1p
Reggel még tartott a csúcstalálkozóval kapcsolatos optimizmus a piacokon, a német gazdaságról szóló rossz hírek és Jean-Claude Juncker nyilatkozata azonban odavágott az eurónak. Délután körvonalazódni látszik a megállapodás, a piacok bíznak a megegyezésben, erősödésnek indult az euró, és vele párhuzamosan a forint is
A reggeli órákban még tartott az euróövezeti csúcstalálkozóval kapcsolatos optimizmus a piacokon, az európai beszerzőimenedzser-indexek azonban kissé kiábrándították a befektetőket. A svájci frank erőre kapott, az európai tőzsdeindexek lefelé fodultak. Délelőtt Jean-Claude Juncker nyilatkozata borzolta fel a kedélyeket, délutánra azonban körvonalazódni látszik a megállapodás, a piacok bíznak a megegyezésben, erősödésnek indult az euró, és vele párhuzamosan a forint is. Cikkünket frissítjük

15:00

Szivárognak a formálódó  megállapodás részlerei. A Telegraph értesülései szerint Finnország ragaszkodik hozzá, hogy a további mentőcsomagok keretében nyújtott kölcsönök fejében Görögország ajánljon fel valamiféle fedezetet. (Talán a szigetekre gondoltak?)

Az eurózóna 440 millárdos Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköze (EFSF) segítségével tőkésítenék fel a kormányokon keresztül a pénzintézeteket akár olyan országok esetében is, amelyek nem tagjai a programnak, megelőző jelleggel is. A görög bankok feltőkésítésének költségeit 25 milliárd euróra becsülik.

A Görögországnak nyújtott kölcsön kamata 3,5 százalék körül alakulhat, a futamidő a korábbi 7,5 év helyett 15 év lehet. A változtatásokhoz mindazonáltal több ország esetében is nehéz lesz megszerezni a nemzeti parlamentek támogatását.

Az eddigi értesülések tetszenek a piacoknak, bíznak a megállapodás létrejöttében, lendületbe jött az euró, svájci frankban mérve már 1,17 fölött jegyzik a bankközi devizapiacon. Ennek megfelelően a forint is erősödik, 3 órakor az eurót 267,6-on, a svájci frankot 227,6-on jegyezték.

A Telegraph tudósítója beszámolt azokról a brüsszeli "folyosói pletykákról" is, miszerint a megegyezés vázlatát szándékosan szivárogtatták ki, hogy megtámogassák az euró árfolyamát a devizapiacon.

13:00

Szűkebb körű megbeszélésekkel kezdődött az euróövezeti országok vezetőinek csütörtöki találkozója.
 
Az értekezletet hivatalosan megnyitó munkaebéd előtt helyszíni források szerint a házigazda Herman Van Rompuy európai tanácsi elnök külön ült asztalhoz Angela Merkel német kancellárral, Nicolas Sarkozy francia elnökkel, az euróövezeti pénzügyminiszterek csoportját is elnöklő Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfővel, valamint Jeórjiosz Papandreu görög miniszterelnökkel.

Az eseményen jelen volt Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke, José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke és Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatója is.

A csütörtöki euróövezeti csúcsnak ez előzetes tervek szerint a kora esti órákban be kellene fejeződnie.

11:45

Nagyot gyengült az euró Jean-Claude Juncker, ez eurócsoport elnökének nyilatkozatára, amely szerint nem zárható ki a részleges államcsőd Görögországban.  Juncker, aki az euróövezeti államok állam- és kormányfőinek találkozójára érkezésekor úgy fogalmazott: "nem lehet kizárni a részleges államcsődöt, ám mindent meg kell tenni annak elkerülése érdekében".

Az újságíróknak Juncker azt mondta, hogy nincs még megállapodás az európai bankokra kivetett adókról, és nem tartja valószínűnek a megegyezést ebben a kérdésben. Korábban az euróövezeti csúcsértekezlet előkészítésében közreműködő forrásoktól az a hír szivárgott ki a csúcstalálkozó bankszektorra kivetett adó mégsem lesz része a második görög mentőcsomagnak.

A nyilatkozat hatására mintegy fél százalékkal esett az euró a fontosabb nemzetközi valutákkal szemben. Az eurót 1,4157 amerikai dolláron jegyezték fél 12 előtt nem sokkal a 11 órát megelőző 1,4238 dolláros árfolyam után. Az euró svájci frank árfolyama 1,1631-ra esett a nyilatkozatot megelőző 1,1699-ről.

A forint árfolyamgrafikonjain is jól látszik az ugrás: az euróval szemben 1 forintot emelkedett a jegyzés, a svájci frank viszont napi csúcsra érve megkarcolta a 232 forintos szintet is,

10:30

Angela Merkel német kancellár, Nicolas Sarkozy francia elnök, valamint Jean-Claude Trichet, az Európai Központi bank elnöke között csütörtök este egy nem hivatalos "minicsúcson" váratlan megegyezés született a görög válság kezelése kapcsán, a hír hatására erősödött az euró, bizakodó hangulat lett úrrá a piacokon.

A Markit piackutató vállalat azonban délelőtt bejelentette: a várakozásokat meghaladó mértékben esett a német beszerzési menedzser index júliusban. Az összetett index júliusban 52,2 pontra zuhant a júniusi 56,3 pontról. Elemzők az összetett indexre 52,7 pontot vártak.

A vártnál jobban esett az euróövezeti beszerzési menedzser index is: az összetett mutató 50,8 pont lett júliusra a júniusi 53,3 pont után, szemben a 52,7 pontos elemzői várakozásokkal.

A hír hatására megtorpantak a nyugat-európai részvénypiacok, a pozitív nyitás után a negatív tartományba csúsztak az indexek. A délben kezdődő euróövezeti csúccsal kapcsolatos optimizmus hatására a devizapiacon korábban erőre kapott az euró a svájci frankkal szemben, a német gazdaság lassulásáról tanúskodó adatok azonban valamelyest letörték az optimizmust.

A forint a reggeli órákban a 268-as szint alá erősödött az euróval szemben és 228 alá a svájci frank ellenében, a rossz hírek hatására azonban - az euróval párhuzamosan - ismét gyengülni kezdett.


Legfrissebb devizaárfolyamok >>

Délelőtt fél 10 tájban 269 forint alatt jegyezték az eurót, a svájci frank árfolyama a 230 fölötti szintről fordult vissza.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG