A brit statisztikai hivatal felülvizsgált számításai szerint 0,2 százalékkal csökkent a június-szeptemberi időszakban az előző három hónappal összevetve a hazai össztermék (GDP); az éves összehasonlításban számolt visszaesés változatlanul 5,1 százalékos volt.
Az október utolsó hetében megjelent első becslésben még 0,4 százalékos negyedéves és 5,2 százalékos éves GDP-csökkenés szerepelt; a múlt hónapban közzétett második becslés 0,3 százalékos negyedéves és 5,1 százalékos éves visszaesést mutatott.
A harmadik összesítés valamelyest tovább javította a negyedéves összevetésben számolt teljesítményt - főleg az építőipar erősödése miatt -, de nem annyival, amennyivel az elemzők várták: az előzetes konszenzus 0,1 százalékos harmadik negyedévi GDP-csökkenésről szóló végleges adatsort valószínűsített.
Alistair Darling pénzügyminiszter a brit gazdaság és a költségvetés helyzetéről minap tartott éves parlamenti beszámolójában közölte: új becslése szerint a brit hazai össztermék az idei pénzügyi évben 4,75 százalékkal csökken a költségvetésben szereplő eredeti, 3,5 százalékos recessziós előrejelzés helyett. Mindehhez súlyos, várhatóan 12,6 százalékos idei brit államháztartási hiány járul, amelyet a gazdaságélénkítő és a bankszektor megmentését célzó kormányzati kiadások duzzasztottak e példátlan szintre. A gazdaságélénkítés pénzügypolitikai kiegészítőjeként március óta történelmi mélyponton, fél százalékon tartja irányadó kamatát a Bank of England. A brit jegybank - fennállása óta először - kvantitatív enyhítésbe is kezdett, vagyis likviditásinjekcióval is megpróbálja feléleszteni a brit gazdaságot. Ennek jelenlegi kerete 200 milliárd font (60 ezer milliárd forint). |
A brit recesszió harmadik negyedévi folytatódásáról szóló első, októberi becslés akkor kisebb piaci sokkot okozott, mivel citybeli elemzők a szeptemberrel zárult három hónapban már 0,1-0,3 százalék közötti negyedéves növekedést vártak a brit gazdaságban.
A derűlátás a piacon is kezdett már hatni: a Londoni Értéktőzsde (LSE) irányadó FTSE-100-as árfolyammutatója negyedszázados történetének legjobb három hónapját zárta a harmadik negyedévben, 21 százalékos emelkedéssel.
A mutató ezzel jócskán megdöntötte korábbi negyedéves rekordját, amelyet 1999 utolsó három hónapjában állított be, 14,9 százalékos nyereséggel.
A keddi, kis mértékben javított harmadik negyedévi adatsor is megerősítette azonban, hogy a brit gazdaság teljesítménye abban a három hónapban is csökkent. Ez volt a hatodik olyan negyedév egymás után, amelyben visszaesést mértek.
Ilyen hosszú recesszióra még nem volt példa Nagy-Britanniában azóta, hogy a statisztikai hivatal 1955-ben elkezdte a rendszeres negyedéves GDP-kimutatások közlését.
A brit recesszió elhúzódása különösen kirívó abban az összefüggésben, hogy a fejlett ipari térség többi nagy gazdasági erőcentrumában már megindult a gazdasági növekedés. A hivatalos recessziós előrejelzést ráadásul nemrégiben még tovább rontotta a brit kormány.
Menekülnek a bankárok: megijedtek az adótól
Brutális havazás Nagy-Britanniában - két reptér bezárt
Párizs sem nézi tétlenül a bankárprémiumokat
MTI