Három- illetve öt éves lekötések kedvezménnyel
2010. január 1-jétől él a Tartós Befektetési Szerződés intézménye, a hosszú távú befektetési forma lényege, hogy az ebben az évben létrehozott tartós befektetési számlára a befektető egészen ez év végéig bármekkora összeget utalhat, de hozamot nem vehet fel róla. December 31-én a számla lezáródik, vagyis ezek után már nem utalhatunk rá.
A számla előnye, hogy ha a befektető 3 évig nem nyúl hozzá, 10%-os kamatadó-kedvezményt kap, 5 év után viszont teljesen mentesül a kamatadó megfizetése alól - ez természetesen azt jelenti, hogy a „megtakarított” adóval nagyobb lesz a befektetésen elért kamat vagy hozam.
Nincs büntetés, ha előbb felhasználjuk a pénzünket
További előnyt jelent, hogy a felhalmozás első egy évében a befektető rugalmasan és maga dönt, mikor és mekkora összeget kíván elhelyezni a számlán. A középtávú befektetők tehát 3 év után adókedvezményben részesülnek, de mi történik akkor, ha adott esetben a befektetőnek hamarabb van szüksége a pénzre? Ez esetben nincs „büntetés”: elért kamataik vagy hozamaik után – bár önadózóként, de – ugyanúgy kell adózniuk a befektetőknek, mintha egy másfajta megtakarítási formában tartották volna befektetésüket.
A Gfk Retail Banking Monitor decemberi kutatása szerint a lakosság alig több mint negyede, 27,1 százaléka rendelkezik bármilyen megtakarítással. A teljes lakosságot tekintve a Nyugat-Dunántúlon rendelkeznek a legtöbben megtakarítással, míg legkevesebben Budapesten. Részletek>>> |
De miből termel hozamot ez a megtakarítási számla? A jogi szabályozás szerint két fajta szerződés közül választhatunk: betétekben vagy értékpapírokban helyezhetjük el megtakarításainkat - e kettő között viszont nincs átjárhatóság. A szerződés csak forint alapú megtakarításokra vonatkozhat.
Magyarországon elsőként a Concorde Alapkezelő és az UniCredit Bank indította el tartós befektetési szerződéseit. A számlanyitáshoz legalább 25 ezer forint szükséges.
Megszűnik az életbiztosítások adókedvezménye
Adóprés alatt: a cafeteria jó befektetés is lehet
Az adókedvezményen túl: merre tovább, biztosítás?
A megtakarítás nem csak pénzkérdés
Ledolgozták a buktát a nyugdíjpénztárak
Újra a részvények felé fordulnak a nagybefektetők
Privátbankár