1p
Négy évvel ezelőtt a két nagy párt egymást túlharsogva ígért gazdasági fellendülést, még több munkahelyet és adócsökkentést. De most válság van: többet mondanak majd az ígéretek, mint a számok?
A Bajnai-kormány sokat tett azért, hogy visszaállítsa Magyarország pénzügyi szavahihetőségét, de valószínűleg a következő kormányra vár az a hosszabb időt igénylő feladat, hogy újra megteremtse Magyarországról a közép- és kelet-európai térség vezető szereplőjének képét - vélte pénteken megjelent számában a Financial Times című brit napilap.

Magyarországról készített kétoldalas mellékletében az újság röviden ismertette az elmúlt választás óta történt fontosabb politikai fejleményeket, és beszámolt arról, hogy a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint minden bizonnyal a Fidesz nyeri a tavaszi választásokat.

Megállapította azt is, hogy a szakértői kormányt vezető Bajnai Gordon miniszterelnök "a szakadék széléről hozta vissza az országot".

A politikai-pénzügyi lap emlékeztetett arra, hogy négy évvel ezelőtt a két vezető párt egymást felülmúlva versengett a gyorsabb gazdasági növekedést, béremelést és alacsonyabb adókat tartalmazó ígéretekkel, most viszont senki nem ígér könnyű időszakot a választóknak.

Politkai aggályok?

Az IMF vezérigazgatója szerint a politikai üzenetek mögött mindenki sejti, hogy nincs más mód a magyar gazdaság megmentésére, mint a mostani. Strauss-Kahn szerint a következő kormány gazdaságpolitikája nagyon közel lesz a mostanihoz (amely megfelel a Valutaalap hitelért  "cserébe" felállított kritériumainak). Mindeközben a Fidesz gazdaságpolitikai holdudvara kitart azon állítása mellett, hogy a jövő évi hiány a most tervezettnek akár majd a dupláját is elérheti, közel 7% körül is lehet.
Az MNB a kormány által prognoztizált hiány minimális túllövésére számít, ami nem veszélyezteti a makropályát.
A Bajnai-kormány erőfeszítései révén (amelyet az utóbbi hónapokban megnövekedett befektetői éhség és a Nemzetközi Valutaalap vezette pénzügyi támogatás is segített) az ország pénzügyi szavahihetőségében jelentős javulás mutatkozott a piacokon, ugyanakkor az ország nemzetközi hírnevét más területeken több csorba is érte. A Jobbik áttörése a társadalmi elégedetlenség veszélyére hívta fel a figyelmet, különösen a szegényebb, északkeleti városokban; a feszültséget súlyosbította a gazdaság állapota és a növekvő munkanélküliség - vélte a Financial Times.

Az ország vonzó maradt a külföldi befektetők számára, amint azt a Daimler autógyár tavalyi betelepedése is bizonyította; ugyanakkor a befektetések biztonságát illetően - kilenc nagykövet által írásban is megfogalmazottan - kérdések merültek fel. Aggályos példaként említette a lap a pécsi szerződésbontást a francia Suez Environnement céggel. A kereskedelmi rádiók engedélyének megvonása mögött egyes jelek szerint a pártfinanszírozás igényének biztosítása állt - vélte a cikk.

Navracsics Tibor frakcióvezetőt idézve a lap jelezte, hogy a Fidesz adócsökkentésre, az üzleti környezet javítására készül; a párt szerint az így teremtődő többletmunka segíthet a szélsőjobboldalról táplálkozó társadalmi feszültség enyhítésében is.

Külön cikket szentelt a melléklet a magyar bankszektornak, úgy vélve, hogy az elmúlt egy év során kelt híresztelések és vészjósló előrejelzések ellenére év végére a helyzet csillapodni látszik, és a jövő év közeledtével a bankárok "bizonnyal megengednek maguknak egy diszkrét, megkönnyebbült sóhajt". Idézte a lap Simor András jegybankelnököt is, aki egyebek között leszögezte: biztosak voltak benne, hogy a külföldi érdekeltségű magyar pénzintézetek anyabankjai becsülettel fogják tenni a dolgukat.

Ugyancsak külön írásban foglalkozott a Financial Times Pécs városával, amely jövőre Európa egyik kulturális fővárosa lesz. Idézte Magay Miklóst, a Városfejlesztési Főosztály illetékesét, aki szerint a város a Balkán kapuja lett, illetve Antonio De Blasio tanácsadót, volt európai parlamenti képviselőt, aki jelezte, hogy a kultúrfővárosi címből Pécs hosszú távú tőkét szeretne kovácsolni. Idézett azonban több olyan személyt is, akik kétkednek a rendezvénysorozat sikerében.

Oszkó már látja a pénzügyi stabilitást
Így alakít kormányt Orbán Viktor
Sokba kerül nekünk, hogy nincs eurónk
Százmilliárdos meglepetés érheti a PM-et
Fizetés nélkül az államé lehet a Malév

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG