
„Ha a méhek segítségével visszatarthatnánk az elefántokat attól, hogy megdézsmálják a terményt, megrongálják a fákat, ráadásul a méz eladásából még bevétel is keletkezne, nagy lépést tennénk a fenntartható ember-elefánt együttélés felé” – fogalmazott Lucy King zoológus, az oxfordi egyetem tudósa egy e-mailben, melyet a kenyai Samburu Nemzeti Park területén felvert sátrából küldött a LiveScience-nek.
A tudósok már korábban is sejtették, hogy a szürke óriások félnek a méhektől. Megfigyelték, hogy Kenyában az elefántok elkerülik azokat az akácokat, melyeken méhkaptár található – még ha a fészek már elhagyatott is. Zimbabwében pedig az állatok új csapásokat alakítottak ki, ha a megszokott útvonalon méhekkel találálkoztak.
King és kollégái feldühödött méhek hangját rögzítették, ami egyáltalán nem volt egyszerű feladat. Először egy követ dobtak a fészekhez, és egy rúddal tartották a mikrofont – ez azonban nem bizonyult szerencsés ötletnek. Hiába viseltek védőöltözetet a kutatók, a méhek támadása igen hamar menekülésre késztette őket. Következő alkalommal már bekapcsolva helyezték el a berendezést a kaptár közelében. „Megdobtam egy kővel a kaptárt, hogy kiváltsam a méh-támadást, aztán futottunk vissza a Land Roverhez, ahogy a lábunk bírta” – emlékezik vissza King. „Nagyjából 15 percig dekkoltunk a kocsiban, közben a méhek elkészítették a felvételt. Jó móka volt, annak ellenére, hogy néhány fullánk áthatolt a védőöltözékünkön.”
A kutatók lejátszották a heverésző elefántcsaládoknak a zümmögést vezeték nélküli hangszórók segítségével, melyeket műanyag ál-fatörzsekbe rejtettek. A 17 vizsgált csordából 16 nyolcvan másodpercen belül elmenekült a helyszínről, nagyrészük pedig már 10 másodpercen belül reagált a veszélyre. Az egyetlen csapat, aki tovább henyélt, meglehetősen fiatal társaság volt - minden bizonnyal eddig még nem kerültek összetűzésbe a méhekkel.
Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy az elefántokat rettegésben tartó keleti- és dél-afrikai méhek (Apis mellifera scutellata) igencsak agreszívek, különösen a fészkük környezetében. Volt már rá példa, hogy egy raj elpusztított egy hatalmas afrikai bölényt. Csípésük az emberek számára is igencsak fájdalmas; az érzékenyebb területeken – például a szem körül, a fülek mögött – minden bizonnyal az elefántoknak is komoly kínokat okoznak.
Orvosi Nobel-díj: beletúrtak az egerek génjeibe
Egyedül az őserdőben - háromévesen, tizenkét napig
Gratulálunk, emberiség! Újabb állatfaj pusztul ki
Szex-meglepetések: csak a szüzek vágynak nagyobbra
Evolúciós szivatás: minek nekünk bölcsességfog?!
LiveScience, Privátbankár