1p
A Közel-Kelet, Ázsia és Kelet-Európa menedzserei kapják a legmagasabb vásárlóerejű fizetéseket. A magyar vezetők a magas adók alatt nyögnek.
A Közel-Kelet, Ázsia és Kelet-Európa gyorsan növekedő gazdaságaiban kapják a menedzserek a legmagasabb vásárlóerejű fizetéseket a Hay Group nemzetközi tanácsadó cég kutatása szerint. A magyar vezetők olcsóbban vásárolhatnak, mint nyugati társaik, de cserébe magas adók alatt nyögnek

A felmérés alapján az említett térségekben a tehetséges vezetők iránti igény jóval meghaladja a kínálatot, ezért az itteni vállalatoknak a fejlett gazdaságok béreivel kell versenyezniük. A megélhetési költséget ugyanakkor helyi tényezők befolyásolják, így a menedzseri bérek relatív értéke a fejlődő gazdaságokban igen magas.

Ebből következően a felmérés szerint több kelet-európai ország, a nyugatiakat jóval megelőzve, a menedzseri fizetéseket rangsorba állító lista első negyedében foglal helyet. Az orosz menedzseri fizetések a 9. helyezéssel, az olajipari gazdaságokban elérhetőkkel versenyeznek. A listán Törökország az 5., Románia a 8., Lengyelország a 14., Litvánia a 16., Szlovákia a 27., Csehország a 28., Lettország a 31., Magyarország a 40., míg Észtország a 43. Ukrajna azonban jelentősen visszaesett: a tavalyi 7. helyről a 34.-re csúszott vissza, amit alapvetően a helyi gazdaság instabilitása okozott. 

A felmérés szerint a közép-kelet-európai menedzseri fizetésekben tapasztalható erős növekedés fő oka az, hogy sokkal több kimagasló tehetségű vezetőre van szükség a régióban, mint amennyivel az egyes gazdaságok rendelkeznek, illetve amennyit a közeljövőben ki tudnak nevelni. Nem is várható ezért a vezetőknek kínált fizetések csökkenése.

A felmérés szerint a magyarországi menedzserfizetések lényegében megőrizték a rangsorban elfoglalt helyüket. Tavaly Magyarország a 37. volt, idén a 40. Amennyiben a felmérésben az újonnan bevont olaj-gazdaságokat nem venné figyelembe a Hay, akkor az idén Magyarország 36. lenne.

A 40. helyezést három tényező befolyásolta. A magyarországi bruttó bérek elmaradnak a nyugat-európai vezetők bérétől, míg a nettó fizetések esetében tovább nő a különbség a magyar vezetők hátrányára. Ezt azonban enyhítik a nyugat-európaiaknál kedvezőbb hazai megélhetési költségek. A Kelet-Európához viszonyított lemaradásnak több oka van: egyrészt a régió többi országához képest viszonylag magasak a jövedelmeket sújtó adók és járulékok, másrészt itt jóval kisebb az alacsony szintű alkalmazottak és a felsővezetők bére közti különbség.

Az elemzés szerint a térségben Szlovákiában és Romániában erősödtek leginkább a menedzseri fizetések, hiszen e két ország gazdasági növekedése nagyon felgyorsult az elmúlt évben. Románia az idén Oroszországot megelőzve a tavalyi huszonkettedik helyről a nyolcadikra ugrott előre.

A felmérés kimutatta: míg tavaly a szlovákiai és a magyar menedzserfizetések vásárlóértéke közel járt egymáshoz, addig az idén a szlovák fizetések fölényesen megelőzik a magyarországiakat. Szlovákia Csehországot is megelőzve 2008-ban a 27. a Hay listáján.

A Hay mindehhez hozzátette: a kelet-európai vezetők bérének magas vásárlóereje többek közt az itt tapasztalható magas bérollónak is köszönhető. A Hay felmérése szerint a listát Katar vezeti, majd az Egyesült Arab Emirátusok és Szaúd-Arábia következik. A negyedik Hong Kong, míg az utolsó Svédország. Az északi államokra általában is jellemző, hogy viszonylag keveset keresnek az ottani menedzserek.

A kutatás megállapítja azt is, hogy a felsővezetők és a vezetők munkaerőpiaca napjainkra globálissá vált, s egy-egy régió fejlődésének dominószerű hatása van más régiókra. Az indiai rúpia megerősödése például komoly hatással van a közel-keleti bérekre, ahol a vezetők nagy része Indiából származik, s például Kína gyorsan növekvő gazdasága is elszívja a menedzsereket Nyugat-Európa megállapodott gazdaságaiból.

A menedzserek így is, úgy is megkapják, ami jár
No, megállj csak: rossz óment látnak az elemzők
Magyar meglepetés: a csúcson a nők kapnak többet
Milyen az ideális munkavállaló? Tanuljon oroszul!
Nők a csúcson: a képességük megvan rá 

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG