.jpg)
A Magyarországon zajló átvételi küzdelemnek azonban ennél is sokkal szélesebb geopolitikai dimenziója van, amit figyelembe kell venni. Nem titok ugyanis, hogy az osztrák cég és a bécsi kormány jó kapcsolatokat épített ki mind a Gazprommal, mind Moszkvával. Ausztria volt az első nyugat-európai ország, amely gázt vásárolt az egykori Szovjetuniótól, és Vlagyimir Putyin jelenlegi orosz elnök májusi bécsi látogatása során Ausztriát az orosz energiaexport "modellpartnerének" nevezte - áll a Financial Timesban.
A látogatás egybeesett azzal, hogy az OMV és a Gazprom hosszú távú orosz gázszállítási megállapodást kötött, és ebben ellentételezésként szerepelt egy közép-európai gázelosztó rendszer közös kiépítése Bécs közelében.
A politika jól tenné, ha kimaradna a Mol-OMV ügyéből, ez kizárólag a vállalatok vezetőire és részvényeseire tartozik - mondta Ursula Plassnik osztrák külügyminiszter. Az osztrák külügyminiszter szerint ugyanakkor van értelme annak, hogy az energiabiztonság területén is egyesítsék erőiket az osztrák és a magyar cégek. Hangsúlyozta: az Európai Bizottságnak kell eldöntenie, hogy a magyar parlament által a héten elfogadott Lex Mol megfelel-e az uniós előírásoknak. Göncz Kinga magyar külügyminiszter is hangsúlyozta a két ország közötti együttműködés fontosságát a feszültségek feloldása érdekében. |
Egy dolog nyilvánvaló: a Gazpromnak "mélyen gyökerező és változatos" kapcsolatai vannak az OMV-vel. Ez csak még idegesebbé tette a magyarokat, különösen azután, hogy a Mol már megakadályozott egy korábbi átvételi próbálkozást a Gazprom részéről. A lap szerint lehet, hogy az OMV független átvételi ajánlatot tett a Molra, a magyarok azonban "természetszerűleg gyanítják", hogy a "színfalak mögött a Gazprom és orosz érdekeltségek manővereznek".
Oroszország nem csinál titkot abból a törekvéséből, hogy terjeszkedni akar az európai finomítói szektorban, és az orosz gáznak mint a legfőbb európai energiaforrásnak a reklámozásával igyekszik erősíteni befolyását.
Magyarország problémája az, hogy folyamatosan egyensúlyoznia kell a földgázellátása 80 százalékát szállító Oroszország nyílt provokálásának megkockáztatása, valamint sok magyar azon vágya között, hogy Magyarország maradjon mentes az orosz befolyástól. A magyaroknak eddig sikerült távol tartaniuk a Molt "a Gazprom karmaitól", de az oroszok "jó sakkjátékosok", és legutóbbi ausztriai lépéseik mutatják, hogy "még nem adták fel a játszmát" - áll a Financial Timesban.
A lap szerint egyébként az EU régi tagállamai ugyanígy védik nemzeti energiaipari csoportjaikat. Annak puszta felvetése, hogy a Gazprom szemet vetett a Centricára - a legnagyobb brit nagybani földgázelosztóra, a British Gas anyavállalatára - elég volt ahhoz, hogy a brit kormány "rohanvást barikádokat emeljen" a privatizált gázszolgáltató köré.
Így még érthetőbb, ha a magyar kormány "a kommunizmus évtizedei után" igyekszik védeni a privatizált Molt az orosz állami gázmonopólium "leplezetlen étvágyától" - írta a Financial Times.
Részvényesi vélemény szerint túl alacsony a Molért kínált ár
Túl alacsony az OMV által a Mol-részvényért kínált 32 ezer forintos vételár - közölte a Molban 2 százalékos részesedéssel rendelkező Blackrock pénzalap egyik vezető illetékese. Mint emlékezetes, a magyar vállalat vezetősége visszautasította ezt a vételi ajánlatot.
Az illetékes szerint a finomítói hozam alapján nézve az összeget, nem elégséges az OMV ajánlat, az OMV-nek legalább 20 százalékkal kellene megfejelnie ezt, tekintettel a felvásárlással szerzett külön nyereségre is.
Sokkal részletesebb tájékoztatásra lenne szükség, mert az OMV nem fejtette ki azt, mit is jelentene az egyesüléssel létrejött szinergia révén keletkezett 400 millió euró, míg a Mol arról beszél, hogy átfedés miatt jelentős aktíváit kellene értékesítenie - jegyezte meg a Blackrock illetékese.
Bokros: a Lex Mol a magyar oligarchákat védi
Egységben az erő - mondja az OMV
Igaz szerelem: az OMV akár két évet is vár
MTI