1p
Nálunk nem volt hitelboom és a megtakarítási szint sem volt alacsony, sőt. Ami viszont látszólag sok volt, az mégis kevésnek bizonyult
Magyarországon nem volt hitelboom és a megtakarítási szint sem volt alacsony, sőt. Ami viszont látszólag sok volt, az lavinaként indult meg a válság kitörésekor - az ok: a magas államadósság.

Kelet-európai összehasonlításban jól állunk a megtakarításokkal - kezdte előadását Király Júlia, az MNB alelnöke az Öngondoskodás 2011 konferencián. A pénzügyi-egyensúlyi hiányok tekintetében valóban két Európa létezik, ami a pénzügyi vagyon tekintetében is igaz. A pénzügyi vagyon tekintetében a magyar szint messze a régiós átlag felett van - mondta el a meglepő adatot Király. Csakhogy ennek módszertani okai vannak, hiszen az ún. üzletrészeket is beszámítják a magyar háztartások vagyonába, az "1 millió vállalkozó" országának átlagát ez pedig jócskán feljebb tolja.

Ami sok, az mégis kevésnek tűnik - miért?


2000-ben az összes vagyonunk közel 10%-a volt adósságállomány, míg 2008-ra ez a szint drasztikusan megugrott, már 40% volt - ezzel megelőztük az európai magországokat is, holott korábban ez nem így volt.

A megtakarítási hajlandóság ugyan nőtt az elmúlt negyedévben, de az anyagi lehetőségeink egyre rosszabbak. A kisebb megtakarítással rendelkezők felélték tartalékaikat, míg a pénzügyi tervezés egyre nehezebb. A családban és a szerencsében bízunk, az államról pedig tudjuk, hogy nem fog tudni majd elegendő nyugdíjat fizetni - derül ki az OTP friss felméréséből.
Részletek >>>
A magyar lakosság mégsem tűnik túladósodottnak az összes pénzügyi eszközt nézve - főleg európai szinten -, de a pénzügyi közvetítőrendszert tekintve ez már nem igaz. A banki hitel és betét aránya 2006-2007 tekintetében átlépte a bűvös 100%-ot, vagyis sokkal több hitelt vettünk fel, mint amennyi megtakarítást betétekben felhalmoztunk.

Magyarországon a primer adatok alapján ugyanakkor nem volt hitelboom. A GDP arányában nézve a hitelfelvétel szintjét a balti államoknál látunk nagy kiugrást, Magyarországon nem - ismertette a szakember. De akkor mi a gond Magyarországon? Miért kevés az, ami látszólag sok?

A gazdasági fejlettségünkhöz képest nagyon magas volt az államadósság, a nettó megtakarítások szintje a magas államadóssághoz képest igen alacsony volt, talán csak a Görögország volt ebben előttünk - mondta el az MNB alelnöke.

A "fiskális alkoholizmus" állapotában nem vettük észre, hogy az államadósság magas szintjét igenis mi magunk fogjuk, pontosabban gyermekeink és unokáink fogják megfizetni. A magyar háztartások által felhalmozott vagyon ehhez pedig egyértelműen kevés. Ilyen megtakarítási rátával egy jóval alacsonyabb államadósság-szint mellett nem lenne gondunk, de mint tudjuk, nem ez a helyzet - vágta át a gordiuszi csomót Király.

Nem teszünk félre többet, a nettó megtakarítások így is nőttek

A jelenlegi 4%-os megtakarítói pozíció világviszonylatban is "brutális alkalmazkodást" jelent, ami  hosszú távon egészen biztosan nem tartható. Ilyen magas nettó megtakarítással, ilyen hitelleépítés mellett a normális életpálya menti refinanszírozás is megszűnik - figyelmeztetett Király Júlia.
A nettó megtakarításaink nőttek a válság alatt, de ez főleg az adósságcsökkentő lépéseknek köszönhető, vagyis nem abból adódik, hogy többet teszünk félre. A 4%-os nettó megtakarítás világviszonylatban is igen magas, de sokáig bizonyosan nem tartható. Az adatok azt mutatják, hogy a lakosság nagy része mindent megtesz az adósságállományának csökkentéséhez, ez egy erőteljes alkalmazkodás a válság jelentette kihívásokhoz.

A bankok hitelezési gyakorlatában voltak hibák - de ugyanebben a bankrendszerben van a megtakarításaink több mint 50%-a. Nem bízni a bankrendszerben egyet jelent azzal, hogy nem bízunk saját megtakarításainkban. Ezért mondjuk, hogy pénzügyi közvetítőrendszer nélkül nincs kilábalás, gazdasági fellendülés - húzta alá az MNB alelnöke.

A magyar háztartások összes hitelállománya az erőfeszítések ellenére sem csökken, ezt lassan fogjuk kinőni - folytatta Király -, biztos gazdaságpolitika, hosszútávú stabilitás kell hozzá. A magas hitelállománnyal egyelőre meg tanulnunk együtt élni.

Mind a vállalati, mint a lakosság szintjén a hitelkihelyezés negatív tartományban van - a pénzpiaci környezet kiszámíthatatlansága nem kedvez a bankoknak. A kockázatokat lehet árazni, de a bizonytalanság mindennél rosszabb - fejtette ki a jegybank szakembere.

Az implicit államadósság nem tűnt el "a magánnyugdíjpénztárak államosításával sem", a megtakarítási szerkezet viszont alaposan átalakult, olyan szinten ráadásul, ami már nem visszaállítható - utalt az elmúlt év változásaira Király Júlia.

Privátbankár - Zsiborás Gergő

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG