Sipos Jenő tájékoztatása szerint a legtöbb büntetőeljárás számviteli rend megsértésének gyanúja miatt folyik a VPOP-nál, a második leggyakoribb bűncselekmény az adócsalás, amelyhez kapcsolódóan több ügyben felderítettek pénzmosást is.
A szóvivő közleményében felidézte: márciusban két dunántúli gazdasági társaságot vizsgáltak, a gazdálkodók 2007 és 2009 között külföldről vásároltak számítástechnikai eszközöket mintegy 14 milliárd forint értékben. Az adóbevallásaikban azonban ezeket a beszerzéseket belföldi vásárlásként tüntették fel, így áfafizetési kötelezettségüknek nem tettek eleget és mintegy 2,8 milliárd forinttal károsították meg az állami költségvetést.
Ebben az ügyben a bíróság két embert helyezett előzetes letartóztatásba, az államnak okozott kár megtérülése érdekében ingatlanokat, luxusterepjárókat, műtárgyakat és egy kisrepülőgépet is lefoglalt a vámhatóság.
Szeptemberben szintén egy számítástechnikai eszközök exportjára és importjára specializálódott bűnszervezet ügyében indított eljárást a vám- és pénzügyőrség. A szervezet a Németországból, Ausztriából, Szlovákiából és a Távol-Keletről származó tintapatronokat, alaplapokat és processzorokat úgy értékesítette Magyarországon, hogy az áfa megfizetését fiktív, közösségen belüli exporttal tüntették el, amihez külföldi gazdasági társaságokat használtak fel. Az ügyben mintegy 36 hazai és külföldi - többek között román, szlovák, osztrák, német és szlovén - cég érintett.
A szervezet 2008 januárja és 2009 augusztusa között 4,8 milliárd forint adóhiányt okozott a költségvetésnek, biztosítási intézkedésként a vámhatóság 50 millió forint készpénzt és az árukészletet foglalta le. A bíróság 7 embert előzetes letartóztatásba helyezett, egy gyanúsítottal szemben pedig lakhelyelhagyási tilalmat rendelt el.
Novemberben különösen nagy mértékű adóhiányt okozó adócsalás gyanúja miatt rendelt el nyomozást a VPOP egy Washingtonban bejegyzett, törzsvásárlói közvetítőrendszert üzemeltető cég Magyarország területén kifejtett tevékenysége miatt. Az előzetes adószakértői vélemény alapján a külföldön bejegyzett gazdálkodónak a 2008. év vonatkozásában - több adónem tekintetében - mintegy 960 millió forint adót kellett volna bevallania és befizetnie.
A kétszáz vámnyomozó segítségével mintegy negyven helyszínen végzett ellenőrzések során - informatikus szaktanácsadók bevonásával - a Magyarországon található szervert is lefoglalták. A bíróság a vállalkozás ügyvezetőjét előzetes letartóztatásba helyezte, a vám- és pénzügyőrség pedig lefoglalta az általa használt, több tízmillió forintot érő új luxusautót is.
Nagy durranás: több ezer petárdát találtak a vámosok
Megjutalmazták az adóellenőröket és a vámosokat
MTI