1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Budapest irodabérleti piaca az országos átlagnál rugalmasabban reagált a visszaesésre - írja elemzésében a DTZ
Míg az egyre mélyülő magyarországi gazdasági válság rombolóan hatott a befektetői hangulatra országos szinten, Budapest irodabérleti piaca rugalmasabban reagált a visszaesésre – írja legfrissebb irodapiaci elemzésében a DTZ.

A főváros dominanciája a Magyar gazdaságban – különösen a pénzügyi és üzleti szolgáltatások terén – és a jelenlegi keresleti és kínálati sémák előnyt jelentenek a központi elhelyezkedésű területek számára. Ez pedig az irodapiac homogén egységként való kezelése ellen szól.

A Magyarországgal kapcsolatos negatív hangulat elfedi az ország szerkezeti és gazdasági erősségeit, nevezetesen a közvetlen külföldi tőkebefektetés (FDI) magas egy főre jutó arányát és a fejlett közlekedési infrastruktúrát.

Az ország gazdasági teljesítménye földrajzilag semmiképpen sem állandó. A gazdasági termelésben Budapest domináns szerepet játszik: a nemzeti GDP 36%-a keletkezett itt a DTZ és az Oxford Economics 2008-as év végi adatai szerint.

Budapestnek nincsenek vidéki versenytársai, mint Lengyelországban Krakkó és Łodź, amelyek az üzleti és pénzügyi élet önálló központjainak számítanak. Budapest részesedése a pénzügyi és üzleti szolgáltatások piacából – amelyek jelenleg a növekedés fő meghatározói – túlszárnyalja Varsó és Prága adatait.

Frankfurt után mi jövünk

Budapest a második helyen áll Frankfurt mögött a jelentősebb európai városok rangsorában – a 2009 első negyedéves keresletének a 2005 és 2008 közti negyedéves keresletek átlagához viszonyított aránya tekintetében.
Ahogy Magyarország relatív erősségeit – összehasonlítva közép-európai társaival –, és Budapest nemzeti dominanciáját is gyakran figyelmen kívül hagyják, úgy az irodapiacon végbemenő növekvő differenciálódásra sem irányul elegendő figyelem.

A Budapesti irodabérleti piac mutatóinak a közelmúltban tapasztalható hanyatlását erőteljesen befolyásolták a nem központi területek gyengülő fundamentumai. A DTZ tanulmánya szerint három kevéssé érett alpiacon – Külső-Körút, Dél-Buda és Dél-Pest – történt a 2006 és 2008 közti átadások 40%-a; illetve 56%-a, ha nem tekintjük a Váci úti irodafolyosón (amely Budapest vezető irodai lokációja 2004 óta) történt átadásokat 2006 és 2008 között.

Három fejlett alpiacon – Központi Üzleti Negyed (CBD), Belső-Pest és Bel-Buda –az új ingatlanállomány kevesebb, mint 12%-a keletkezett a 2006-2008-as időszakban, amíg ugyanekkor a kereslet 27%-a realizálodott itt. Az üzleti szolgáltatási és pénzügyi szektorok a teljes keresletnek 40-60%-át generálták ezen a három alpiacon. A központi területeket nem fenyegeti nagy mértékű átadási hullám sem a közeljövőben, mivel a fejlesztés vagy tervezés alatt álló ingatlanok 70%-a a külső területeken várható.

A DTZ hangsúlyozza, hogy Budapest irodapiaca jó teljesítményt nyújt más európai irodapiacokhoz viszonyítva, amelyeknek többségére lényegesen jobb gazdasági kondíciók voltak jellemzőek az elmúlt néhány évben.

A prémium bérleti díjak is viszonylag rugalmasnak bizonyultak 2008 és 2009 első negyedévei közt: változatlanok maradtak, szemben más városokkal, ahol az árak meredeken zuhantak – Moszkvában 43, London City kerületében 27, míg Varsóban 16 százalékkal.

"Bár a jelenlegi gazdasági körülmények valószínűleg a legzordabbak a 90-es évek eleje óta, a központi irodai alpiacok meglehetősen rugalmasan reagáltak a visszaesésre. Ez még inkább aláhúzza a differenciálás fontosságát Közép- és kelet-európai ingatlanbefektetési piacon.” – nyilatkozta Nicholas Sprio, igazgató a DTZ regionális befektetési csapatában.

Több milliárdból fejlesztenék a Balatont
A főváros, amit a lakosok 96%-a szeret
Egyre jobb képet festenek magukról városaink

Privátbankár

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG