A délután folyamán kiszivárgott megegyezés-tervezet szerint a bajba jutott gazdaságok megsegítése és az adósságválság terjedésének megakadályozása érdekében a tagállamok megerősítik az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszközt (EFSF), és új jogkörökkel ruházzák fel: a jövőben nem várják meg, hogy megszűnjön a piaci finanszírozás lehetősége, már az állampapírpiac befagyása előtt is nyújthat segítséget az EFSF. 7 és félről 15 évre emelik a Görögországnak, Írországnak és Portugáliának nyújtott kölcsönök maximális futamidejét, a mentőkölcsön kamatát 3,5 százalékban határozzák meg, és olyan országokra is kiterjesztik, amelyek egyébként nem tagjai a programnak.
Fontos újítás, hogy lehetővé teszik, hogy az EFSF megvásárolja a bajba jutott államok államkötvényeit, ezáltal (részben) mentesíthetik azokat a bankokat, amelyek eszközei között "rossz" papírok, például lejáró görög államkötvények ragadtak be.
Görögország pénzügyminisztere, Evangelosz Venizelosz hétfőn találkozik a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatójával, Christine Lagarde-dal. A találkozót a görög fél kezdeményezte. Jóllehet Görögország formálisan még nem kért újabb, a meglévő mentőcsomagon túlmutató támogatást, piaci várakozások szerint az IMF is részese lehet a tárgyalás alatt álló újabb programnak. Az IMF szóvivője hangsúlyozta: bármilyen, a második csomagról szóló híresztelés csupán találgatás. |
Az EFSF működésének ilyen jelentős átalakításához a tagállamok nemzeti parlamentjeinek beleegyezése is szükséges - ez lehet a megállapodás egyik gyenge pontja. Elemzők szerint Angela Merkelnek például különösen nehéz dolga lesz, hogy megszerezze a - Németország részéről nyilván komolyabb kötelezettségvállalást jelentő intézkedéshez szükséges - többséget a Bundestagban.
Az európai tőzsdéken és a devizapiacon egész nap a csúcstalálkozóhoz kapcsolódó hírek mozgatták az árfolyamokat, a reggeli bizakodó hangulat után Jean-Claude Juncker kijelentései borzolták a kedélyeket, majd a kiszivárogtatott hírek hatására emelkedésnek indultak az árfolyamok, az euró erősödni kezdett a svájci frankkal szemben. A történések a forint euróval illetve svájci frankkal szembeni árfolyamgörbéjét is a hektikus piaci hangulatnak megfelelően rángatták.
Csütörtök délután négykor az eurót 267,39 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben a szerda délutáni 269,37 forint után. Csütörtökre virradóra az euró jegyzése 268,75 forint körül ingadozott a nemzetközi deviza-kereskedelemben. A dollárt 186,63 forinton jegyezték délután négy órakor 1,4337 dolláros euróárfolyam mellett. Szerdán délután a jegyzés 190,18 forinton és 1,4177 dolláron állt.
A svájci frank árfolyama csütörtök délután 227,75 forint a szerda délutáni 231,93 forinttal szemben.
A BUX 423,74 pontos, 1,97 százalékos emelkedéssel, 21927,69 ponton zárt csütörtökön; az index egész nap tegnapi záróértéke alatt tartózkodott, ám a többi európai tőzsdéhez hasonlóan a délután optimistára forduló hangulat a pozitív tarományba lökte a BUX-ot.
MTI, Privátbankár