.jpg)
A Magyarországgal kapcsolatos negatív hangulat elfedi az ország szerkezeti és gazdasági erősségeit, nevezetesen a közvetlen külföldi tőkebefektetés (FDI) magas egy főre jutó arányát és a fejlett közlekedési infrastruktúrát.
Az ország gazdasági teljesítménye földrajzilag semmiképpen sem állandó. A gazdasági termelésben Budapest domináns szerepet játszik: a nemzeti GDP 36%-a keletkezett itt a DTZ és az Oxford Economics 2008-as év végi adatai szerint.
Budapestnek nincsenek vidéki versenytársai, mint Lengyelországban Krakkó és Łodź, amelyek az üzleti és pénzügyi élet önálló központjainak számítanak. Budapest részesedése a pénzügyi és üzleti szolgáltatások piacából – amelyek jelenleg a növekedés fő meghatározói – túlszárnyalja Varsó és Prága adatait.
Frankfurt után mi jövünk Budapest a második helyen áll Frankfurt mögött a jelentősebb európai városok rangsorában – a 2009 első negyedéves keresletének a 2005 és 2008 közti negyedéves keresletek átlagához viszonyított aránya tekintetében. |
A Budapesti irodabérleti piac mutatóinak a közelmúltban tapasztalható hanyatlását erőteljesen befolyásolták a nem központi területek gyengülő fundamentumai. A DTZ tanulmánya szerint három kevéssé érett alpiacon – Külső-Körút, Dél-Buda és Dél-Pest – történt a 2006 és 2008 közti átadások 40%-a; illetve 56%-a, ha nem tekintjük a Váci úti irodafolyosón (amely Budapest vezető irodai lokációja 2004 óta) történt átadásokat 2006 és 2008 között.
Három fejlett alpiacon – Központi Üzleti Negyed (CBD), Belső-Pest és Bel-Buda –az új ingatlanállomány kevesebb, mint 12%-a keletkezett a 2006-2008-as időszakban, amíg ugyanekkor a kereslet 27%-a realizálodott itt. Az üzleti szolgáltatási és pénzügyi szektorok a teljes keresletnek 40-60%-át generálták ezen a három alpiacon. A központi területeket nem fenyegeti nagy mértékű átadási hullám sem a közeljövőben, mivel a fejlesztés vagy tervezés alatt álló ingatlanok 70%-a a külső területeken várható.
A DTZ hangsúlyozza, hogy Budapest irodapiaca jó teljesítményt nyújt más európai irodapiacokhoz viszonyítva, amelyeknek többségére lényegesen jobb gazdasági kondíciók voltak jellemzőek az elmúlt néhány évben.
A prémium bérleti díjak is viszonylag rugalmasnak bizonyultak 2008 és 2009 első negyedévei közt: változatlanok maradtak, szemben más városokkal, ahol az árak meredeken zuhantak – Moszkvában 43, London City kerületében 27, míg Varsóban 16 százalékkal.
"Bár a jelenlegi gazdasági körülmények valószínűleg a legzordabbak a 90-es évek eleje óta, a központi irodai alpiacok meglehetősen rugalmasan reagáltak a visszaesésre. Ez még inkább aláhúzza a differenciálás fontosságát Közép- és kelet-európai ingatlanbefektetési piacon.” – nyilatkozta Nicholas Sprio, igazgató a DTZ regionális befektetési csapatában.
Több milliárdból fejlesztenék a Balatont
A főváros, amit a lakosok 96%-a szeret
Egyre jobb képet festenek magukról városaink
Privátbankár