Hozzátette, hogy a gazdaság dualista volta, és a korábban hozott jó néhány rossz döntés miatt számos sürgető változtatást kellene végrehajtani. Ehhez pedig a társadalom támogatását is meg kell nyerni, ami a korábbi tapasztalatok szerint nagy feladat lesz - tette hozzá. Azt, hogy az államháztartás jövőre is működőképes marad, azzal magyarázta, hogy miután Magyarország kívülről finanszírozott, a hitelnyújtók elvárják majd, hogy az adósságszolgálatot teljesítsünk.
Kovács Árpád beszélt arról is, hogy a magyar gazdaságot dualista volta évtizedek óta meghatározza. A magyar adóbevételek jelentős részét a multinacionális cégek adják, melyeknek a nemzetközi exportkapcsolatokban meghatározó szerepük van, tehát az ország érdeke, hogy ezek értéket teremtve itt maradjanak, teljesítsenek. „Öngyilkos lépés, ha Magyarország kísérletet tesz arra, hogy a világgazdasági folyamtokról leválassza magát.”
„Azok, akik külföldön nekünk hitelt adtak, maguk is hitelt vettek fel a hitelpiacon, tehát egy olyan kockázatközösség alakult ki a világban, ahol ügyelni kell arra, hogy a globális kockázatkezelés működjön” - mondta az ÁSZ elnöke.
Ön mennyit költ az idén karácsonyi ajándékokra? Szavazzon! |
A jövőről szólva elmondta: bizonyos dolgokra áldozni kellene, amihez a társadalmi támogatás elengedhetetlen. Ilyen kérdés például az alapfokú iskoláztatás, melyben korábbi előnyünket elvesztettük. A pályakezdők kétharmada diplomás, később pedig - a gyermeklétszámokból adódóan - ennek sokkal nagyobb hányada lesz az. Ugyanakkor a szakmunkásokra is nagy szükség lenne. Erre pénz kell az államháztartásból, ennek megvalósítására viszont társadalmi támogatás. Emellett a közigazgatás újabb és újabb átszervezésének óriási kockázata van, hisz annak a kollektív emlékezete nagy érték - véli a szakember.
A gazdagok eladósodottságára spekulálnak
Mélyebbre zuhanunk, de aztán irány felfelé
Fellendülés után szakadékra számíthatnak a britek
London: jó jel, hogy nem vesszük fel a hitelt
MTI