A Stabilitás Pénztárszövetség budapesti sajtótájékoztatóján Dr. Juhász Istvánné, a szövetség főtitkára elmondta, az egészségpénztár a megelőzés eszköze, és megtakarítási eszköznek sem utolsó, de sokan csak megbetegedés esetén jönnek rá, milyen fontos is az egészség, és annak fenntartása is. A főtitkár reméli, hogy a kormány adóváltoztatásai miatt a 15 éve töretlen fejlődés nem fog megállni. A szövetség szerint az egészségpénztári szolgáltatások 2010-ben is volumennövekedést érhetnek el.
A sajtótájékoztató apropóját a kormány adóváltoztatásai jelentették, melyek a béren kívüli juttatásokat is érintik. A magyar egészségpénztári rendszer 890 ezer tagot számlál, összvagyona 51 milliárd forint, amiből a legfrissebb kimutatások szerint 37 milliárd forintot költöttek el kifizetésekre. A 25%-os adóteher bevezetésével várhatóan arányos csökken majd a béren kívüli juttatásokra fordított összeg, de Dr. Lehoczky László, a pénztárszövetség egészségügyi tagozatának elnöke szerint ilyen terhek mellett is jó alternatíva az egészségpénztárba fektetni, ez a megtakarítási forma így folytatja térnyerését 2010-ben is.
Az adóváltozások nem kedveznek az egészségnek |
Lehoczky elmondta: az egészségpénztárak a tényleges kifizetésig hozamot termelnek, nincs lejárati idejük. Az egészségpénztárak előnye továbbá, hogy az egyéni befizetések hozama szja- és adómentes. A főtitkár asszony szerint a tagság befektetésként is megállja a helyét, nem csak a munkavállalók egészségmegőrzési vagy prevenciós törekvéseit lehet vele ösztönözni. Az egészségpénztári befiezetések ráadásul rugalmasak és bármikor nyomon követhetőek.
Növekvő volumen
Lehoczky László szerint 2008-ban az egészségpénztári felhasználások 97%-át (39 milliárd forintot) kiegészítő egészségbiztosítási szolgáltatásokra használták fel. A szolgáltatások igénybevétele amúgy is emelkedő tendenciát mutatott az elmúlt években, a társadalombiztosítási kiadások 100 ezer forintját átlagosan 51 ezer forinttal egészítették ki a pénztári tagok.
Egyre fontosabb az öngondoskodás
Dr. Lehoczky László szerint az egészségpénztári hozamokat összehasonlítani az önkéntes magánnyugdíjpénztári hozamokkal, olyan mintha egy körtét hasonlítanánk az almához. A kettő jellegéből és elszámolásából adódóan nehezen összehasonlítható. Kiemelte: a hozam általában kompenzálja a tagi ráfordítást, eddig mindig a fogyasztói árindex felett értek el hozamot az egészségpénztárak. |
Fata László cafeteria tanácsadó is felszólalt a sajtótájékoztatón, véleménye szerint a pénztárak valóban elérhetnek egy kisebb volumennövekedést a következő évben a megváltozott adókörnyezet ellenére is, de az nem lesz jelentős. A béren kívüli juttatásokban jövőre csak az első helyen várható változás, valószínűleg a meleg étkezési utalvány lesz a sláger. A második és harmadik helyet holtversenyben foglalja el az egészségpénztár és az üdülési csekk - bár a szakértő megemlítette, hogy üdülés célú felhasználásra a pénztári tagság esetén is van mód, ebben a tekintetben tehát a csekk nem egyedülálló.
A sajtótájékoztató vendége volt a TEVA Gyógyszergyár Zrt HR igazgatója, Majorné Kelsánszky Mária is, aki a nagycégek szempontjából számolt be a cafeteria és az adóváltozások viszonyáról. Véleménye szerint az adóteher túl megy a tűréshatáron, ráadásul a legtöbb kollektív szerződést még nem ilyen terhek mellett írták alá - a kiszámíthatóság hiánya miatt a cégek terhei aránytalanul megnőttek. A HR igazgató ugyanakkor elmondta, hogy ilyen adókörnyezetben is vonzónak találják a pénztári tagságot és ösztönzik is azt.
A cafeteriából az adóváltozások miatt sok elem eltűnik, de van alternatíva, mely nem csak béren kívűli juttatásként állja meg a helyét, hanem befektetésként is. Az egészségpénztári tagsággal ráadásul nem mindig forintosítható profitra is szert tehetünk: az egészségünkre - ami munkáltatónak és munkavállalónak is egyérte
Családi hétvége egészségpénztári forintokból
Jövőre is a cafeteria lehet a nyerő
Év végi adólefaragó: így spórolhat százezreket
Céges juttatás: van, ami jövőre is adómentes marad
Munkahelyünk megmenthet a haláltól is
Privátbankár