Öröklés adó- és illetékmentesen
Az ily módon igényelhető adótámogatás a pénztártag által befizetett összeg, vagy az egyéni számlán jóváírt, egyéb jövedelmek együttes összegének 30 százaléka, de maximum évi 100 ezer (2020 előtti nyugdíjkorhatár-betöltés esetén 130 ezer) forint lehet. A kedvezményre jogosító összeget a pénztárak által kiállított és a tag számára eljuttatott igazolás tartalmazza.
Ez a kedvezmény azonban nem kerül a magánszemélynek kiutalásra. A bevallásban kell a tagnak azt a pénztárat megjelölnie, ahova az adótámogatás összegének utalását kéri. Az összeg tehát az egyéni számlán többlet nyugdíjcélú megtakarításként jelenik meg.
Melyik nyugdíjpénztárat válasszam?
De nem mindig ilyen egyszerű a helyzet. Az adóhatóság például csak akkor utalja át a pénztártag számlájára az adótámogatást, ha a magánszemély tárgyévi adóját megfizette. Persze olyan is előfordulhat, hogy a rendelkező magánszemély e jog gyakorlásának időpontjában, vagy a kiutaláskor már nem tagja a pénztárnak.
Ha a magánszemély, a részére kiadott igazolás alapján rendelkezik ugyan az adójáról, de az adóhatóság utalásakor már nem él, akkor az APEH az összeget a kedvezményezettek részére kiutalja. Kedvezményezett, vagy örökös hiányában az összeg a pénztárra száll, azt a tagok egyéni számlái között fel kell osztani. |
Az általános szabálytól eltérően azonban, az a magánszemély, aki az elmúlt év legalább egy részében már nyugdíjszolgáltatásban részesült, nyilatkozat megtételére jogosult, akkor is ha e jog gyakorlásának időpontjában a nyugdíjba vonulás miatt nyugdíjpénztárnak már nem tagja. A tájékoztató szerint a nyilatkozat szerinti összeget az adóhatóság a magánszemély által megjelölt címre, vagy számlára utalja.
Balul is elsülhet a túlzott spórolás
Az egyik pénztárból másik pénztárba átlépő tagok esetében sem adható ki igazolás, tekintettel arra, hogy a magánszemély az igazolás kiállításakor az adott pénztárnak már nem tagja, ott már nincs egyéni számlája, A tájékoztató szerint átlépés esetén ugyanakkor az átadó pénztárnak arra is figyelemmel kell lennie, hogy a magánszemély csak pénztári igazolás birtokában élhet a rendelkezési jogosultságával.
Ha se nyugdíjba vonulásról, se átlépésről, se elhalálozásról nincs szó, akkor az APEH-től érkezett összeget a kassza az adóhatóságnak utalja vissza. Ezt a magánszemély akkor kaphatja vissza, ha igazolja, hogy pénztári tagsága neki fel nem róható okból szűnt meg. |
Fontos tudni, hogy a 2008. január 31-éig elhunyt magánszemélyek esetében sincs mód pénztári igazolás kiállítására, mert ebben az esetben a magánszemély nyilvánvalóan nem élhet a rendelkezési jogosultságával. Ilyenkor az egyéni számla kizárólagos tulajdonosává a kedvezményezett/örökös válik.
Abban az esetben, ha a kedvezményezett úgy rendelkezik, hogy a számlán lévő összeget saját nevén a pénztárban hagyja, vagy azt más, azonos típusú pénztárba átutaltatja, úgy a kedvezményezett már jogosulttá válik az adóévben befizetett összegek után arra, hogy éljen rendelkezési jogosultságával - olvasható a felügyelet honlapján.
Tizes nyugdíjcsavar: jobb, ha odafigyel!
Nyugdíjas garancia: 5 milliárd a kasszában
Nyugdíjas hozamok: ami az átlag mögött van
A nagy adótrükk: csak 16 éven felülieknek!
Adótámogatás: ne az APEH-nél keresse!
Leköltségelt nyugdíjak: Ön mennyit bukott?