Emellett szükség van kétoldalú támogatási megállapodásokra is a részt vevő országok és a Nabucco-konzorcium között. Ezek a kétoldalú magánjogi szerződések például adózási és engedélyezési ügyeket rendeznek. A kétoldalú megállapodásokat még az idén aláírhatják - mondta a nagykövet.
A kormányközi megállapodást július 13-án írják majd alá Ankarában. A találkozóra azon országokat hívták meg, amelyek a januári budapesti Nabucco-csúcson is képviseltették magukat, így a projektben részt vevő államok mellett a forrásországokat - Azerbajdzsánt, Grúziát, Türkmenisztánt, Egyiptomot és Irakot is. Meghívást kapott az Európai Bizottság és az EU soros elnöki tisztét betöltő Svédország is képviselteti magát - fűzte hozzá.
Az esemény házigazdája a török miniszterelnök lesz, így alapvetően a kormányfőket hívták meg, de a román delegációt például az államfő vezeti majd. Magyarországot Bajnai Gordon miniszterelnök képviseli - mondta a nagykövet.
A Nabucco-vezeték kiépítésében a Mol mellett az osztrák OMV, a román Transgaz, a török Botas, a bolgár Bulgargaz, valamint a német RWE vesz részt. A tervek szerint a Közel-Keletet és Közép-Ázsiát az Európai Unióval Törökországon és Dél-Európán keresztül összekötő Nabucco-csővezeték összesen 3.300 kilométer hosszú lesz, a beruházás költsége 7,9 milliárd eurót tesz ki. A vezeték áthalad Magyarországon, de kikerüli Ukrajnát. A vezeték 2020-ban 31 milliárd köbméter földgázszállítási kapacitással működhet majd.
Lassan rendeződhet az ukrán-orosz gázhelyzet
Jóváhagyták a Nabucco finanszírozását
Az EU próbál segíteni a gázvita megoldásában
EU: töltsünk gázt a tározókba!
MTI