1p
A korábbi gyakorlattól eltérően ezentúl nem csak az állami, hanem a részben önkormányzati tulajdonú cégeket is vizsgálják
A korábbi gyakorlattól eltérően ezentúl nem csak az állami, hanem a részben önkormányzati tulajdonú cégeket is vizsgálják - hangzott el az Állami Számvevőszék (ÁSZ) sajtótákoztatóján.

Az ÁSZ 2011-es tervéről és középtávú stratégiájáról tartott sajtótékoztatót a szervezet elnöke, Domokos László és Csapodi Pál főtitkár. Az eseményen szó volt az ÁSZ küldetéséről, szerepéről és a kihívásokról.

Domokos László bevezetőjében elmondta, fél éve dolgoznak az új stratégián, amely meghatározza az elkövetkezendő 5 év fő irányvonalait. A legfontosabb cél, hogy a számvevőszék ellenőrzéseivel hozzáadott értéket teremtsen, és az, hogy a közpénzügyek rendezettségének, átláthatóságának vizsgálatán túl a közvagyonhoz is hozzá tudjanak járulni. Az elnök szerint a hibák feltárása mellett jó gyakorlatot kell mutatniuk, és a jó kormányzáshoz is hozzá kell járulniuk azáltal, hogy objektív mutatók alapján ellenőrzik a pénzügyi működést. Kiemelte: az ÁSZ-nak élveznie kell az állampolgárok bizalmát azáltal, hogy a közvagyon átlátható és eredményes használatát segítik elő.

Az ÁSZ éves ellenőrzési tervében 55 téma szerepel, köztük már megkezdettek és újak is. Ezek felét a törvény által előírt fontos feladatok teszik ki, amelyek közül kiemelkedik a zárszámadás, valamint a költségvetési terv véleményezése különös tekintettel az adók kérdéskörére.

Módszertani változások is történtek az elmúlt félévben, mert bár továbbra is az elnök választja ki a témákat, a korábbi gyakorlattól eltérően a 2011-es tervet úgy alakították ki, hogy az ellenőrzés témáit versenyeztették. Az ÁSZ munkatársaitól és az  országgyűlés bizottságaitól érkező 170 témapályázatból - a kapacitáskorlátokra való tekintettel - elsősorban a kockázat nagysága alapján választották ki a feladatokat.

Így konkrét önkormányzat-nevek helyett a gazdasági kockázatokra és a pénzügyi helyzetre való tekintettel fogják kiválasztani az ellenőrizendőket. Itt elsősorban a pénzügyi működés tervezési folyamatain és az eladósodottság kérdésén lesz a hangsúly - és ezentúl az önkormányzati többségi tulajdonú vállalatokat is ellenőrzik: így például a BKV Zrt.-t is.

A postai szolgáltatások közelgő liberalizációja miatt kiemelt fontosságú a Magyar Posta Zrt. átvilágítása, a felhalmozott adósságállomány miatt lényeges a vasúti közlekedés vizsgálata, valamint a PPP konstrukciójú befektetések pénzügyi hátterének áttekintése, elsősorban a kultúra és az oktatás terén. A feladatok közül érdemes megemlíteni a főváros átvilágítását (amelyet kiemelt kockázata miatt január 3-án el is kezdtek), a közalapítványok gazdálkodásának és a civil alap támogatásainak, valamint az uniós projektek vizsgálatát, a parlamenti pártok elmúlt 2 évi gazdálkodásának, valamint a 2009-2010-ben befejeződő autópálya beruházások pénzügyi folyamatainak ellenőrzését.

Domokos László elmondta: a témák kiválasztásánál az aktualitás is fő szempont. Így a természeti katasztrófák megelőzésével, elhárításával és a következmények felszámolásával kapcsolatban (várhatóan idén tavasszal) is készül jelentés. Érdekesség, hogy ezt a területet korábban még nem ellenőrizték. Az elmúlt években hazánkba kerülő veszélyes hulladékok kapcsán az EU-val összehangolva is végeznek ellenőrzéseket. Az unióval egyébként a jövőben is szorosan együtt kívánnak működni a klíma- és természetvédelem kapcsán.

Csapodi Pál főtitkár hangsúlyozta a szervezet folyamatos megújulásának szükségességét, mivel véleménye szerint alkalmazkodni kell a külső változásokhoz. Fontosnak tartja az új kommunikációs stratégiát, amellyel nyitni szeretnének az emberek felé, és azt, hogy a 2011-es költségvetésben biztosítva van működésük háttére, így zavartalanul végezhetik munkájukat.

Privátbankár - Szilágyi Balázs

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG