tőzsdei kereskedési adatok végfelhasználóinak száma a magánbefektetők körében tartósan 15 000 körül alakult 2010-ben, ami nagyjából hháromszorosa a válság  előtti szintnek. A befektetii strukttúrában való átrendezidés részben annak köszönnheti, hogy 2010 első tíz hónapjában a külföldi befektetők fokozatosan elkezdtek visszatérni a hazai részvénypiacra, arányuk a  válság előtti szint körül alakult, áttlagosan 38,7% volt.

A Budapesti Értéktőzsde Zrt. azonnali piaci forgalma 2010-ben összesen 5 823 milliárd forint volt (átlagosan napi 22,9 milliárd forint), ez 6,2 százalékkal magasabb a 2009-es forgalomhoz viszonyítva.  Jelentős átrendeződés a forgalom összetételében nem történt, a domináns részvénypiac aránya 94,8  százalékra nőtt a korábbi 93,8%--ról. A hazai magánbefektetők körében nagy népszerűségnek örvendő certifikátok forgalmon belüli aránya tovább erősödött, 52%-kal meghaladta a 2009-ben bonyolított  tranzakciók értékét. A hitelpapír piacon az államkötvények arányaiban több forgalmat generáltak, mint az előző évben, miközben a kincstárjegyeknél ellenkező irányú változás figyelhető meg.



2010-ben folytatódott az a tendencia, hogy a hazai kis-és közepes vállalatok egyre nagyobb érdeklődést  mutatnak a tőkepiaci forrásbevonás iránt. A 2010-ben végbement hat új bevezetés és mellett két további  tőzsdei cég is a kötvénykibocsátást választotta friss tőkebevonása céljából, tehát a növekvő érdeklődés  egyre polarizáltabb tőkestruktúrák megjelenésével párosul. Valamennyi részvénybevezetés a „B”  kategóriában történt, összesen közel 70 milliárd forinttal növelve a piaci kapitalizációt, míg a két  kötvénykibocsátás összesen 8,8 milliárd forintot tett ki. Kivezetésre 2010-ben nem került sor.

A származékos piac forgalma 8,1 1 százalékkal nőtt 2010-ben, a teljes piaci forgalmon belüli súlya szinte a  tavalyival megegyező, 40,4 százalék. A kontraktusszámot tekintve gyakorlatilag nem volt változás.

A 146 éve alapított BÉT 2010-ben ünnepelte újranyitásának 20. évfordulóját. Az e elmúlt két évtizedben a  hazai tőkepiac és tőzsde gyors ütemben fejlődött, azonban vannak olyan területek, amelyeken a  kiszámítható és jól funkcionáló piaci környezet megerősítésére további lépések tehetők. A BÉT  folyamatosan törekszik arra, hogy a likviditást minden lehetséges eszközzel növelje, és ehhez fontos,  hogy minél több "tőzsdeérett" cég jelenjen meg a parketten, vonzóbbá téve a hazai termékpalettát.

A likvid piaci környezet másik fontos eleme, hogy a befektetők széles köre érje el a piacot, akik friss tőkét  biztosítanak a vállalatok forrásbevonásához, valamint elősegítik a másodpiac görddülékeny működését

Privátbankár - Zsiborás Gergő

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG