.jpg)
A környező államokat hozva fel példaként, elmondta: Szlovákiában több mint duplájára nőtt az infláció az elmúlt néhány hónapban, a balti országokban 14-15 százalék az infláció mértéke, Romániában és Bulgáriában is 10 százalék körül van pénzdrágulás.
A képviselő szerint ilyen mérvű szigorítás, anélkül, hogy kitekintenének a világba, indokolatlan, és aláássa az elmúlt évek gazdasági eredményeit. A politikus emlékeztetett arra, hogy a monetáris tanács főként az infláció magas mértékével indokolta a kamatemelést. Molnár Albert ugyanakkor az emelés indokaként jelölte meg a kőolaj világpiaci árát, valamint az élelmiszerárakat is.
A Fidesz az alapkamat emelése ügyében a jegybankelnök meghallgatását kezdeményezi a költségvetési bizottságban - mondta Varga Mihály, a testület fideszes elnöke. A Fidesz gazdasági kabinetjének vezetője a döntésre reagálva azt mondta: egyre inkább érezhető, hogy ez a jegybanki alapkamat-emelés súlyosan érinti magyar államháztartást, hiszen növekednek az államadósság kamatkiadásai, így egyre nehezebb helyzetbe kerül a gazdaság. Hozzátette: ennek elsődleges oka nyilvánvalóan a kormány rossz gazdaságpolitikája, de mindenképpen szükségesnek tartják a Monetáris Tanács vezetőit meghallgatni arról, mik a mostani döntés okai, és mi várható ezután. |
A jegybank döntése megfelelt a piaci várakozásoknak. Az MTI által megkérdezett elemzők szerint a kamatemelés indoklása további szigorítást vetít előre.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy a monetáris tanács állásfoglalása szigorúbb hangvételű volt, mint a korábbi kamatemeléseket követően, semmilyen utalás sem esett arra, hogy mikor és milyen feltételek mellett zárja le a kamatemelési ciklust a jegybank. Hozzátette: továbbra is nagy a kockázata annak, hogy a vártnál lassabb ütemben csökken az infláció, így a kamatemelési ciklus tovább folytatódhat.
Hasonlóan vélekedett Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője is. Emlékeztetett arra, hogy a mostani inflációs jelentés készítése óta jelentősen erősödött ugyan a forint árfolyama, ám drágult az olaj is. A forint erősödése még nem tudja kompenzálni az emelkedő olajárak miatti inflációs kockázatokat, ezért az elemző is valószínűnek tartotta a további szigorítást. Úgy vélte, az MNB legfeljebb "pihenőt tart" a következő, három hónap múlva esedékes inflációs jelentéséig.
Az elemzők többsége korábban arra számított, hogy 8,50 százalékon tetőzik az alapkamat. Suppan Gergely szerint a további szigorításra utal az is, hogy a versenyszférában az idén várható béremelkedést a jegybank által elfogadhatónál jóval magasabbra, 9 százalékra prognosztizálta az MNB. A forint árfolyama nem változott a kamatemelést követően, mivel a piac már beárazta az ilyen mértékű szigorítást. Suppan Gergely szerint ha elmaradt volna a kamatemelés, a 246-248-as szintig is gyengülhetett volna a forint az euróhoz képest. A kamatdöntést követően az árfolyam a 244,30 forintos szinten maradt.
Száguldó árak: keményen birkózik az inflációval a jegybank
Soros megint jósolt: szakadék szélén az olajár?
Országgyűlés: duplán érkezett az első pofon
MTI