1p
Már most érdemes készülni arra a hamarosan életbe lépő új értékvesztési modellre, amely új szemléletet vezet be a várható veszteségek elszámolásában. A transzparencia az új vezérelv
A Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokat (IFRS) alkalmazó vállalatoknak már most érdemes készülniük arra a hamarosan életbe lépő új értékvesztési modellre, amely új szemléletet vezet be a várható veszteségek elszámolásában. Az új modell a bankok és pénzügyi vállalkozások jelenlegi gyakorlatát transzparensebbé teheti, a termeléssel, kereskedelemmel foglalkozó vállalkozásokat ugyanakkor eddig jobbára ismeretlen kihívások elé állíthatja, hiszen minden értékesítéskor meg kell majd becsülniük annak a kockázatát, hogy adósuk esetleg nem fog fizetni.

Binder Szilvia, a Deloitte Kft. Számviteli tanácsadás üzletágának vezetője elmondta, a gazdasági válsággal összefüggésben a G20 országok pénzügyminiszterei irányából komoly nyomás nehezedik a szabályalkotókra, aminek célja a jelenlegi pénzügyi beszámolási rendszer felülvizsgálata.

Ennek a felülvizsgálatnak az egyik eleme a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) nemrég nyilvánosságra hozott tervezete, amely átláthatóbbá kívánja tenni a követelések és értékpapírok értékvesztésének elszámolására vonatkozó rendszert. A mai gyakorlat kritikusai szerint a jelenleg alkalmazott „felmerült veszteség modell” legfőbb problémája az, hogy nem jelzi jól előre a portfoliókban rejlő kockázatokat, a válság során pedig csak az indokoltnál később kezdte el megmutatni a felmerülő veszteségeket.

Molnár Gábor, a Deloitte Kft. Számviteli tanácsadás üzletágának szenior menedzsere elmondta, az új nemzetközi számviteli standard várhatóan a jövő év második felében válik véglegessé, a jelenlegi tervezet azonban nagyon határozottan kijelölte a főbb irányokat, ehhez képest a végleges standard várhatóan már nem tartalmaz majd jelentős változást.

Éppen ezért az IFRS-t alkalmazó, illetve annak bevezetését tervező, prudensen gondolkodó vállalatoknak már most célszerű elkezdeniük a felkészülést, a 2013-tól érvényes standard hatékony alkalmazásának ugyanis alapvető feltétele, hogy a vállalkozások a múltra vonatkozóan saját, megbízható és releváns statisztikai adatokkal rendelkezzenek, amelyek mintegy bázisadatként engednek következtetni az ügyfeleik, partnereik jövőben várható teljesítményére, fizetési hajlandóságára.

Mire kell készülnie a pénzügyi szektornak?

Molnár Gábor elmondta,  bankok és pénzintézetek számára az új modell alkalmazása a gyakorlatban azt jelenti majd, hogy amikor hitelt nyújtanak, vagy értékpapírt vásárolnak, előre meg kell határozniuk azt a várható veszteséget, amely az adott ügyletből, vagy ügyletek (például lakáshitelek) portfóliójából származhat. Ezt a veszteséget pedig nem csak akkor kell majd könyvelniük, amikor az ténylegesen bekövetkezik, hanem a kamatbevételekkel arányosan meg kell képezniük ehhez az erre vonatkozó, megfelelő tartalékokat is – vagyis a modell lényegében időben előrébb hozza a felmerülő veszteségeket.

Banki téren ez nagyrészt egybevág a pénzügyi vállalkozások kockázatainak kezelésére és a tőkeszükséglet mértékére vonatkozó ajánlásnak (BASEL II) az elveivel. Az új standard annyiban mégis túlmutat a BASEL II-őn, hogy a bankokat arra kötelezné, hogy várható veszteségeiket és kockázataikat a lehető legtranszparensebben könyveljék és mutassák be a beszámolóikban.

2010 az abszolút hozam éve lehet
Ennek a változásnak köszönhetően az úgynevezett „kockázati költség” banki szinten várhatóan transzparensebben jelenik majd meg.

Azon pénzintézetek számára, amelyek már eddig is ilyen módon gondolkodtak és ennek megfelelően árazták termékeiket, az új szabály életbe lépése vélhetően csak annyi változást jelent majd, hogy mindezt a számviteli beszámolóikban is be kell mutatniuk.

Ma még komoly kérdés, hogy mindezzel nő, vagy pedig csökken a rendszerben rejlő bizonytalanság, vagyis a változtatás jobbá, megbízhatóbbá teszi-e a beszámolókat, vagy sem – a múlt adatai mennyire használhatóak fel a jövőbeli folyamatok becslésére. Az új standard alkalmazása ugyanakkor segíthet a bankoknak abban, hogy a jövőben kevésbé becsüljék alá a kockázataikat, továbbá arra kényszeríti őket, hogy már egy adott hitelciklus elején is több tőkét tartalékoljanak - az esetlegesen felmerülő veszteségek fedezetéül.

A többi szektorban komoly kihívást jelenthet az átállás

A Deloitte Kft. szakértője elmondta: Az új standard természetesen nem csak a pénzügyi szolgáltatók beszámolási gyakorlatát érinti majd. Sőt, a más szektorokban tevékenykedő, IFRS-t alkalmazó vállalkozásoknak, például közszolgáltatással, kereskedelemmel, vagy termeléssel foglalkozó vállalatoknak is jelentős változásra kell felkészülnie. Ezen vállalatoknak ugyanis a tervezet értelmében a jövőben minden értékesítéskor meg kell majd becsülniük azt is, hogy mekkora annak a valószínűsége, hogy az adósuk nem fog fizetni.

Befektetők varázsgömbje: mi lesz velünk 2010-ben?
A cégeknek az árbevételükből azonnal meg kell majd képezniük azt a tartalékot, ami a várható hitelezési veszteségre elegendő. A bankokkal, pénzintézetekkel ellentétben a pénzintézeti szektoron kívül működő vállalakozások ma még jellemzően nem gyűjtenek nemfizetésre vonatkozó adatokat, ezektől a cégektől tehát komoly szemléletváltoztatást követel meg az új standard.

A nemzetközi standard egyik pozitív hatása az lehet, hogy a cégek tudatosan elkezdik beépíteni az áraikba annak a kockázatát, hogy a vevőik egy része nem fizet nekik, ugyanakkor arra is számítani lehet, hogy a rendszerben ezentúl mindig jelen lesz egy általános értékvesztés, vagy általános céltartalék.

A bankok számára mindez nem lesz ismeretlen, az egyéb szektorokban működő vállalatok helyzete viszont annyiban könnyebb, hogy az ő értékesítéssel összefüggő követeléseik jellemzően rövid lejáratúak, a nemfizetési problémák tehát általában már egy-két hónapon belül jelentkeznek, és jó esetben meg is oldódnak – olvasható a Deloitte Kft. tanulmányában.

Fémes befektetések: mi van az aranyon túl?
Megüthetjük a főnyereményt az olcsó részvényekkel
Mágnesként vonzzák a pénzt a befalapok
A kisember is rákapott a tőzsdére
Részvényalapok: súlypontáthelyeződés a válság következtében

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG