Adócsökkentés: csak 2009-re van fedezet
Megjósolhatatlan, milyen gyors lesz a fehéredés, mert ezt a szférát nehéz megmozdítani - ismerte el a miniszterelnök. Kitért arra, hogy a Megegyezés programjában vázolt adócsökkentési rendszer négy év alatt érné el az ezermilliárdos tehercsökkentést, ebben szja- és a munkáltatói járulék csökkentése szerepel.
Gyurcsány Ferenc egyetért a kiadás- és az adócsökkentéssel, de szerinte egy lépcsőben ezermilliárd forintos adócsökkentést nem lehet végrehajtani, mivel sem az állami, sem pedig a jóléti kiadásokból nem lehet kivonni ennyi pénzt. Szavai szerint az adócsökkentés önmagában nem csodafegyver, a nagyobb növekedéshez az oktatási, a szociális rendszert, és az üzleti környezetet kell megváltoztatni.
Ma Magyarországon az uralkodó társadalmi, kulturális szokások miatt nem lehet radiálisan csökkenteni az állami kiadásokat, csak kiszámítható, mérsékelt módon, azaz középtávon, 2012-ig 3-5 százalékkal - jelentette ki prezentációjában a kormányfő. Hozzátette: ennél bátrabb, gyorsabb, radiálisabb programot nem lát kivitelezhetőnek.
Mint elhangzott, két hét múlva a parlament elé kerül a jövő évi költségvetés; a büdzsé 3,2 százalékos államháztartási hiánnyal számol. Gyurcsány Ferenc kiemelte: a rendszerváltás óta először történik meg, hogy a választások előtt csökken a hiány.
A miniszterelnök szerint az ősz egyik legfontosabb feladataként a pártoknak meg kell állapodniuk a közpénzügyi csomagról, mert az lehet a garancia a ciklusokhoz kötődő hiánynövelés elkerülésének. Mint mondta, ha ehhez nem sikerül kétharmados többséget szerezni, akkor a "kormánypártok kötelessége, hogy amit lehet, feles törvényben rendezzenek".
"A kormány 2006-ban brutális kiigazítást hajtott végre, ami sok politikai konfliktust hozott" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc, aki szerint eközben a szociális különbségek csökkentek, az üzleti környezet, az ország regionális pozíciója javult, és "nem adtuk fel a fejlesztéspolitika alapvető irányait".
Gyurcsány Ferenc kiemelte: liberális oldalról a legnagyobb kritika, hogy a kiigazítás közben az alapvető szociális transzferekhez nem nyúlt hozzá a kormány. "Szociáldemokrataként azt gondolom, hogy ez helyes" - szögezte le.
A reformokról szólva a miniszterelnök azt mondta, az egészségügy kivételével a többi területen megtették, amit meg lehetett tenni. Szerinte az egészségügyi reform csak "fél reform" volt.
Egy hallgatói kérdésre válaszolva Gyurcsány Ferenc azt mondta, nem kíván olyan költségvetéshez partner lenni, amely 2010-ben megenged 3 százalék feletti hiányt.
"Szeretnék én lenni az a miniszterelnök, aki először a rendszerváltás óta nem engedi felpuhítani a költségvetést. Érzem a felelősségét annak, hogy 2006-ban én voltam a kormányfő" - fogalmazott.
Az ellenzék lefejezi Robin Hoodot
Gyurcsány megúszhatja
Nekiment az OÉT Gyurcsány tervének
MTI