1p
A leminősítés kockázatára figyelmeztette Portugáliát a Moody´s Investors Service - a helyzet nem olyan rossz, mint Görögországban, de a hiány vészesen felduzzadt. "Csomagolhatnak"
A leminősítés kockázatára figyelmeztette Portugáliát a Moody´s Investors Service arra az esetre, ha az euróövezeti tagállam kormánya nem hoz kemény intézkedéseket a felduzzadt államháztartási hiány csökkentésére. Annyira azért nem rossz a helyzet, mint Görögországban

Anthony Thomas, a Moody´s vezető térségi elemzője a hétfői Financial Timesnak azt mondta: ha Portugália el akarja kerülni az osztályzatrontást, akkor érdemi és hiteles lépéseket kell tennie a deficit ellenőrzés alá vonására. Portugáliában ebben a hónapban vitatják meg az idei pénzügyi év költségvetését.

A nemzetközi hitelminősítő október végén rontotta Portugália "Aa2" szintű - vagyis még magasan elsőrendű - kormánykötvény-besorolásának kilátását az addigi stabilról leminősítés távlati valószínűségére utaló negatívra.

Ehhez fűzött londoni elemzésében a Moody´s annak idején megállapította: Portugáliát nem érintette olyan súlyosan a pénzügyi válság, mint más euróövezeti tagállamokat, azonban a válság után várható, nyomott ütemű világgazdasági növekedés "súlyosan kedvezőtlen" adósságdinamikához vezethet a portugál gazdaságban.

Anthony Thomas a Financial Timesnak ugyanakkor hangsúlyozta: Görögországban még sokkal rosszabb a helyzet, mint Portugáliában. Egy másik, név nélkül idézett hitelminősítői elemző úgy fogalmazott: "nagyságrendi különbségek" vannak a két euróövezeti tagállam között, mivel a görög közadósságráta és az államháztartási hiány a hazai össztermék 113, illetve 12,5 százaléka körül van, Portugália adósság- és deficitrátái ugyanakkor 77, illetve 8 százalék környékén járnak.

Nemrégiben a másik két nagy hitelminősítő, a Fitch Ratings és a Standard & Poor´s egyaránt a közepes befektetői "BBB" kategóriába sorolta át a görög adósságot az elsőrendű "A" sávból.  Az S&P - amely arra a véleményére hivatkozott, hogy a görög kormány deficitcsökkentő tervei valószínűleg elégtelenek az államadósság tartós mérsékléséhez - az új, "BBB plusz" görög osztályzatot is negatív kihatású figyelőlistán hagyta, ami erőteljes utalás a közeli újabb leminősítés lehetőségére.

Görögország az első - és eddig az egyetlen - olyan euróövezeti tagállam, amelyet több hitelminősítő is visszasorolt a közepes "BBB" osztályzati sávba.

Karácsony előtt a Moody´s is rontotta, ám továbbra is az elsőrendű "A" kategóriában tartotta a görög adósbesorolást, és hangsúlyozta: véleménye szerint Görögország rövid távú likviditási kockázatai "nagyon korlátozottak". Görögország más nagy londoni házak szerint mindazonáltal igencsak kockázatos adós.

A legnagyobb londoni adósságpiaci adatszolgáltató cég, a CMA DataVision nemrégiben közölt összehasonlító elemzése szerint - amely a szuverén adósságtörlesztési kockázat fedezetére szolgáló határidős biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazása alapján listázta az egyes gazdaságokat - Görögország a világ tíz legkockázatosabb államadósának egyike, olyan országokkal osztozva a felső tízes mezőnyben, mint Venezuela vagy Ukrajna.

A JP Morgan bankcsoport londoni részlegének szintén nemrég kiadott összehasonlító elemzésében az állt: "történelmi perspektívában tekintve" talán a magyarországi költségvetési konszolidáció a legjobb követendő példa Görögország számára. Magyarország ugyanis valószínűleg Európa legambiciózusabb költségvetési korrekcióját hajtotta végre - ciklikus kiigazítással számolt GDP-arányos elsődleges államháztartási egyenlege évente átlagosan 3 százalékponttal javult az elmúlt három év során -, és "nagyjából ez az a szigorítási mérték", amelyre Görögországnak is szüksége lenne - írták a JP Morgan londoni elemzői.

Kevesebbet vásároltak az eurózónában  
Az EU kijött a gödörből 
EU: a válságtól a búcsú is fájdalmas lesz?  
Görögország nagyon jó tanuló akar már lenni 
Spanyol bölcsek tanácsa menti meg Európát? 
Görögország nincs az államcsőd közelében

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG