1p
A pénzpiaci derivatív eszközök egy ideje már egyértelműen kamatemelési várakozásokat áraznak, az MNB mégis kivár
A pénzpiaci derivatív eszközök egy ideje már egyértelműen kamatemelési várakozásokat áraznak, az MNB mégis kivár - ami a külső környezet figyelembe véve érthető - írja Orosz Dániel, AXA csoport stratégiai elemzője.

Elszállnak-e az árak?

Annak ellenére, hogy jövőre az infláció ismét inkább távolodhat a 3%-os céltól és akár 5%-os magasságba is emelkedhet, előreláthatóan mégsem az inflációs kockázatok fogják legnagyobb mértékben az MNB monetáris politikáját formálni, ugyanis a jelenlegi árgerjesztő hatások várhatóan csak átmenetiek lesznek. A kedvezőtlen konjunkturális kilátások és a gyenge belső kereslet árleszorító hatása, valamint az idén látott költségsokkok kifutása 2013-ra már a kívánt céltartomány közelébe terelheti vissza az általános árszínvonal-emelkedés mértékét.

Orosz Dániel szerint még akkor is, ha a tervezett áfaemelés közvetlenül meg fog jelenni a fogyasztói árakban, valamint a minimálbér-emelésből és egyéb költségnövekedésekből fakadó költségeiket a vállalkozások is részben beépíthetik majd áraikba. Mindezekből fakadóan a jegybanki döntések során lényegesen nagyobb hangsúly kerülhet az egyébként másodlagosnak tekinthető pénzügyi-stabilitási kockázatokra a következő hónapok során.

Európára figyel az MNB

Az október 25-i kamatdöntés még várhatóan nem fog meglepetést okozni, az MNB változatlan, 6%-os szinten hagyja majd az alapkamatot - bár Londonban már napvilágot láttak ennek ellentmondó vélemények is. Azonban a kockázatok egyértelműen felfelé mutatnak, így egy pesszimistább forgatókönyv szerint nem kizárt már rövidtávon sem a kamatemelés, ugyanakkor annak pontos időzítése már annál több kérdőjelet von maga után.

A Monetáris Tanács ugyanis az eurozóna adósságválságának fejleményeit közelről követve, elemzi majd az aktuális helyzetet; különös tekintettel nem csak a forint esetleges gyengülésének mértékére, hanem a jegyzések hektikusságára, a többi feltörekvő piaci devizával való együttmozgására, a bankközi piaci likviditásra és a kötvényaukciókon látható keresletre.

Kikerül-e a nyomás alól a forint?

Egyelőre elsősorban a nem országspecifikus tényezők hatásai a meghatározóak a magyar pénzügyi eszközök megítélésében. Ennek betudhatóan, leginkább az európai adósságkrízissel kapcsolatban érkező hírek hullámzása az, ami számottevően növelte az országkockázati felárunkat vagy helyezte nyomás alá a forintot az elmúlt időszakban. Jól látható például, hogy a lényegesen jobb makrogazdasági fundamentumokkal rendelkező lengyel zlotyi vagy az egyébként a világ átellenes szegeltében lévő Dél-Afrikai Köztársaságban használt rand is hasonló ütemben és mértékben kezdett el gyengülni augusztusban, mint a forint. Míg a befektetői hangulat a fejlett tőkepiacokon október eleje óta egyre inkább az optimizmus jeleit mutatja, az említett – és a befektetők által többé-kevésbé egységesen kezelt – fejlődő piaci devizák esetében még nem láthattunk markánsabb fordulatot.

Európa megijedt, a tengerentúlon pénzt nyomtathatnak

Ahhoz, hogy tartós trendforduló bontakozzon ki, mindenképp szükség lenne az EU-adósságkrízis egy hiteles és erőteljes megoldással való lezárására. Ezt véleményünk szerint nem a döntéshozók eltökéltségének hiánya hátráltatja, hanem egyszerűen a politikai érdekegyeztetési folyamatok természetszerűen, lassabb mechanizmusa fékezi. Amennyiben ezen a fronton – a piac felfokozott várakozásai ellenére – mégsem születnek megnyugtató döntések; az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed még mindig beindíthatja a harmadik eszközvásárlási programját, újabb likviditás bőséggel elárasztva a világot. A QE3 vitatott hatékonysága ellenére, a piac úgy tűnik, komoly támaszt lát ezen intézkedésben és talán nem véletlen, hogy pont akkor pattantak vissza a piacok, amikor október 4-én a Fed elnöke azt mondta, hogy ezt az opciót is nyitva tartják.

Kamatemelést áraz a piac

Mindezek alapján, egyelőre érthető, ha az MNB rövidtávon inkább a kivárás politikáját folytatja, még akkor is, ha a pénzpiaci derivatív eszközök egy ideje már egyértelműen kamatemelési várakozásokat áraznak. Mivel a kamatpolitika a jegybanki arzenál egyik legerősebb fegyvere, így ahhoz csak akkor fognak hozzányúlni, ha a forintkapcsolt eszközök kockázati megítélése rendkívüli mértékben tovább romlik vagy a magasabb kockázati felárak időben elhúzódva fognak jelentkezni. Ez jelenleg egy alacsony valószínűségű, de létező forgatókönyv. Ezen szcenárió kibontakozásának esélyét csökkentheti, ha az eurozóna vezetők kezelik a már rövidtávon égető görög likviditási problémákat. Továbbá, képesek hitelesen tartható ütemterv szerint haladva felgöngyölíteni az adósságkrízist. Kritikus, hogy ne egy „összecsapott” megoldás szülessen, ami hetek alatt hitelét vesztheti, és az érintett döntéshozók ne arra törekedjenek, hogy varázsütésre megoldják a problémákat – pl. egy tőkeáttétellel működő mentőalappal –, hanem felvázoljanak egy olyan megvalósítási tervet, aminek végén láthatóan kirajzolódik egy fenntartható módon működő, megreformált eurozóna kormányzás. Ezt nevezhetjük, akár a fiskális unió valamilyen formájának is, de fontos, hogy képes és hajlandó legyen közös eurokötvény-kibocsátásra.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG