A közép-kelet-európai országcsoport és az egykori szovjet térség gazdasági átalakulásának finanszírozására húsz éve alakult pénzintézet legújabb, idei harmadik prognózisa szerint a bank által támogatott 29 ország átlagos gazdasági növekedési üteme az idén 4,8 százalékos lesz.
Az EBRD a pénteken kiadott új előrejelzésben változatlanul hagyta 2012-re szóló prognózisát, amely szerint a tevékenységi területhez tartozó országokban jövőre átlagosan 4,4 százalékos GDP-növekedés valószínű.
A bank nem módosította a magyar gazdaságra adott idei növekedési jóslatát sem. Az EBRD a idei januári becslésben szereplő 2,0 százalékos, illetve az azt megelőző, októberi előrejelzésben valószínűsített 1,7 százalék helyett most - csakúgy, mint az előző, májusban összeállított prognózisban - 2,7 százalékos magyarországi gazdasági növekedést vár 2011-ben, 2012-re pedig 2,8 százalékos magyar GDP-pluszt jósol.
A Magyarországot is magában foglaló közép-európai és balti csoportban az EBRD pénteki új előrejelzése az idén 3,5 százalékos átlagos reálnövekedést valószínűsít. Ez megegyezik a májusi prognózissal; a januári jelentésben még 3,2 százalékos növekedési becslés szerepelt erre az országcsoportra.
A volt szocialista országok között Magyarországon és Romániában a legelégedetlenebbek az emberek az életükkel, de nem csak a jelenünket ítéljük meg negatívan, a jövőnkkel kapcsolatban is extrém borúlátóak vagyunk. Az EBRD korábbi felmérésében szinte minden listán a sereghajtók között kullogunk. |
Az EBRD kiemeli, hogy átfogó, több évre szóló államháztartási konszolidációs programok indultak Lengyelországban és Magyarországon. A bank szerint azonban a kitűzött számszerű célokat Lengyelországban még további konkrét intézkedésekkel kell alátámasztani, Magyarországon pedig "jelenősek (a program) végrehajtási kockázatai".
Magyarországról a pénteki EBRD-elemzés azt írja, hogy a legutóbbi adatok megerősítik a belső kereslet folytatódó gyengülését. Mindeközben az export és az ipari termelés bővülési üteme is "lassulni látszik", összhangban azokkal az európai piacokkal, amelyekhez "Magyarország szorosan kötődik".
A magyar kormány számos gazdaságpolitikai kezdeményezést tett egyebek mellett az üzleti környezettel kapcsolatban és a munkapiaci szabályozásban, szűkítve például a korai nyugdíjazási lehetőségeket.
Az EBRD szerint csökkentheti a refinanszírozási kockázatokat, hogy a nemrégiben Magyarországon járt kínai küldöttség magyar kormánykötvény-befektetésekre és közvetlen beruházásokra vállalt kötelezettségeket.
Az elemzés szerint a működési terület egészére adott, tovább javított növekedési előrejelzés alapja az a feltételezés, hogy az euróövezeti válságot sikerül kordában tartani. Az EBRD szerint azonban továbbra is "tornyosulnak" a prognózist terhelő kockázatok, és a kedvezőtlen forgatókönyvek közé tartozik az euróövezeti adósságpiaci felfordulás esetleges eszkalációja, amely pénzügyi instabilitást eredményezne.
MTI