15:00
Szivárognak a formálódó megállapodás részlerei. A Telegraph értesülései szerint Finnország ragaszkodik hozzá, hogy a további mentőcsomagok keretében nyújtott kölcsönök fejében Görögország ajánljon fel valamiféle fedezetet. (Talán a szigetekre gondoltak?)
Az eurózóna 440 millárdos Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköze (EFSF) segítségével tőkésítenék fel a kormányokon keresztül a pénzintézeteket akár olyan országok esetében is, amelyek nem tagjai a programnak, megelőző jelleggel is. A görög bankok feltőkésítésének költségeit 25 milliárd euróra becsülik.
A Görögországnak nyújtott kölcsön kamata 3,5 százalék körül alakulhat, a futamidő a korábbi 7,5 év helyett 15 év lehet. A változtatásokhoz mindazonáltal több ország esetében is nehéz lesz megszerezni a nemzeti parlamentek támogatását.
Az eddigi értesülések tetszenek a piacoknak, bíznak a megállapodás létrejöttében, lendületbe jött az euró, svájci frankban mérve már 1,17 fölött jegyzik a bankközi devizapiacon. Ennek megfelelően a forint is erősödik, 3 órakor az eurót 267,6-on, a svájci frankot 227,6-on jegyezték.
A Telegraph tudósítója beszámolt azokról a brüsszeli "folyosói pletykákról" is, miszerint a megegyezés vázlatát szándékosan szivárogtatták ki, hogy megtámogassák az euró árfolyamát a devizapiacon.
13:00
Szűkebb körű megbeszélésekkel kezdődött az euróövezeti országok vezetőinek csütörtöki találkozója.
Az értekezletet hivatalosan megnyitó munkaebéd előtt helyszíni források szerint a házigazda Herman Van Rompuy európai tanácsi elnök külön ült asztalhoz Angela Merkel német kancellárral, Nicolas Sarkozy francia elnökkel, az euróövezeti pénzügyminiszterek csoportját is elnöklő Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfővel, valamint Jeórjiosz Papandreu görög miniszterelnökkel.
Az eseményen jelen volt Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke, José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke és Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatója is.
A csütörtöki euróövezeti csúcsnak ez előzetes tervek szerint a kora esti órákban be kellene fejeződnie.
11:45
Nagyot gyengült az euró Jean-Claude Juncker, ez eurócsoport elnökének nyilatkozatára, amely szerint nem zárható ki a részleges államcsőd Görögországban. Juncker, aki az euróövezeti államok állam- és kormányfőinek találkozójára érkezésekor úgy fogalmazott: "nem lehet kizárni a részleges államcsődöt, ám mindent meg kell tenni annak elkerülése érdekében".
Az újságíróknak Juncker azt mondta, hogy nincs még megállapodás az európai bankokra kivetett adókról, és nem tartja valószínűnek a megegyezést ebben a kérdésben. Korábban az euróövezeti csúcsértekezlet előkészítésében közreműködő forrásoktól az a hír szivárgott ki a csúcstalálkozó bankszektorra kivetett adó mégsem lesz része a második görög mentőcsomagnak.
A nyilatkozat hatására mintegy fél százalékkal esett az euró a fontosabb nemzetközi valutákkal szemben. Az eurót 1,4157 amerikai dolláron jegyezték fél 12 előtt nem sokkal a 11 órát megelőző 1,4238 dolláros árfolyam után. Az euró svájci frank árfolyama 1,1631-ra esett a nyilatkozatot megelőző 1,1699-ről.
A forint árfolyamgrafikonjain is jól látszik az ugrás: az euróval szemben 1 forintot emelkedett a jegyzés, a svájci frank viszont napi csúcsra érve megkarcolta a 232 forintos szintet is,
10:30
Angela Merkel német kancellár, Nicolas Sarkozy francia elnök, valamint Jean-Claude Trichet, az Európai Központi bank elnöke között csütörtök este egy nem hivatalos "minicsúcson" váratlan megegyezés született a görög válság kezelése kapcsán, a hír hatására erősödött az euró, bizakodó hangulat lett úrrá a piacokon.
A Markit piackutató vállalat azonban délelőtt bejelentette: a várakozásokat meghaladó mértékben esett a német beszerzési menedzser index júliusban. Az összetett index júliusban 52,2 pontra zuhant a júniusi 56,3 pontról. Elemzők az összetett indexre 52,7 pontot vártak.
A vártnál jobban esett az euróövezeti beszerzési menedzser index is: az összetett mutató 50,8 pont lett júliusra a júniusi 53,3 pont után, szemben a 52,7 pontos elemzői várakozásokkal.
A hír hatására megtorpantak a nyugat-európai részvénypiacok, a pozitív nyitás után a negatív tartományba csúsztak az indexek. A délben kezdődő euróövezeti csúccsal kapcsolatos optimizmus hatására a devizapiacon korábban erőre kapott az euró a svájci frankkal szemben, a német gazdaság lassulásáról tanúskodó adatok azonban valamelyest letörték az optimizmust.
A forint a reggeli órákban a 268-as szint alá erősödött az euróval szemben és 228 alá a svájci frank ellenében, a rossz hírek hatására azonban - az euróval párhuzamosan - ismét gyengülni kezdett.
Legfrissebb devizaárfolyamok >>
Délelőtt fél 10 tájban 269 forint alatt jegyezték az eurót, a svájci frank árfolyama a 230 fölötti szintről fordult vissza.
Privátbankár