A Világgazdaság idézi Hónig Péter energiaügyekért felelős minisztert: "nem zárom ki, hogy az MVM üzleti alapon beszáll az EMFESZ Kft.-be - bár gázkereskedői engedélye nincs -, ám azt nem állítottam, hogy ilyen lépésre készülne, én pedig nem is tárgyaltam erről". A miniszter hangsúlyozta, hogy a kormány figyelemmel kíséri a kft., mint jelentős piaci súlyú társaság sorsát, de jelenleg semmilyen kockázatot nem lát.
A Világgazdaság emlékeztet arra, hogy a piac ötödét birtokló gázkereskedő helyzetét azért kell rendezni, mert nincs hosszú távú gázszállítója.
Góczi István, az EMFESZ ügyvezetője azt mondta a lapnak nyilatkozva, hogy orosz-magyar egyeztetésen ugyan nem vett részt, de tudomása szerint a megoldásba a magyar és az orosz kormány által jóváhagyott cégeket vonnának be.
A Népszabadság írása szerint a magyar kormány nem ragaszkodik a többséghez az EMFESZ kft.-ben, a magyar illetékesek 25 százalékos vagy "jelképes" részvételről beszélnek. Az írás szerint az eldöntött ténynek látszik, hogy a Gazprom lesz a többségi tulajdonos. A lap megjegyzi, hogy a Gazprom nem tett még nyilatkozatot az esetleges vásárlásról.
A Magyar Nemzet úgy tudja, hogy az MVM már a Magyar Energia Hivatalhoz fordult gázkereskedelmi engedélyért. Ugyanakkor az állami tulajdonú áramcég szeretné elérni, hogy ő lehessen a "végső menedékes" ellátója az EMFESZ lakossági fogyasztóinak, ami azt jelenti, hogy ha az EMFESZ nem tudja őket ellátni, akkor az MVM kapná meg ezt a jogot.
A Világgazdaság információi szerint az E.ON földgázkereskedője, az E.ON Földgáz Trade azon dolgozik, hogy az idén és később is a megrendeltnél kevesebb gázt kelljen átvennie az orosz szállítójától. A szerződése szerint elég, ha a megállapodás szerinti mennyiség 85 százalékát veszi át a vevő, de az idén így is az E.ON "nyakán marad" kétmilliárd köbméter. Ennek 50 százalékát az átlagos gázáron akkor is ki kell fizetnie az E.ON Földgáz Trade-nek, ha nem veszi át a gázt. Ezt a későbbiekben "előlegként" elszámolják. A fennmaradó mennyiség felének árát a majdani átvétel évében, az akkori aktuális áron kell rendezni.
Orbán: Moszkva segíteni fog
Orbán Viktor szerint az oroszok is segíteni fognak Magyarországnak az energiafüggetlenség elérésében. A Fidesz elnöke erről a Magyar Televízió Ma reggel című műsorában beszélt szerdán azzal összefüggésben, hogy szombaton Szentpéterváron, az Egységes Oroszország Párt kongresszusán megbeszélést folytatott Vlagyimir Putyin orosz kormányfővel.
Arra a felvetésre, miszerint az orosz sajtóból az derül ki, hogy az oroszok azt gondolják, nekik a szocialisták barátaik, a Fidesz pedig ellenfelük, Orbán Viktor szerdán azt mondta: az Egységes Oroszország Párt az Európai Néppárttal ápol kapcsolatokat, és konzervatív pártnak nevezi magát.
Mint mondta, az előbbi, Magyarországon közkeletű vélemény szerinte abból fakad, hogy az orosz kapcsolatok negyven éven keresztül a magyar kommunisták kezében voltak, és nyilvánvalóan nekik jobb kapcsolataik vannak. Ez egy logikus sztereotípia, amely sokáig élt a magyar közgondolkodásban, de "ennek igyekeztem most véget vetni, szerintem sikerrel. Ha így is volt, ez ma már a múlt" - fogalmazott.
Magyarország energiafüggetlenségével kapcsolatban a Fidesz elnöke azt mondta, az oroszok segíteni fognak ennek elérésében. Kifejtette: a mostani, egy lábon álló, csak a gáztól függő magyar energiafelhasználást sokszínűsíteni kell, amelynek számos eleme van, az egyik a nukleáris energia. Pakson van egy blokk, amelyet fel kell újítani, a parlament pedig arról is döntött, hogy új blokkot kell építeni. A paksi pedig egy orosz típusú erőmű, és a felújítást, illetve az építkezést sem lehet megcsinálni az oroszok nélkül - közölte.
A gáztól való függetlenség egyik nagy nemzetgazdasági vállalkozásában tehát valószínűleg az oroszok részt fognak venni, holott ez a beruházás éppen az ő gázuktól való függést fogja enyhíteni - összegezte.
Orbán Viktor rámutatott ugyanakkor arra, hogy energiaügyben az amerikaiakat sem fogják kihagyni, mert szükség van modern alternatív energiaforrásra is, amely szintén csökkenti majd Magyarország energiafüggését.
A pártelnök szerint az orosz-magyar kapcsolatok ma számos helyen zavarosak. Úgy vélekedett, az, hogy Veres János volt pénzügyminisztert jelölték ki a keleti kapcsolatokért felelős embernek a kormányban, "mindent elárul".
Visszasírják a távhőt a leválók
Őrizetbe vették az Emfesz vezérigazgatóját
100 dolláros olajat vár a Gazprom
Felsőbb utasításra vették meg az Emfeszt?
Csöbörből vödörbe: a Gazprom lesz az "új" partner
Biztosított a gázellátás, állítja az EMFESZ
Népszabadság, Magyar Nemzet, Világgazdaság