1p
Tovább javította idei növekedési előrejelzését az EBRD. A magyar számok is jobbak lettek, bár a reformok végrehajtását illetően jelentős kockázatokat látnak
Tovább javította tevékenységi területének egészére adott idei növekedési előrejelzését a londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD). A magyar számokat is javították, bár a reformok végrehajtását illetően jelentős kockázatokat látnak.

A közép-kelet-európai országcsoport és az egykori szovjet térség gazdasági átalakulásának finanszírozására húsz éve alakult pénzintézet legújabb, idei harmadik prognózisa szerint a bank által támogatott 29 ország átlagos gazdasági növekedési üteme az idén 4,8 százalékos lesz.

Az EBRD a pénteken kiadott új előrejelzésben változatlanul hagyta 2012-re szóló prognózisát, amely szerint a tevékenységi területhez tartozó országokban jövőre átlagosan 4,4 százalékos GDP-növekedés valószínű.

A bank nem módosította a magyar gazdaságra adott idei növekedési jóslatát sem. Az EBRD a idei januári becslésben szereplő 2,0 százalékos, illetve az azt megelőző, októberi előrejelzésben valószínűsített 1,7 százalék helyett most - csakúgy, mint az előző, májusban összeállított prognózisban - 2,7 százalékos magyarországi gazdasági növekedést vár 2011-ben, 2012-re pedig 2,8 százalékos magyar GDP-pluszt jósol.

A Magyarországot is magában foglaló közép-európai és balti csoportban az EBRD pénteki új előrejelzése az idén 3,5 százalékos átlagos reálnövekedést valószínűsít. Ez megegyezik a májusi prognózissal; a januári jelentésben még 3,2 százalékos növekedési becslés szerepelt erre az országcsoportra.

A volt szocialista országok között Magyarországon és Romániában a legelégedetlenebbek az emberek az életükkel, de nem csak a jelenünket ítéljük meg negatívan, a jövőnkkel kapcsolatban is extrém borúlátóak vagyunk. Az EBRD korábbi felmérésében szinte minden listán a sereghajtók között kullogunk.
A pénteki EBRD-elemzés szerint a közép-európai és a balti országok növekedése továbbra is meghaladja az idei év korábbi szakaszaiban várt ütemeket, ám az ipari megrendelések jelzőszámai már mutatják, hogy a térség országai "nem immunisak" a világgazdaságban tapasztalható jelenlegi lassulásra, amelynek a legnyitottabb régiós gazdaságok - mint például Magyarország és Szlovákia - vannak leginkább kitéve.

Az EBRD kiemeli, hogy átfogó, több évre szóló államháztartási konszolidációs programok indultak Lengyelországban és Magyarországon. A bank szerint azonban a kitűzött számszerű célokat Lengyelországban még további konkrét intézkedésekkel kell alátámasztani, Magyarországon pedig "jelenősek (a program) végrehajtási kockázatai".

Magyarországról a pénteki EBRD-elemzés azt írja, hogy a legutóbbi adatok megerősítik a belső kereslet folytatódó gyengülését. Mindeközben az export és az ipari termelés bővülési üteme is "lassulni látszik", összhangban azokkal az európai piacokkal, amelyekhez "Magyarország szorosan kötődik".

A magyar kormány számos gazdaságpolitikai kezdeményezést tett egyebek mellett az üzleti környezettel kapcsolatban és a munkapiaci szabályozásban, szűkítve például a korai nyugdíjazási lehetőségeket.

Az EBRD szerint csökkentheti a refinanszírozási kockázatokat, hogy a nemrégiben Magyarországon járt kínai küldöttség magyar kormánykötvény-befektetésekre és közvetlen beruházásokra vállalt kötelezettségeket.

Az elemzés szerint a működési terület egészére adott, tovább javított növekedési előrejelzés alapja az a feltételezés, hogy az euróövezeti válságot sikerül kordában tartani. Az EBRD szerint azonban továbbra is "tornyosulnak" a prognózist terhelő kockázatok, és a kedvezőtlen forgatókönyvek közé tartozik az euróövezeti adósságpiaci felfordulás esetleges eszkalációja, amely pénzügyi instabilitást eredményezne.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG