1p
Csütörtökön egész nap az euróövezeti országok állam- és kormányfőinek brüsszeli találkozójával kapcsolatos hírek és híresztelések mozgatták az európai tőzsdéket és devizaárfolyamokat. A valószínű megegyezés hírére valamelyest visszatért az euróval szembeni bizalom, a közös pénzzel estére együtt erősödött a forint is, de a tagállamoknak még saját parlamentjeiknél is keresztül kell majd vinni az intézkedéseket
Csütörtökön egész nap az euróövezeti országok állam- és kormányfőinek brüsszeli találkozójával kapcsolatos hírek és híresztelések mozgatták az európai tőzsdéket és devizaárfolyamokat. A valószínű megegyezés hírére valamelyest visszatért az euróval szembeni bizalom, a közös pénzzel estére együtt erősödött a forint is, de a tagállamoknak még saját parlamentjeiknél is keresztül kell majd vinni az intézkedéseket

A délután folyamán kiszivárgott megegyezés-tervezet szerint a bajba jutott gazdaságok megsegítése és az adósságválság terjedésének megakadályozása érdekében a tagállamok megerősítik az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszközt (EFSF), és új jogkörökkel ruházzák fel: a jövőben nem várják meg, hogy megszűnjön a piaci finanszírozás lehetősége, már az állampapírpiac befagyása előtt is nyújthat segítséget az EFSF. 7 és félről 15 évre emelik a Görögországnak, Írországnak és Portugáliának nyújtott kölcsönök maximális futamidejét, a mentőkölcsön kamatát 3,5 százalékban határozzák meg, és olyan országokra is kiterjesztik, amelyek egyébként nem tagjai a programnak.
 
Fontos újítás, hogy lehetővé teszik, hogy az EFSF megvásárolja a bajba jutott államok államkötvényeit, ezáltal (részben) mentesíthetik azokat a bankokat, amelyek eszközei között "rossz" papírok, például lejáró görög államkötvények ragadtak be.

Görögország pénzügyminisztere, Evangelosz Venizelosz hétfőn találkozik a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatójával, Christine Lagarde-dal. A találkozót a görög fél kezdeményezte.

Jóllehet Görögország formálisan még nem kért újabb, a meglévő mentőcsomagon túlmutató támogatást, piaci várakozások szerint az IMF is részese lehet a tárgyalás alatt álló újabb programnak. Az IMF  szóvivője hangsúlyozta: bármilyen, a második csomagról szóló híresztelés csupán találgatás.

Az Európai Központi Bank (EKB) igazgatótanácsának tagja, Jürgen Stark korábban úgy nyilatkozott: nem látja a hitelesemény, vagy a hitelminősítői lépés kockázatát, ha az EFSF görög kötvényeket vásárol, amennyiben a kötvényeket önkéntes módon adják el az EFSF-nek, aki készpénzben fizet értük, és megtartja őket lejártukig. Más kérdés, hogy a piaci szereplők hiteleseménynek tekinthetnének egy ilyen lépést.

Az EFSF működésének ilyen jelentős átalakításához a tagállamok nemzeti parlamentjeinek beleegyezése is szükséges - ez lehet a megállapodás egyik gyenge pontja. Elemzők szerint Angela Merkelnek például különösen nehéz dolga lesz, hogy megszerezze a - Németország részéről nyilván komolyabb kötelezettségvállalást jelentő intézkedéshez szükséges - többséget a Bundestagban.

Az európai tőzsdéken és a devizapiacon egész nap a csúcstalálkozóhoz kapcsolódó hírek mozgatták az árfolyamokat, a reggeli bizakodó hangulat után Jean-Claude Juncker kijelentései borzolták a kedélyeket, majd a kiszivárogtatott hírek hatására emelkedésnek indultak az árfolyamok, az euró erősödni kezdett a svájci frankkal szemben. A történések a forint euróval illetve svájci frankkal szembeni árfolyamgörbéjét is a hektikus piaci hangulatnak megfelelően rángatták.

Csütörtök délután négykor az eurót 267,39 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben a szerda délutáni 269,37 forint után. Csütörtökre virradóra az euró jegyzése 268,75 forint körül ingadozott a nemzetközi deviza-kereskedelemben. A dollárt 186,63 forinton jegyezték délután négy órakor 1,4337 dolláros euróárfolyam mellett. Szerdán délután a jegyzés 190,18 forinton és 1,4177 dolláron állt.

A svájci frank árfolyama csütörtök délután 227,75 forint a szerda délutáni 231,93 forinttal szemben.

A BUX 423,74 pontos, 1,97 százalékos emelkedéssel, 21927,69 ponton zárt csütörtökön; az index egész nap tegnapi záróértéke alatt tartózkodott, ám a többi európai tőzsdéhez hasonlóan a délután optimistára forduló hangulat a pozitív tarományba lökte a BUX-ot.

A nap eseményei >>

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG