Az ÁSZ 2011-es tervéről és középtávú stratégiájáról tartott sajtótékoztatót a szervezet elnöke, Domokos László és Csapodi Pál főtitkár. Az eseményen szó volt az ÁSZ küldetéséről, szerepéről és a kihívásokról.
Domokos László bevezetőjében elmondta, fél éve dolgoznak az új stratégián, amely meghatározza az elkövetkezendő 5 év fő irányvonalait. A legfontosabb cél, hogy a számvevőszék ellenőrzéseivel hozzáadott értéket teremtsen, és az, hogy a közpénzügyek rendezettségének, átláthatóságának vizsgálatán túl a közvagyonhoz is hozzá tudjanak járulni. Az elnök szerint a hibák feltárása mellett jó gyakorlatot kell mutatniuk, és a jó kormányzáshoz is hozzá kell járulniuk azáltal, hogy objektív mutatók alapján ellenőrzik a pénzügyi működést. Kiemelte: az ÁSZ-nak élveznie kell az állampolgárok bizalmát azáltal, hogy a közvagyon átlátható és eredményes használatát segítik elő.
Az ÁSZ éves ellenőrzési tervében 55 téma szerepel, köztük már megkezdettek és újak is. Ezek felét a törvény által előírt fontos feladatok teszik ki, amelyek közül kiemelkedik a zárszámadás, valamint a költségvetési terv véleményezése különös tekintettel az adók kérdéskörére.
Módszertani változások is történtek az elmúlt félévben, mert bár továbbra is az elnök választja ki a témákat, a korábbi gyakorlattól eltérően a 2011-es tervet úgy alakították ki, hogy az ellenőrzés témáit versenyeztették. Az ÁSZ munkatársaitól és az országgyűlés bizottságaitól érkező 170 témapályázatból - a kapacitáskorlátokra való tekintettel - elsősorban a kockázat nagysága alapján választották ki a feladatokat.
Így konkrét önkormányzat-nevek helyett a gazdasági kockázatokra és a pénzügyi helyzetre való tekintettel fogják kiválasztani az ellenőrizendőket. Itt elsősorban a pénzügyi működés tervezési folyamatain és az eladósodottság kérdésén lesz a hangsúly - és ezentúl az önkormányzati többségi tulajdonú vállalatokat is ellenőrzik: így például a BKV Zrt.-t is.
A postai szolgáltatások közelgő liberalizációja miatt kiemelt fontosságú a Magyar Posta Zrt. átvilágítása, a felhalmozott adósságállomány miatt lényeges a vasúti közlekedés vizsgálata, valamint a PPP konstrukciójú befektetések pénzügyi hátterének áttekintése, elsősorban a kultúra és az oktatás terén. A feladatok közül érdemes megemlíteni a főváros átvilágítását (amelyet kiemelt kockázata miatt január 3-án el is kezdtek), a közalapítványok gazdálkodásának és a civil alap támogatásainak, valamint az uniós projektek vizsgálatát, a parlamenti pártok elmúlt 2 évi gazdálkodásának, valamint a 2009-2010-ben befejeződő autópálya beruházások pénzügyi folyamatainak ellenőrzését.
Domokos László elmondta: a témák kiválasztásánál az aktualitás is fő szempont. Így a természeti katasztrófák megelőzésével, elhárításával és a következmények felszámolásával kapcsolatban (várhatóan idén tavasszal) is készül jelentés. Érdekesség, hogy ezt a területet korábban még nem ellenőrizték. Az elmúlt években hazánkba kerülő veszélyes hulladékok kapcsán az EU-val összehangolva is végeznek ellenőrzéseket. Az unióval egyébként a jövőben is szorosan együtt kívánnak működni a klíma- és természetvédelem kapcsán.
Csapodi Pál főtitkár hangsúlyozta a szervezet folyamatos megújulásának szükségességét, mivel véleménye szerint alkalmazkodni kell a külső változásokhoz. Fontosnak tartja az új kommunikációs stratégiát, amellyel nyitni szeretnének az emberek felé, és azt, hogy a 2011-es költségvetésben biztosítva van működésük háttére, így zavartalanul végezhetik munkájukat.
Privátbankár - Szilágyi Balázs