A novemberben adósságtörlesztési haladékért folyamadott Dubai World állami fejlesztési társaság a világ nyolcadik csodájaként is emlegetett, tavaly átadott Pálmasziget (Palm Jumeriah) után még nagyobb szabású vállalkozásba kezdett. Az újabb mesterséges szigetcsoport neve egyszerűen A világ (The World), és több mint 300 kisebb-nagyobb szigetből áll, amelyek partvonalai a bolygó földrészeinek és országainak körvonalait rajzolják meg, mint egy világtérkép.
Az építkezést és a következő megaprojekt, Az univerzum (The Universe) nevű szigetcsoport előkészületeit a világméretű gazdasági válság nyomán leállították, a The National című dubaji lap jelentése szerint azonban "hónapokon belül" tovább folytatódnak A világ építési munkálatai, és a szigetek több mint 70 százaléka már vevőre talált.
Hétpecsétes titok, hogy pontosan milyen magas is a világ legmagasabb épülete, a Burzds Dubaj. Az építtető Emaar Properties egyelőre csak annyit enged tudni, hogy a mintegy 164-emeletes felhőkarcoló több mint 800 méter magas lesz, és második helyre száműzi a világ eddig legmagasabb épületét, az 508 méter magas tajvani Taipei 101-et. A 124. emeleten lévő panorámateraszról tiszta időben 80 kilométerre láthatnak el a látogatók. A becslések szerint 1,5 milliárd dollárért felhúzott toronyház csúcsára 2 perc alatt lehet feljutni a világ leggyorsabbjai közé tartozó, 40 kilométer/óra sebességű liftekkel. A felhőkarcolót burkoló üveg- és acélfelület 17 futballpályáénak felel meg, az építésre felhasznált betonból több mint 2 ezer kilométernyi járdát lehetne kiépíteni, a beépített vasbetonrudak együttes hossza pedig eléri a Föld kerületének egynegyedét. A klímaberendezésben évente kicsapódó vízből 20 olimpiai úszómedencét lehetne megtölteni. |
Az öt éve épülő felhőkarcoló már 2007-ben elérte az 512 méteres magasságot, amivel felülmúlta az addigi csúcstartót, a tajvani Taipei 101-et. Az avatás időpontját többször elhalasztották, eredetileg idén, legkésőbb a december 2-i nemzeti ünnepre kellett volna befejeznie a munkát a kivitelezőnek, de az amerikai Adrian Smith tervei alapján végzett 2,85 milliárd eurós fejlesztés belsőépítészeti problémák miatt csúszott.
Dubaj a relatív nyersanyagszegénység miatt fogott bele a nagyszabású beruházásokba. Az apró ország az Egyesült Arab Emírségek tagállama, amely a harmadik legnagyobb olajexportőr, kitermelhető olajvagyona pedig nagyságra az ötödik a világon, de az ásványkincs 90 százaléka a legnagyobb társállam, Abu Dzabi területe alatt fekszik, Dubaj olajjövedelmei pedig szinte elhanyagolhatók, az ország ezért az idegenforgalomra és hitelből fedezett, hatalmas értékű luxusingatlan-beruházásokra alapozta gazdaságának fejlesztését.
A pénzügyi válság miatt azonban a luxusingatlan-szektor forgalma is csaknem elapadt, az építkezések leálltak, és gyakorlatilag egyik napról a másikra bevételek nélkül maradtak a fejlesztők, köztük a Dubai World, amely a három meghatározó állami óriásvállalat legnagyobbika az Investment Corporation of Dubai és a Dubai Holding előtt.
Novemberben aztán a Dubai World - amelynek adósságát különböző becslések 30 és 60 milliárd dollár közé teszik - hiteltörlesztési haladékot kért, decemberben pedig Abu Dzabi egy 10 milliárd dolláros csomaggal sietett a társállam segítségére. Így sikerült megelőzni a Dubai World fizetésképtelenségét, de a gyorssegély csak 2010 áprilisáig biztosítja a holding, és főként a hozzá tartozó Nakheel ingatlanfejlesztési társaság stabilitását - áll a Die Presse című bécsi lap online kiadásában megjelent beszámolóban.
Barátok közt: Dubaj 10 milliárd dollárt kapott
Befektetők varázsgömbje: mi lesz velünk 2010-ben?
A mesésen gazdag Dubaj úszik az adósságban?
Nyugi: nem hagyják, hogy Dubaj csődbe menjen
MTI